Connect with Us

All posts tagged "rreziku"

Sociale 20:33 - 16 Mars, 2020

Koronavirusi/ Kush rrezikohet veçanërisht dhe pse?

Burra, gra dhe fëmijë janë të infektuar me virusin e ri Corona me denduri të barabartë. Por pasojat janë shumë të ndryshme. Faktorë vendimtarë janë mosha,...

Politikë 20:20 - 13 Mars, 2020

“Alo, Edi jam”/ PD nxjerr videon: Dikur na akuzonte për panik, tani bërtet se jemi në luftë!

Partia Demokratike ka publikuar nje video te kryeministrit Rama me qëndrime të ndryshme të tij lidhur me situatën nga koronavirusi. PD i kujton kryeministrit masat që...

Sociale 11:48 - 27 Shkurt, 2020

Rreziku i koronavirusit në Europë/ Flet mjeku i njohur: Pa dobi kontrollet kufitare

Virusi Korona po përhapet me shpejtësi në Europë. Sipas Prof. Krause kontrollet kufitare nuk sjellin rezultat, sepse shumë të infektuar nuk tregojnë simptoma. Masat e higjienës...

Blog 08:35 - 16 Dhjetor, 2019

Foto/ Vullkanët aktivë në të gjithë botën që mund të shpërthejnë në çdo moment

Vdekjet e fundit në Zelandën e Re kanë nxjerrë në pah rreziqet me të cilat mund të përballeni, nëse vizitoni vullkanet aktive. Rënia e hirit, rrjedhja...

Politikë 08:48 - 13 Dhjetor, 2019

Sa para ekzistojnë gjithësej në botë?

Ca njerëz kanë shumë pak para. Të tjerët kanë më shumë, sesa shpresojnë t’i shpenzojnë. Por askush, madje as njeriu më i pasur sot në botë, Xhef...

Blog 08:41 - 23 Tetor, 2019

Tre dekada pas revolucioneve të 1989-ës, demokracia po sfidohet seriozisht

Nga Javier Solana “Project Syndicate” * 9 nëntori i vitit 1989, është një datë që brezi im s’do ta harrojë kurrë, dhe që do të ngulitet...

Blog 09:51 - 30 Shtator, 2019

A po nxisin ndryshimet klimatike, nacionalizmin e të djathtës ekstreme?

Nga Joshua Jackson & Michele Gelfand “The Conversation” *Dy prirje kanë diktuar dekadën e shkuar, dhe që të dyja u shfaqën në mbledhjen e këtij viti...

Sociale 06:55 - 22 Shtator, 2019

Raporti: Ku renditet Shqipëria në listën e rrezikut nga tërmetet

Shqipëria është në zonën e rrezikut për sa i përket rrezikut nga aktiviteti sizmik. Sipas një raporti të fundit nga dy shkencëtarë amerikanë, vendi vlerësohet me...

Aktualitet 11:01 - 9 Korrik, 2019

Raporti i FMN/ Tabaku tregon rrezikun që i kanoset ekonomisë

Ish-deputetja e PD-së Jorida Tabaku, ka thënë se protesta e e dhjetë kombëtarë ishte paqësore dhe i tregoi kryeministrit minorancën që ai përfaqëson. “Një protestë e...

Aktualitet 22:34 - 7 Mars, 2019

Bushati: Raportimet e mediave të huaja po kanosin pushtetin e Ramës

I ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, analisti Andi Bushati tha ndër të tjera se kryeministrit Edi Rama i kanoset pushteti për shkak të raportimeve nga mediat...

Fëmijët të rrezikuar seriozisht në internet
Sociale 15:21 - 8 Shkurt, 2019

Raporti/ Fëmijët të rrezikuar seriozisht në internet

Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Internetit të Sigurt 2019, Qendra Kombëtare për Internet të Sigurt e CRCA Shqipëri, Platforma Kombëtare për Sigurinë e Fëmijëve në...

Aktualitet 08:20 - 17 Tetor, 2018

AMF, paralajmëron mbi rrezikun e investimeve online

Në kuadër të  mbrojtjes së investitorit dhe edukimit financiar, Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare ka tërhequr së fundmi vëmendjen në lidhje me investimin në instrumentin “Kontratë për...

Nen Kryesore 2 19:49 - 17 Mars, 2018

Alarmi në Europë/ Lodrat kineze rrezikojnë jetën e fëmijëve

Për të mbrojtur konsumatorët Bashkimi Evropian ka krijuar një sistem paralajmërimi të shpejtë. Ky sistem po shfrytëzohet. Vetëm vitin e kaluar alarm paralajmërues për prodhime të...

Uncategorized 18:33 - 13 Shkurt, 2018

FMN paralajmëron rrezikun që vjen nga investimet kineze në Ballkan

Në vlerësimin më të ri të infrastrukturës ballkanike, Fondi Monentar Ndërkombëtar (FMN) paralajmëron se duhet të pritet rritje e investimeve infrastrukturore kineze në Ballkan, duke paralajmëruar...

Aktualitet 19:20 - 15 Prill, 2017

Detoksifikimi mund të jetë i rrezikshëm nëse nuk i ndiqni këto këshilla

Mjekët britanikë kanë paralajmëruar se detoksifikimi radikal i trupit, sidomos pas festave dhe konsumit të tepërt të ushqimit dhe pijes, mund të jetë shumë i dëmshëm...

Aktualitet 23:10 - 13 Prill, 2017

Nishani jep alarmin/Çfarë ndodh nëse shkrihet KLD

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, ka folur në një studio televizive për shkrirjen e KLD. Nishani tha se nëse Këshilli i Lartë i Drejtësisë do të pushojë...

Aktualitet 18:37 - 1 Prill, 2017

Alarmi/“Pilula e përdhunimit” rrezik për vajzat

Një 22 vjeçare në Greqi kishte dalë me shokët në një clun nate por kurrë nuk e kishte imagjinuar se çfarë do ti ndodhte. Ajo u...

Aktualitet 20:55 - 29 Mars, 2017

Paralajmëron ministri turk/Çfarë rrezikoni nëse mbështesni FETO-n

Ministri turk i Bujqësinë, Ushqimit dhe Blegtorisë, Faruk Çelik, realizoi dje një vizitë zyrtare njëditore në Shqipëri, ku krahas takimeve me drejtues të lartë të vendit, mori...

Aktualitet 16:06 - 6 Gusht, 2016

Zgjedhjet/Ja dy rrugët që garantojnë proces të lirë dhe të ndershëm

Deputeti i Partisë Demokratike Kastriot Islami propozon dy rrugë që garantojnë sipas tij zgjedhjet e lira dhe të ndershme. Islami i përmbahet deklarimeve të bëra nga...

Aktualitet 12:46 - 31 Tetor, 2015

DIALERS DHE RREZIKU PREJ TYRE NË SHQIPËRI/ JA SI MUND TE NA VJEDHIN NEPERMJET TELEFONIT

Megjithëse kompanite telefonike në vendin tonë na tutelojnë thuajse plotësisht me kontratat e nënshkruara dhe me masat e tyre të brendëshme të sigurisë, ekziston një rrëzik...

Shëndeti 19:00 - 19 Qershor, 2015

Frutat dhe perimet ulin rrezikun e goditjes në tru

  Ngrënia e më shumë frutave dhe perimeve mund ta zvogëlojë rrezikun e goditjes në tru në mbarë botën, sipas një studimi të ri në revistën...

Shëndeti 22:44 - 5 Prill, 2015

Rreziku që sjell alkoli te fëmijët

Për fëmijët konsumimi i alkoolit përbën një rrezik të vërtetë për shëndetin. Në fakt, nga ndërtimi dhe nga stadi i zhvillimi fizik dhe psikik, fëmijët janë...