Connect with Us

All posts tagged "rregulla"

Ndryshon procedura për t’u pajisur me pasaporta/ Ambasada shqiptare në Greqi jep detajet
Sociale 15:06 - 27 Shtator, 2020

Ndryshon procedura për t’u pajisur me pasaporta/ Ambasada shqiptare në Greqi jep detajet

Ambasada shqiptare në Greqi ka njoftuar për ndryshimin e procedurës së aplikimit dhe marrjes së pasaportave dhe mjeteve të identifikimit. Sipas njoftimit zyrtar data e takimit...

"PS ka frikë nga humbja"/ Petrit Vasili: Synon të rrëmbejë rregullat zgjedhore
Politikë 20:39 - 23 Shtator, 2020

“PS ka frikë nga humbja”/ Petrit Vasili: Synon të rrëmbejë rregullat zgjedhore

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka folur për fazën e fundit të reformës zgjedhore dhe qëndrimin e opozitës rreth amendamenteve të propozuara nga...

Basha e thotë troç/ Reformën Zgjedhore po e bëjmë vetëm se na e vendosi kusht BE
Politikë 21:15 - 17 Shtator, 2020

Basha e thotë troç/ Reformën Zgjedhore po e bëjmë vetëm se na e vendosi kusht BE

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, është shprehur mosbesues ndaj Reformës Zgjedhore, ndonëse shpeshehrë ka ngjallur debat mes partive politike. Mbrëmjen e sotme Basha tha se...

Nga Astrit Patozi/ Një propozim konkret për të shpëtuar zgjedhjet e 25 prillit
Politikë 18:01 - 16 Shtator, 2020

Nga Astrit Patozi/ Një propozim konkret për të shpëtuar zgjedhjet e 25 prillit

Mos bëni sikur po ziheni se kush e respekton më shumë OSBE/ODIHR-in, se maksimumin e dashurisë për të e keni shprehur më 5 qershor, kur i...

Fillimi i shkollës në kushtet e Covid/ Drejtoresha e OBSH në Tiranë: Familjet s’kanë pse tensionohen
Sociale 18:09 - 11 Shtator, 2020

Fillimi i shkollës në kushtet e Covid/ Drejtoresha e OBSH në Tiranë: Familjet s’kanë pse tensionohen

Drejtoresha e OBSh në Tiranë, Dr. Bettina Menne ka dhënë një mesazh lidhur me fillimin e shkollave në Shqipëri krahas pandemisë së COVID-19. Sipas saj gjëja...

“Do ta mposhtim virusin”/ Trump i vendosur: Do të hyjmë në një epokë të re
Bota 20:28 - 9 Shtator, 2020

Trump mban tubim/ Sfidon udhëzimet për COVID-in

Në mes të pandemisë së koronavirusit, një turmë prej mijëra mbështetësish mori pjesë të martën mbrëma në një tubim të Presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald...

Kordinatoi i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi është i ftuar mbrëmjen e sotme në “Repolitix” ku po diskutohet për listat e hapura dhe draftin e PS-së. Patozi u shpreh se drafti i PS është një poshtërsi juridike dhe politike. Ai tha se ky draft jo që nuk i hap listat por i bën edhe më të mbyllura nga sa ishin në 2008. Për Patozin sipas draftit të PS-së listat janë hermetikisht të mbyllura, pasi praktikisht është e pamundur që një kandidat të kalojë pragun e votave për të zëvendësuar kandidatët e vendosur në krye nga partia, edhe sikur këto të fundit të marrin zero vota. Patozi tha se beson se drafti i PS do të pësojë ndryshime, por i trembet heshtje së opozitës jashtëparlamentare për këtë çështje. "Drafti i Rudina Hajdarit nuk është lexuar nga askush dhe opozita jashtëparlamentare dhe mazhoranca po hesht, ndërsa drafti i PS është një poshtërsi politike dhe juridike. Drafti i PS është një hap pas me ndryshimet e 2008 dhe është më keq se lista e mbyllur e 2008. Nëse unë vendos kryqin dhe nuk ka asnjë vlerë pse më lodh kot dhe me jep mundësinë për të vendosur dy kryqe në votën time një për partinë dhe një për kandidatin. më lerë më një kryq për partinë siç jemi dhe sot. Unë besoj se ky draft nuk do miratohet kështu siç është. Lista është hermetikisht e mbyllur. Ky është një skandal por ka ende kohë që diçka të riparohet. Nuk besoj se do të ketë shumë ndryshime pasi nuk ka asnjë reagim dhe më shqetëson kjo heshtja e opozitës jashtëparlamentare. Praktikisht lista është e mbyllur se ai që është i pari edhe zero vota të marrë është fitues pasi është praktikisht e pamundur për kandidatët e tjerë të kalojnë sipër tyre me votat e marra. Ajo që ata kanë shkruar është kundër 30 korrikut në rrafshin kushtetues, ndërsa në rrafshin moral është një poshtërsi dhe një pabesi ndaj publikut. Publiku do lista të hapura, por jo kështu, por këto thonë i hapim në siç duam ne", tha Patozi
Politikë 18:19 - 8 Shtator, 2020

Meta nuk e thirri për të konsultuar datën e zgjedhjeve/ Patozi: Do apo s’do presidenti, do jem në garë

Koordinatori i Bindjes Demokratike Astrit Patozi, ka shprehur pakënaqësi ndaj presidentit Ilir Meta, i cili nuk e ftoi në Presidencë ashtu si partitë e tjera për...

Zuckerberg e pranon publikisht/ Ja gabimi që bëri Facebook këtë javë
Bota 21:11 - 30 Gusht, 2020

Zuckerberg e pranon publikisht/ Ja gabimi që bëri Facebook këtë javë

Shefi ekzekutiv i Facebook-u, Mark Zuckerberg thotë se kompania që ai drejton bëri gabim që nuk hoqi këtë javë postimin në llogarinë e një grupi paraushtarak...

Kuriozitete 13:29 - 30 Gusht, 2020

Rregulla “të arta”/Si të bëni fëmijët ta duan fort leximin?

Leximet e para nuk harrohen kurrë dhe janë një hap thelbësor në rritjen e një fëmije. Por cila është mënyra e saktë për t’i afruar të...

Bota 12:43 - 29 Gusht, 2020

Gjermanët kundër masave ndaj Covid-19/ 18 mijë demonstrues mësyjnë në Berlin

Sipas raportimeve të policisë, pothuajse 18,000 njerëz janë mbledhur në Berlin-Mitte për të protestuar kundër politikës së Coronavirus. Lidhur me kërkesën e maskave, zëdhënësi tha se...

Sociale 18:59 - 28 Gusht, 2020

Konfirmohen 27 fluturime nga Rinasi për nesër/ TIA apel pasagjerëve: Kontaktoni me kompanitë ajrore

Tirana International Airport ka publikuar fluturimet e konfirmuara për ditën e Shtune. Ndërkohë u bëhet thirrje pasagjerëve të kontaktojnë kompanitë ajrore përpara çdo udhëtimi dhe shtetet...

Situata në Kapshticë/ Emigrantët: S’na lënë as për të shkuar në banjo, turp të futemi ferrave
Sociale 13:48 - 15 Gusht, 2020

Greqia vendos rregulla për lëvzjen e shqiptarëve/ Çfarë do ndodhë nga nesër në pikat kufitare

Nisur nga masat kufizuese për shkak të COVID-19, Policia greke ka njoftuar Policinë Kufitare në Kakavijë dhe Kapshticë se duke filluar nga data 16.08.2020, nga ora...

Rritja e shifrave të të infektuarve dhe të shtruarve/ Bino nuk përjashton rikthimin e masave kufizuese
Shëndeti 20:39 - 12 Gusht, 2020

Rritja e shifrave të të infektuarve dhe të shtruarve/ Bino nuk përjashton rikthimin e masave kufizuese

Shefja për sëmundjet infektive në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino, deklaron se këtë javë kanë hasur infektime edhe në qarkun e Kukësit, në Tropojë dhe Has....

Situatë kaotike në Kakavijë/ Radha e makinave shkon rreth 20 kilometra
Sociale 18:33 - 12 Gusht, 2020

Ndryshojnë rregullat për udhëtimet drejt Greqisë/ Çfarë duhet të kenë parasysh qytetarët

Qeveria greke ka ndryshuar sërish rregullat për personat që duan të udhëtojnë drejt shtetit fqinj, përfshirë këtu edhe shtetasit grekë. Raportohet se do të lejohet të...

Nuk pranojnë të binden/ Shenjat e zodiakut që shkelin rregullat
Horoskopi 19:39 - 29 Korrik, 2020

Nuk pranojnë të binden/ Shenjat e zodiakut që shkelin rregullat

Yjet mund të ndikojnë në mënyrën se si ne veprojmë dhe gjithashtu në mënyrën se si ne i perceptojmë rregullat që imponohen. Ka nga ata që nuk...

Fluksi në fundjavë drejt detit/ Policia ndëshkohen qindra pushues
Kronika 12:03 - 21 Korrik, 2020

Fluksi në fundjavë drejt detit/ Policia ndëshkon qindra pushues

Policia Rrugore ka ndërmarrë një aksion në të gjithë vendin përgjatë fundjavës për parandalimin e aksidenteve rrugore dhe fluksit të pushuesve drejt plazheve. Ajo ka vendosur...

BE aparatura të reja për shëndetësinë/ Soreca: Të zbatojmë rregullat, vetëm kështu do ia dalim
Politikë 12:08 - 20 Korrik, 2020

BE aparatura të reja për shëndetësinë/ Soreca: Të zbatojmë rregullat, vetëm kështu do ia dalim

Bashkimi Europian ka sjellë në Shqipëri disa aparatura të teknologjisë së lartë për përballimin e situatës së shkaktuar nga COVID-19. Gjatë një deklarate të përbashkët me...

Rihapja e transportit publik/ Shkodra dhe Korça gati për të filluar punën
Sociale 10:50 - 23 Qershor, 2020

Rihapja e transportit publik/ Shkodra dhe Korça gati për të filluar punën

Pas njoftimit të ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu për rihapjen e transportit publik, disa qytete janë gati për të rifilluar punën. Në Shkodër, Shoqata e Transportit...

“Te Infektivi ka shtrime të moshave të reja”/ Manastirliu tjetër thirrje: Mbani maska
Politikë 12:57 - 21 Qershor, 2020

Video-Manastirliu thirrje të fortë qytetarëve/ “Respektoni rregullat, vetëm me kujdes mposhtet virusi”

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, ka bërë një thirrje të fortë për qytetarët, duke qenë se shifrat e të infektuarve vijojnë të jenë të larta. Manastirliu...

Sociale 12:50 - 17 Qershor, 2020

Policia në gatishmëri/ Apel qytetarëve: Respektoni me rigorozitet protokollet e sigurisë

Policia apelon qytetarët për respektim me rigorozitet të protokolleve të sigurisë, me qëllim parandalimin e përhapjes së COVID-19. “Të nderuar qytetarë, Duke marrë shkas nga numri...

Sociale 13:54 - 16 Qershor, 2020

ISHSH zbret në terren/ Pezullohen 8 aktivitete për moszbatimin e masave ndaj COVID-19

Inspektorati Shtetëror Shëndetësor vijon kontrollet dhe monitorimin në terren për zbatimin e masave ndaj COVID-19. Vetëm në 24 orët e fundit, Inspektorati Shtetëror Shëndetësor realizoi 1321...

“E kuptoj indiferencën e moshës”/ Manastirliu mesazh të fortë rinisë: Bëni një “sakrificë”, ua keni borxh prindërve!
Shëndeti 09:46 - 15 Qershor, 2020

“Virusi mund të jetojë në disa sipërfaqe për orë të tëra”/ Manastirliu video-mesazh qytetarëve

Gjatë ditëve të fundit në vendin tonë është shënuar rritje e ndjeshme e numrit të të infektuarve. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video-mesazh...

Ekonomi 13:48 - 28 Maj, 2020

Hapja e sezonit/ Klosi: Rregulla e norma të reja për ta mbrojtur turizmin

Ministri i Turizmit, Blendi Klosi ka zhvilluar sot një takim me përfaqësues të Shoqatës së Restoranteve Turistike në vend, për të dëgjuar shqetësimet e tyre në...