Connect with Us

All posts tagged "robot"

Blog 00:00 - 1 Janar, 2020

Parashikimet më të çuditshme për vitin 2020

Deri në vitin 2020 kemi parë dhe jetuar arritje mbresëlënëse të teknologjisë, duke përmendur ato që janë më pranë nesh, si zhbllokimi i një celulari me...

Kryesore Show Biz 15:10 - 6 Mars, 2019

Shpenzon 500 mijë euro për t’u kthyer në një “robot seksi”/Ja çmenduria e pornostares

Një pornostare iu është nënshtruar një numri të madh operacioneve plastike për t’u dukur si një “kukull seksi e gjallë”. Sybil Stallone, e cila i është...

Aktualitet 13:06 - 27 Janar, 2019

Sofia, roboti në formë njerëzore që mori nënshtetësinë dhe dëshiron të krijojë familje

Sofia është një robot me formë njerëzore e krijuar nga Hanson Robotics. U prezantua në mars të vitit 2016 dhe pas një viti është roboti i...

Femra 00:00 - 13 Dhjetor, 2018

Robotët meshkuj i bëjnë karshillëk burrave, zgjasin më shumë në shtrat

Me sa duket burrat duhet të përballen edhe me një konkurrent të ri, sa i takon  bërjes për vete të grave. Për shkak të shpikjeve të...

Aktualitet 23:10 - 28 Nentor, 2018

Roboti i dërguar nga NASA mbërrin në Mars pas 7 muajsh! Dërgon selfie-n e parë

NASA ka raportuar uljen me sukses të robotit të saj në planetin e kuq, Mars, dhe ka dërguar foton e parë, pas një udhëtimi të tmerrshëm....

Aktualitet 21:01 - 5 Gusht, 2018

Fotot/ Punët që robotët kanë mësuar t’i bëjnë, nga polic tek bankier dhe operator ekologjik

A do t’i humbim vërtet vendet tona të punës, të cilat do të zëvendësohen nga robotët? Ka nga ata që thonë jo, por në disa sektorë,...

Life Style 23:20 - 13 Prill, 2018

Nxitoni sepse deri në 2030-n keni kohë!/ Më pas do zëvendësohemi nga robotët në punë

Deri në 800 milionë punëtorë në të gjithë botën do të humbasin vendin e tyre të punës deri në vitin 2030 dhe do të zëvëndësohen nga...

Aktualitet 22:50 - 21 Janar, 2018

Bëni kujdes nga e ardhmja/ Gjërat që do ndryshojnë

Jeta po ndryshon gradualisht. Teknologji e re, pajisje të reja, dhe produkte që do shtohen shumë shpejt në jetën tonë. Ato që nuk kanë qënë gjenerata...

Aktualitet 23:30 - 10 Dhjetor, 2017

Sam, politikani robot që do kandidojë në 2020

Një politikan që nuk i harron premtimet, me të cilin mund të flasësh kur të duash dhe që është në gjendje të analizojë problemet e çdo...

Aktualitet 23:20 - 1 Dhjetor, 2017

Harmonia, roboti që ju plotëson dëshirat seksuale

Njihuni me Harmoninë, roboti seksual që mban mend dhe ditëlindjen tuaj. Me belin e saj të vogël dhe gjirin e madh, Harmonia është kaq e gjallë...

Aktualitet 00:10 - 4 Nentor, 2017

Robotika dhe shkenca/ Në kërkim të femrës perfekte artificiale

Fotografët që fituan çmimin e portretit më të mirë nga Taylor Wessing janë Finish dhe Maija Tammi. Ato të dy përdorën në foton fituese një grua...

Aktualitet 17:44 - 14 Maj, 2017

Marina amerikane “tërbon” botën/Sjell robotin me armë zjarri (Video)

Një robot i ri me armë zjarri, që quhet ‘mjet i transportit taktik shumë-përdorimësh’, është teknologjia më e fundit e marinës amerikane, i krijuar për të...

Teknologji 22:19 - 18 Nentor, 2015

NASA bashkëpunim me universitetet për të dërguar robotët në hapësirë

Dy grupe universitare janë përzgjedhur për të ndihmuar për të përmirësuar robotët e NASA-s që në të ardhmen të mund të dërgohen për të eksploruar hapësirën...

Kuriozitete 12:15 - 14 Gusht, 2015

Roboti që do ta zgjidhë misterin e piramidave

Në Piramidën e Gizas, monumenti më i hershëm nga 7 mrekullitë e botës, fsheh në vetvete mistere që ende presin përgjigjie. Në Piramidën e Gizas, monumenti më...

Kuriozitete 17:15 - 4 Maj, 2015

Kjo grua nuk është e vërtetë

Kina vazhdon të na habisë me shpikjet e saj. Këtë radhë ekspertët e teknologjisë në Kinë kanë krijuar një robot që ka një ngjashmëri shumë të...

Teknologji 23:59 - 24 Prill, 2015

Ky shef i ri robotik kuzhine mund të gatuajë pjatën perfekte

E ardhmja mund të vijë pranë nesh edhe me një robot I cili pun si shef kuzhine. Automated Kitchen është prezantuar në Gjermani. Ai është krijuar...

Aktualitet 16:30 - 9 Prill, 2015

Google do t’i rikthejë të vdekurit në jetë, përmes robotëve

Një raport i ri i publikuar nga TechWeek thotë se Google mund të fillojë të punojë mbi disa mënyra që do t’i japin robotëve një personalitet...

Uncategorized 11:55 - 29 Mars, 2015

Google bashkëpunon me Johnson & Johnson për robotë kirurgjikalë

Google dëshiron që në në sallën e operacionit të mund ndihmojë me kirurgët robot për një punë më të mirë. Motorri kërkimor ka nënshkruar një partneritet...

Teknologji 16:33 - 14 Mars, 2015

Robotët që transformojnë shkronjat dixhitale në shkrime dore

Një biznes i ri me bazë në New York ka krijuar robotë që mund të mësojnë shkrim dore-dhe mund të kthejnë shënime dixhitale që ju shkruani...

Teknologji 22:35 - 13 Mars, 2015

iRobot Roomba 88o, fshesa robotike si një kafshë shtëpiake

Në përrallat shkencore, robotët zakonisht janë përshkruar si armiq që duan të na pushotojnë dhe të na vrasin. Por në jetën e vërtetë ata janë aleatët...

Teknologji 16:28 - 2 Mars, 2015

Robear: arinjtë robotë infermierë që do të kujdesen për ju kur të plakeni

Një numër kompaish kanë hedhur idenë e disa robotëve humanoidë që do të ndihmojnë të moshuarit. Eksperimenti i fundit i bërë nga Japan flet për arinj robotë. Njihuni...