Connect with Us

All posts tagged "rinia"

Opinione 14:29 - 11 Janar, 2020

“Ta boja me drita, por nuk të arrita”/ Si u katandisëm kështu dhe kalojmë në orgazëm me Flori Mumajesin

Nga Ilir Metaj Ulur ne tavoline, tek me perdhunoheshin veshet me muziken e lokalit qe bente pis me tallava te Flori Mumajesit. Ajo qe me dhembi...

Sociale 13:16 - 18 Dhjetor, 2019

Publikohet raporti/ Arsimi shqiptar vlerësim të ulet nga Indeksi Global

Në kuadër të Ditës Kombëtare të Rinisë në Shqipëri, Qendra Kombëtare Burimore për të Rinjtë në Shqipëri (YRCA) dhe Rrjeti Kombëtar i të Rinjve në Shqipëri...

Sociale 14:27 - 6 Nentor, 2019

Të rinjtë në skamje dhe papunësi/ Shqipërisë i ikën truri 

Raporti i 2-të Kombëtar “Rinia në Shqipëri 2019” tregon se vendi ynë vazhdon të mbetet ndër vendet e para në Europë për papunësinë e të rinjve,...

Politikë 11:32 - 5 Nentor, 2019

Letër publike Ilir Metës/ Mos dekreto ligjin “Për Rininë”

CRCA/ECPAT Shqipëri i ka drejtuar një letër publike, presidentit Ilir Meta, ku kërkon të mos dekretojë projektligjin “Për rininë”. Ligji në fjalë, sipas CRCA/ECPAT Shqipëri, shkel...

Politikë 18:52 - 31 Tetor, 2019

“Nga sot nis turi im kombëtar…” / Basha: Na duhet një qeveri që e vendos rininë të parën

“Na duhet një qeveri që ka vision dhe pasion për të vënë rininë të parën”. Kështu u shpreh kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha nga takimi...

Bota 08:52 - 30 Gusht, 2019

“Mirëseerdhët në Berlin”/ Kulturën në Gjermani e mban gjallë rinia

Demonstrata të ekstremistëve të djathtë, sulme kundër migrantëve. Ka marrë fund kultura e mirëseardhjes në Gjermani? Një studim aktual i Fondacionit Bertelsmann tregon se ajo ende...

Politikë 14:11 - 3 Gusht, 2019

Situata politike në Shqipëri/ Klapper: Vetëm të rinjtë mund të sjellin ndryshim

Stine Klapper, drejtuesja e re e Zyrës në Tiranë të fondacionit gjerman Friedrich Ebert Stiftung, ( FES) është e kënaqur që gjen rininë në qendër të...

Politikë 10:20 - 31 Korrik, 2019

“Ju do të jeni ambasadorët e Shqipërisë në BE”/ Soreca mesazh të qartë të rinjve

Ambasadori i BE-së, Luigi Soreca ishte i pranishëm sot në një takim me studentë shqiptarë që janë pjesë e programit Erasmus +, një nga projektet e...

Aktualitet 08:35 - 9 Korrik, 2019

Të rinjtë e sotëm “brez i humbur”/ Zbardhen shifrat alarmante

Shqipëria e ka në nivele alarmante numrin e të rinjve që nuk janë as në punë dhe as në shkollë  (28.6 për qind të rinjve 15-29...

Aktualitet 14:31 - 8 Korrik, 2019

Qeveria tërheq mbrapsht Projekt-Ligjin e Rinisë!

Komisioni Parlamentar për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik përgjatë seancës së sotme dëgjimore me shoqërinë civile dhe Ministrinë e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, vendosi kthimin...

Aktualitet 10:12 - 18 Maj, 2019

Rinia e Tiranës “ngel në klasë” Bashkinë dhe partitë politike

57% e të rinjve të kryeqytetit deklarojnë se do të bojkotojnë zgjedhjet vendore të Qershorit 2019! Papunësia, të ardhurat e ulëta, korrupsioni dhe arsimimi janë problemet...

Aktualitet 12:30 - 9 Maj, 2019

Java e Europës/ Ambasadori i BE, mesazh rinisë

Në kuadër të aktiviteteve për Javën e Europës, Ambasadori i BE në Tiranë, Luigi Soreca ka zhvilluar një takim me të rinjtë dhe disa amabasadorë të...

Aktualitet 14:38 - 8 Maj, 2019

Ambasadori i BE mesazh rinisë/ Të jetë më aktive në politikë

Në kuadër të Javës Evropiane të të rinjve Ambasadori i BE-së Luigi Soreca, Ambasadorja e Francës, Christine Vasak dhe një grup studentësh e pedagogësh nga Universiteti...

Aktualitet 11:34 - 7 Maj, 2019

Anketa Kombëtare/ 80 % e të rinjve në Shqipëri shohin papunësinë si problemin kryesor 

Anketa Kombëtare “Rinia në Shqipëri 2019”, e prezantuar në Samitin e 1-rë Kombëtar të të Rinjve, vetëm dy muaj përpara zgjedhjeve vendore në Shqipëri, sjell një...

Aktualitet 13:51 - 27 Gusht, 2018

LSI akuza të forta Ramës/ “I ka kthyer gjimnazistët në skllevër të biznesit të tij”

Lëvizja Socialiste për Integrim ka akuzuar kryeministrin Edi Rama, për gjëndjen e mjerueshme të rinisë. Në një dalje për shtyp, zëdhënësja e kësaj partie, Florida Kërpaçi,...

Opinione 14:45 - 18 Prill, 2018

Për futjen në BE, ndryshimi duhet të vijë që nga rinia

Nga Enrik Braho *Ditën e djeshme Komisioni Europian rekomandoi që BE-ja të fillojë bisedimet për anëtarësimin me Shqipërinë, ndërsa në qershor pritet që të shprehet Këshilli...

Aktualitet 14:16 - 18 Janar, 2018

Rama ka vrarë shpresën e rinisë/ Pasojat janë largimi i 100 mijë shqiptarëve

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha tha në Elbasan se pasoja më tronditëse e aleancës së Edi Ramës me Krimin është emigrimi i më shumë së...

Aktualitet 00:00 - 14 Janar, 2018

Shmangni këto ushqime dhe vitet do të jenë vetëm numra për pamjen tuaj 

1)Ëmbëlsirat. Shumë sheqer në gjak dëmton kolagjenin e lëkurës duke e bërë këtë të fundit që të humbasë tonifikimin dhe elasticitetin dhe duke krijuar rrudhat. 2)Alkooli. Përveç sasisë...

Aktualitet 18:03 - 8 Dhjetor, 2017

Dita e Rinisë/ Kryemadhi: Edhe sot sytë janë tek rinia

Ditën e Rinisë, e ka përshëndetur edhe kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi. Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Kryemadhi shprehet se...

Aktualitet 14:16 - 9 Nentor, 2017

Dashamir Shehi-rinisë: Mos e shpërdoroni atë që u ka dhënë Zoti (video)

I ftuar në një emision rinor në INtv Albania, deputeti Dashamir Shehi ka dhënë një mesazh për të rinjtë. Shehi u bën thirrje të rinjve që...

Aktualitet 22:20 - 21 Shtator, 2017

Gjendet sekreti i rinisë së përjetshme! / Shpiket çokollata magjike

Për të gjithë çokollatë-dashësit ka lajme të mira! Tashmë është shpikur çokollata kundër plakjes, dhe ajo duket tepër e shijshme për të qenë e vërtetë. Esthechoc,...

Aktualitet 22:15 - 29 Gusht, 2017

Të famshmit që duken më mirë në të 40-at se në të 20-at

Ndonjëherë kur shohim rrudhat tona në pasqyrë, fatkeqësisht mendojmë për rininë tonë. Për të mos lejuar që kjo të ndodhë përsëri, këtu do të gjeni fotot...

Aktualitet 20:30 - 23 Gusht, 2017

11 ilustrime që tregojnë si ndryshon jeta pas të 20-ave

Gjatë gjithë jetës njeriu është në ndryshim të vazhdueshëm. Sidomos kur arrin në një moshë të caktuar ku të gjitha shijet preferencat, prioritetet ndryshojnë tërësisht. Disa...