Connect with Us

All posts tagged "rihapje"

Partia Agrare Ambientaliste: Mos-votimi i njëanshëm i ndryshimeve në Kodin Zgjedhor është një hap pozitiv
Sociale 10:24 - 14 Shtator, 2020

PAA: Kthimi i fëmijëve në shkollë është detyrim, qeveria nuk duhet të kërcënojë!

Partia Agrare Ambientaliste, përmes një deklarate për mediat, thotë se kthimi i fëmijëve në shkollë është detyrim dhe përgjegjësi. Sipas PAA, “Qeveria nuk duhet thjesht të...

“Luftë” replikash/ Basha i përgjigjet sërish Ramës: Gënjen për të larguar vëmendjen nga situata
Politikë 19:18 - 13 Shtator, 2020

Rifillimi i shkollës/ Basha thirrje të forta qeverisë: Koha nuk pret

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, ka dhënë një mesazh për mësuesit, nxënësit dhe prindërit lidhur me rifillimin e vitit të ri shkollor. Basha deklaron se...

Rihapja e shkollave/ Basha ultimatum qeverisë: Nis urgjentisht testimin masiv të mësuesve
Politikë 17:09 - 12 Shtator, 2020

Rihapja e shkollave/ Basha ultimatum qeverisë: Nis urgjentisht testimin masiv të mësuesve

Me rihapjen e shkollave, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, ka reaguar ashpër për masat e marra nga qeveria. Basha deklaron se masat e marra janë...

Blog 23:13 - 9 Shtator, 2020

A do të rikthehen në normalitet shkollat ​​dhe universitetet?/ Ja çfarë thonë ekspertët

Miliona nxënës dhe studentë të universitetit janë rikthyer sërish në klasë, fizikisht apo virtualisht. Shkollat ​​po rihapen me rregullore të rrepta për shkak të koronavirusit. Ka...

Rihapja e kazinove në qendër të Tiranës/ PD: Rikthim në “skenën e krimit”
Politikë 20:41 - 9 Shtator, 2020

Rihapja e kazinove në qendër të Tiranës/ PD: Rikthim në “skenën e krimit”

Drejtor i Kabinetit në PD, Dorjan Teliti ka reaguar pas vendimit të qeverisë për të rihapur kaziontë në Tiranë. Sipas Telitit, çdo premtim i Edi Ramës,...

Rikthehen lojërat e fatit/ Qeveria vendos: Kazinotë do të vendosen në qendër të Tiranës
Lajme 16:50 - 9 Shtator, 2020

Rikthehen lojërat e fatit/ Qeveria vendos: Kazinotë do të vendosen në qendër të Tiranës

Sot është botuar në Fletoren Zyrtare vendimi i fundit i Këshillit të Ministrave, në lidhje me lojërat e fatit. Një vendim i qeverisë i miratuar në...

Bota 17:28 - 2 Shtator, 2020

Numër i madh të infektuarish me Covid/ Spanja përgatitet të rihapë shkollat

Ndërsa numri i të prekurve me koronavirus po shënon rritje në të gjithë Evropën, Spanja edhe një herë është një nga vendet veçanërisht të goditura. Vendosja...

“Parlamenti të mos ishte mbledhur”/ Taulant Muka: Deputetët duhej të ishin në karantinë  
Sociale 22:52 - 29 Gusht, 2020

Rihapja e shkollave/ Paralajmëron Muka: Do shtohen rastet e të infektuarve

Mjeku epidemiolog dhe ish-zv.ministri i Arsimit, Taulant Muka, ka reaguar lidhur me vendimin për rihapjen e shkollave. Muka tha se studentët nuk kanë kushte në konvikte,...

Rihapja e shkollave/ Vokshi bën thirrjen urgjente: Situata është kritike
Politikë 12:09 - 25 Gusht, 2020

Rihapja e shkollave/ Vokshi bën thirrjen urgjente: Situata është kritike

Ish-deputetja Albana Vokshi ka ngritur sërish akuza ndaj qeverisë për rihapjen e shkollave. Vokshi tha në një deklaratë për shtyp se kanë mbetur më pak se...

“Koha për të riparuar dëmet”/ Dasho thirrje qeverisë: Nevojiten masa serioze! Modeli më i mirë, ai gjerman
Shëndeti 11:30 - 23 Gusht, 2020

Rihapja e shkollave/ Dasho: Duhet përgjegjshmëri e lartë profesionale dhe veprim i koordinuar multidisiplinor

Eksperti i Shëndetit Publik, Erion Dasho, kërkon që ministria e Shëndetësisë të mësojë nga shembulli i Berlinit, teksa ka reaguar për rihapjen e shkollave. Në një...

‘Le ta provojë të mos më fusë në listë’/ Agron Duka paralajmëron Bashën
Politikë 18:33 - 21 Gusht, 2020

Rihapja e shkollave/ Duka: Duhet të jetë prioritet, Covid-19 ka sjellë pasoja të rënda te fëmijët

Partia Agrare Ambientaliste e Agron Dukës, ka dalë me një deklaratë për mediat, lidhur me rihapjen e shkollave. PAA vlerëson se rikthimi i fëmijëve në institucionet...

Rihapja e shkollave/ Duma liston problematikat: Qeveria pa asnjë plan
Politikë 11:54 - 20 Gusht, 2020

Rihapja e shkollave/ Duma liston problematikat: Qeveria pa asnjë plan

Ish-deputetja e Partisë Demokratike ka ngritur disa akuza ndaj qeverisë dhe ministrisë së Arsimit për rihapjen e shkollave dhe fillimin e vitit të ri. Duma tha...

Renditet i dyti në botë për numrin e viktimave/ Brazili vendos të rihapet
Bota 19:21 - 11 Gusht, 2020

Renditet i dyti në botë për numrin e viktimave/ Brazili vendos të rihapet

Pas Shteteve të Bashkuara, Brazili ka numrin më të madh në botë të vdekjeve nga COVID-19 dhe të rasteve të konfirmuara të të infektuarve – duke...

Eksperti amerikan: Rihapja e parakohshme shkaktoi rritje të infektimeve
Bota 22:35 - 13 Korrik, 2020

Eksperti amerikan: Rihapja e parakohshme shkaktoi rritje të infektimeve

Eksperti kryesor amerikan i sëmundjeve infektive, Dr. Anthony Fauci thotë se shtimi i ritmeve të përhapjes së koronavirusit ditët e fundit në SHBA është rezultat i...

Bota 09:13 - 8 Korrik, 2020

Situata nga Covid-19/ Trump bën thirrje për rihapjen e shkollave

Mes rritjes së rasteve me Covid-19, veçanërisht në mesin e të rinjve, Shtëpia e Bardhë po i bën presion shkollave në të gjithë Shtetet e Bashkuara...

U mbyllën për shkak të Covid/ Conte konfirmon datën e hapjes së shkollave në Itali
Bota 22:30 - 26 Qershor, 2020

U mbyllën për shkak të Covid/ Conte konfirmon datën e hapjes së shkollave në Itali

Kryeministri i Italisë Giuseppe Conte ka bvërë me dije se shkollat në Itali do të rihapen më 14 qershor. Ai ka shtuar se vendi është i...

Rihapja e transportit publik/ Shkodra dhe Korça gati për të filluar punën
Sociale 10:50 - 23 Qershor, 2020

Rihapja e transportit publik/ Shkodra dhe Korça gati për të filluar punën

Pas njoftimit të ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu për rihapjen e transportit publik, disa qytete janë gati për të rifilluar punën. Në Shkodër, Shoqata e Transportit...

Sociale 11:54 - 22 Qershor, 2020

Pritej të fillonte sot/ Shtyhet sërish rihapja e transportit publik

Shtyhet për herë të dytë dhe pa afat rihapja e transportit publik. Ditën e sotme ishte parashikuar që të riniste transporti publik qytetas dhe ndërqytetar, porkjo...

Shëndeti 14:27 - 14 Qershor, 2020

U kthye në vatër infeksioni/ Rihapet pas 2 javësh shërbimi i Sëmundjeve të Brendshme në QSUT

Reparti i shërbimit të mjekësisë Interne (Sëmundjeve të brendshme) në QSUT është rihapur pas disa ditëve mbyllur për shkak të vatrës së COVID-it. Disa pacientë, por...

Sociale 09:26 - 14 Qershor, 2020

Hapen sërish kufijtë e Europës

Nga e hëna, më 15 qershor kufijtë e brendshëm të BE do të hapen gati plotësisht. Po si qëndron puna me vendet jo anëtare të BE,...

Paralajmëron Fauci/ Jeta nuk do t'i kthehet normalitetit deri në fund të 2021
Shëndeti 23:26 - 11 Qershor, 2020

Dr. Fauci optimist për vaksinën kundër COVID/ Provat po japin rezultate pozitive

Koronavirusi mbetet një kërcënim serioz në Shtetet e Bashkuara thekson Dr. Anthony Fauci, eksperti kryesor amerikan për sëmundjet infektive. Në një intervistë me kolegen Lesia Bakalets...

Bota 14:46 - 31 Maj, 2020

Rihapen xhamitë në Arabinë Saudite

Arabia Saudite ka rihapur xhamitë të dielën për herë të parë pas më shumë se dy muajsh të masave kufizuese si pasojë e koronavirusit. Besimtarët u...

Lajme 11:37 - 26 Maj, 2020

“Të rihapen gjykatat”/ Ministria e Drejtësisë: Gjyqet të bëhen me protokolle shëndetësore

Ministria e Drejtësisë propozon që të nisin gjyqet në vend, me rregullat e Covid-19, sipas një protokolli të përcaktuar higjieno-sanitar. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, gjyqet duhet...