Connect with Us

All posts tagged "revolucioni"

Blog 08:33 - 28 Dhjetor, 2019

Rumani, pikëpyetje 30-vjeçare pas revolucionit që rrëzoi diktaturën komuniste

Nga Carmen Paun “Politico.eu” * Unë isha vetëm 4-vjeçe, kur pashë ekzekutimin e Nikolae Çausheskut dhe gruas drejtpërsëdrejti në televizionin kombëtar, ditën e Krishtëlindjes së vitit...

Blog 09:56 - 8 Nentor, 2019

Puçi i Birrarisë së Mynihut, kur Hitleri dështoi të ngjitej në pushtet me dhunë

Dhjetë vjet para se Adolf Hitleri të ngjitej në pushtet në Gjermani, ai u përpoq ta merrte pushtetin me dhunë, gjatë të ashtuquajturit Puçi i Birrarisë...

Blog 11:07 - 11 Tetor, 2019

Guximi për dijen/ Lëvizja intelektuale dhe filozofike, që shkundi Evropën dhe dominoi botën e ideve

Pas shpërthimit të krijimtarisë në Firence gjatë shekullit XIV, njohur si epoka e Rilindjes, bota moderne pa një shkëputje nga ajo që dikur kishte ditur. U...

Politikë 13:21 - 7 Shtator, 2019

Nard Ndoka nuk ka bërë pushime/ Revolucioni është i sigurtë

Kryetari i LDE-së, Arian Galdini ka ironizuar kreun e PDK-së, Nard Ndoka. Në një postim në rrjetet sociale, ndërsa ironizon “revolucionin” e opozitës, Galdini shkruan se...

Aktualitet 12:58 - 28 Maj, 2019

Trump dhe Merkel lënë Bashën me “gisht në gojë”

Kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha disa muaj më parë, deklaronte se nuk e kishte problem ta rrëzonte kryeministrin Rama nga pushteti, por sipas tij...

Aktualitet 13:39 - 8 Tetor, 2018

Rama tallet keqazi me Bashën/ Revolucioni u bë, por mediat e kapura e censuruan

Partia Socialiste mblodhi grupin e saj parlamentar paraditen e sotme. Gjatë fjalës së tij, ndër të tjera kryeministri Rama ka ironizuar kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim...

Aktualitet 10:24 - 19 Korrik, 2017

Deputeti i Bashës zbulon “revolucionin” e 25 qershorit/Po ha bijtë e vet!

Deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi, i është rikthyer edhe njëherë rezultatit të zgjedhjeve të 25 qershorit, duke hedhur akuza për shit-blerje votash. Në rrjetet sociale,...