Connect with Us

All posts tagged "revolucion"

“Bëra gjithçka…”/ Berisha: Kam kërkuar që Gërdeci të ishte vrasje shtetërore pa dashje
Politikë 19:07 - 26 Tetor, 2020

Prej 30 vitesh në politikë/ Rrëfehet Berisha: Isha i bindur se nuk do shihja një ditë lirie

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur mbrëmjen e sotme për karrierën e tij politike dhe ka treguar se nuk ka pasur aspak si qëllim të merrej ndonjëherë...

Një revolucion shumëngjyrësh në Bjellorusi? Ndoshta, por jo tani
Blog 08:32 - 9 Gusht, 2020

Një revolucion shumëngjyrësh në Bjellorusi? Ndoshta, por jo tani

Nga Genadi Rudkevich “The Moscow Times” Bjellorusët do të shkojnë në votime këtë të diel, ku do të shohin të njëjtin emër në fletëvotim për herë...

Nga Astrit Patozi/ Të kesh frikë me të ardhë ditëlindja
Opinione 16:54 - 13 Qershor, 2020

Nga Astrit Patozi/ Kanë ardhur kohë të vështira…

“Trimat” e tërbuar, që vjet ishin për revolucion me çdo çmim (por pushka nuk u shkrepi), kurse sot po përgjërohen për dakordësimin paqësor me “armikun”, janë...

Sociale 19:23 - 2 Maj, 2020

Ish ministri Tafaj bën “parashikimin”/ “Covid do të shënojë revolucion në arsim”

Ish ministri i Arsimit Myqerem Tafaj, i ftuar në Abc neës, ka komentuar vendimet e Minisrisë së Arsimit për kthimin pjesërisht në shkolla dhe universitete për...

Opinione 16:45 - 4 Mars, 2020

Nga Kreshnik Spahiu/ Amerika foli troç: Mbështesim revolucionin, por jo rotacionin

Ambasadorja amerikane foli troç: E mbështesim popullin të protestoj kundër Ramës por “flamurin” e revolucionit s’mund ta mbaj një anti-amerikan si Meta. Sali Berisha ka shumë...

Bota 22:55 - 25 Dhjetor, 2019

Kaos në Hong Kong/ Protestuesit vishen si babagjyshë

Policia në Hong Kong ka hedhur gaz lotësjellës ndaj mijëra protestuesve të veshur me kapuçë të Babagjyshit të Vitit të Ri, apo me brirë drerësh, të...

Histori 21:05 - 23 Dhjetor, 2019

Revolucioni i Nolit dhe Triumfi i Legalitetit/ 95 vjetori, 24 dhjetor 1924-2019

Nga Ekrem Spahiu Legjitimiteti – e drejta për të qeverisur në emër të shumicës e cila njeh, pranon dhe mbështet autoritetin e qeverisësit, është guri i...

Blog 21:02 - 24 Nentor, 2019

A ka shpresë për një revolucion në Hong Kong?

Nga Paul Monod “The Conversation” Hong Kongu, mund të duket si vendi ku ka më pak të ngjarë të ndodhë një revolucion. Në këtë qytet të...

Politikë 09:34 - 15 Shtator, 2019

“Koha nuk pret”/ Meta, del nga kontrolli, bën thirrje për revolucion

Presidenti Ilir Meta, në kuadër të ditës ndërkombëtare të Demokracisë iu ka bërë thirrje qytetarëve që të zgjohen. Sipas tij, demokraci do të thotë që çdo...

Aktualitet 22:15 - 12 Prill, 2019

Cilat kanë bërë revolucion në botën e modës? Njihuni me supermodelet seksi

Pavarësisht se mund të kenë kaluar disa vite që kur ato kanë ecur në pasarelat më të mëdha të modës, vijojnë të mbeten ikona të bukurisë....

PD në sulm kundër ish- zyrtarëve të vet dhe në mbrojtje të Kaçit
Aktualitet 10:55 - 9 Mars, 2019

Lulzim Basha kapet mat/ Faktet që “kryqëzojnë” kreun e Republikës së re

Me kryetarin e Republikës së Re, Lulzim Bashën, çuditë nuk kanë fund. Mbrëmjen e djeshme, në studion e emsionit “Zonë e lirë” të Arian Çanit, Lulzim...

Aktualitet 10:37 - 8 Mars, 2019

Përmbysje e sistemit?/ Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së i nxjerr bojën Bashës

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Edvin Kulluri ka reaguar pas deklaratave të fundit të kryedemokratit Basha, i cili flet për “përmbysje të sistemit”, apo për...

Aktualitet 19:03 - 24 Dhjetor, 2018

Rama thumbon ‘kadrinjtë’/ Iku dhjetori pa revolucion

Kryeministri Edi Rama, nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, ka thumbuar “kadrinjtë” siç  i quan ai, të politikës dhe gazetarisë sepse i iku dhjetori pa revolucion....

Femra 23:53 - 13 Dhjetor, 2018

Revolucioni i kënaqësisë, ja çfarë duan gratë

Për një kohë relativish të gjatë gratë kanë luajtur si macja me miun kur vjen puna tek seksi. Në këtë artikull  do t’ju tregojmë se si...

Kuriozitete 11:28 - 1 Dhjetor, 2018

Revolucioni i moshës, kujdes kë quani “plak”!

Të moshuar, por sa? Sipas ekspertëve, 65-vjeçarët e sotëm kanë një formë fizike dhe konjuktive të një 40-45-vjeçari të 30 viteve më parë, e pjesa më...

ish-kryeministri sali berisha dhe kryetari i partise demokratike lulzim basha
Aktualitet 10:20 - 19 Tetor, 2018

Berisha i del kundër/ Basha në fund të karrierës politike?!

Prej rreth pesë vitesh, partia më e madhe opozitare në vend, Partia Demokratike e Shqipërisë drejtohet nga Lulzim Basha. Por, çfarë ka ndodhur në këto vite?...

Aktualitet 11:18 - 28 Shtator, 2018

Për revolucionin: Mos e merrni Lul Bashën në telefon/ Një lutje presidentit Trump dhe kancelares Merkel

Ndoshta nuk do ta lexoni, ndoshta nuk do ta kuptoni, ndoshta do të çuditeni, por të paktën ta marrin këta zyrtarët tuaj këtë letrën tonë të...

Aktualitet 16:39 - 20 Gusht, 2018

Thirrja për revolucion e Berishës dhe heshtja e Bashës/ Çfarë pritet të ndodhë në shtator

Disa ditë më parë, ish-kryeministri dhe lideri historik i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka bërë thirrje për revolucion në Shqipëri. Në një postim në faqen e...

Aktualitet 16:18 - 15 Gusht, 2018

10 arsye, pse Berisha luan blofin me Revolucion

Nga Kreshnik Spahiu *Dje Berisha bëri thirrje periodike për herën e 78-të që PD të çojë popullin në revolucion kundër narko-qeverisë. Ç’do muaj e ka bërë...

Aktualitet 22:30 - 8 Gusht, 2018

Nga veshjet e zeza tek çantat me rrip/ 6 fakte që jo të gjithë i dinë për Coco Channel

Është një nga ikonat më të mëdha të shekullit të 20- të, dizajnerja e Coco Chanel. Kjo zonjë franceze jo vetëm që dinte të vishte një...

Aktualitet 21:24 - 1 Prill, 2018

“Horrat” e Hysni Kapos, thirrje për revolucion dhe bojkot

Ndoshta nuk është etike dhe ndoshta e tepruar të quash horr dikë, por kur gjithçka sa vjen dhe bëhet më e ndyrë dhe më perverse, dikush...

Fashion 18:30 - 25 Janar, 2017

Revolucioni francez i këmishës

Në vitin 1789, Revolucioni francez largon parruket e pudrën dhe aristokratët çohen në gijotinë me këmishët e tyre të bardha. Revolucionarët nisin të mbajnë këmisha të...