Connect with Us

All posts tagged "rekord"

Sociale 12:15 - 27 Maj, 2020

Shqipëria dhe Kosova “thyejnë rekord” në Europë për numrin e të rinjve ‘dembelë’

Perspektiva për të rritur produktivitetin në trojet shqiptare është e pashpresë për arsye se Kosova dhe Shqipëria kanë numrin më të lartë të rinjve 15-24 vjeç,...

Ekonomi 13:57 - 11 Shkurt, 2020

Informaliteti dhe trafiqet/ Paraja jashtë bankave arrin rekordin

Viti 2019 ka shënuar një nivel të lartë rekord në vlerë absolute të parasë që qarkullon jashtë kanaleve të sistemit bankar. Sipas të dhënave të Bankës...

Lajme 21:28 - 8 Shkurt, 2020

Sanremo rekord të ri audience/ Zbulohet sa u paguan prezantuesit

Festivali i Sanremos u shoqërua me bujë, madje edhe me kritika, por vëmendjen e kanë marrë edhe shifrat e përfituara nga çdo prezantues. Mediat italiane shkruajnë...

Kronika 08:56 - 19 Janar, 2020

Shqipëria thyen rekordin në rajon/ Ndër vendet me numrin më të lartë të të burgosurve

Shqipëria mban rekordin në Ballkanin Perëndimor dhe renditet ndër vendet me numrin më të lartë për sa i përket individëve të dënuar për veprat penale. Në...

Bota 20:10 - 4 Janar, 2020

Vetëm 1 i vdekur nga aksidentet rrugore në 2019/ Njihuni me kryeqytetin që shënoi rekordin europian

Vetëm në katër ditët e para të vitit janë shënuar 3 viktima në vendin tonë, shkaktuar nga aksidentet rrugore, por si duket ky bilanc nuk ka të...

Bota 19:33 - 14 Dhjetor, 2019

Temperatura ekstreme në Australi/ Pritet të shënohet rekordi i ditës më të nxehtë

Temperaturat ka të ngjarë që nga e Mërkura të të kalojnë 40C në shumë zona të Australisë, thotë Byroja e Meteorologjisë (BOM). Rekordi aktual është 50.7C...

Aktualitet 11:40 - 14 Korrik, 2019

“E pabesueshme”/ Kënga e saj thyen rekord klikimesh, Luana më e lumtur se kurrë feston deri në orët e para të mëngjesit

Pasi u nominua dje si “Artistja më e mirë shqiptare” në eventin e rëndësishëm “Dolce Vita Awards”, Luana Vjollca po përjeton një tjetër sukses. Ditën e...

Aktualitet 19:39 - 30 Prill, 2019

Dërguan 1.8 ton kokainë në Gjermani/ Zbardhen emrat e trafikantëve

Ditën e sotme 5 shqiptarët e arrestuar në Gjermani 1 vit me parë kanë dalë para gjykatës . Ata akuzohen për sasinë më të madhe të...

Kuriozitete 14:10 - 29 Prill, 2019

Filmi i cili theu rekord/Arkëton miliarda dollarë që në javën e parë të publikimit

Prodhimi i 22-të i kompanisë “Marvel”,“Avengers,Endgame”,i cili doli në sallat e kinemave në fund të javës së kaluar, ka arkëtuar më shumë se 1,2 miliardë dollarë...

Aktualitet 22:45 - 27 Prill, 2019

Kjo këngë theu rekordin në YouTube/Për herë të parë 10 milionë klikime në dy orë

Për herë të parë në Youtube, një video merr më shumë se 10 milionë klikime në vetëm dy orë. Këngëtarja e njohur Taylor Swift para dy...

Kuriozitete 12:25 - 27 Prill, 2019

16 vjeçari thyen rekordin Guinness/Qëndron 33 orë e 11 minuta në një lisharëse

Adoleshenti Charlie O’brien nga Zelanda e Re theu rekordin e mëparshëm të vendosur nga Aimee Pivot (1 orë e 9 minuta) duke qendruar 33 orë e...

Life Style 13:53 - 19 Prill, 2019

Asnjë nuk mund të thyejë rekordin/Vera më e shtrenjtë në botë ndodhet në këtë shtet

Toskana njihet për prodhimin e verës më të mirë në botë por tashmë një rekord për shishen e verës më të kushtueshme në botë,e mban Hungaria,...

Kuriozitete 10:25 - 18 Mars, 2019

Rekord i ri/Milano hyn në ‘Guiness’ për ëmbëlsirën më gjigande në botë

Në qendrën tregtare “CityLife” në Milano, një grup i madh shefash përgatitën tiramusinë gjigande 273.5 metra. Tiramisuja e Galbani Saint Lucia fitoi titullin e rekordit botëror...

Kryesore Show Biz 16:10 - 6 Shkurt, 2019

Veza që theu rekordin e Kylie Jenner për foton më të pëlqyer u ça dhe dha mesazhin që na la pa fjalë

Me siguri edhe ti që po lexon në këto momente ke dëgjuar për vezën më të famshme në Instagram e cila theu rekordin e fotos më...

Kryesore Show Biz 13:10 - 2 Shkurt, 2019

Publikohet balada e Encës, këngëtarja thyen rekord

Kishte disa ditë që paralajmëronte për këngën e re dhe më në fund sot është publikuar “Balad” nga Enca. Vetëm 15 minuta pasi këngëtarja ka njoftuar...

Aktualitet 09:11 - 25 Janar, 2019

Rekord shikueshmërie/ Berisha shkatërron audiencën

Mbrëmjen e djeshme, ekranet telvizive kryesorë në vend rezervuan surpriza për shikuesit, në luftën për audiencë. Në emisionin “Opinion” në TV Klan ishte i ftuar ish-kryeministri...

veze kylie
Aktualitet 21:30 - 18 Janar, 2019

Theu rekordin e Kylie Jenner, flet djali që fotografoi vezën: “Jam i shokuar”

Serghei Platanov, fotografi që realizoi imazhin e vezës, e cila mundi rekordin e Kylie Jenner si fotoja më e pëlqyer në Instagram, është i shokuar. Ai...

Aktualitet 20:30 - 13 Janar, 2019

Plot gjallëri edhe pse 118 vjeçe, Julia gati të thejë rekordin si gruaja më e vjetër në planet

Pavarësisht nga studimet e shumta që përcaktojnë se ku njerëzit jetojnë më gjatë në botë, kjo zonjë ka rrëzuar të gjitha pritshmëritë dhe mund të vendoset...

Aktualitet 21:00 - 23 Dhjetor, 2018

Ed Sheeran rekord të ardhurash nga biletat për vitin 2018

2018-a ka qenë viti i Ed Sheeran, të paktën përsa i përket koncerteve. Në turneun e tij të fundit botëror janë porositur 4.8 milionë bileta, të...

Aktualitet 17:07 - 8 Nentor, 2018

Operacioni antidrogë në Itali/ Sekuestrohet një sasi rekord heroine

Mediat italiane raportojnë se një sasi rekord heroine është sekuestruar në Portin e Xhenovas në Itali. Mësohet se operacioni i anti mafies italiane në bashkëpunim me...

Kryesore Show Biz 10:41 - 20 Tetor, 2018

5 miliardë klikime/”Despacito” thyen 7 rekorde botërore në librin Guinness

Nëse dëgjoni një fragment të vijës melodike apo zërit të këngëtarëve me siguri do ju kujtohet kënga. Bëhet fjalë për hitin mjaft të dëgjuar dhe të...

Aktualitet 15:53 - 15 Tetor, 2018

76 ditë rreth botës/18 vjeçari vendos rekordin

Një adoleshent në Luiziana fluturoi përmes një stuhie rërë mbi Arabinë Saudite, u mbërthye në Filipine nga tajfuni dhe vendosi tre rekorde të të rinjve në...

Aktualitet 21:54 - 2 Gusht, 2018

Apple kap majat/ Zbulohet vlera stratosferike e kompanisë

Vlera e gjigandit teknologjik Apple në treg, ka shkuar në 1 trilion dollarë, duke u bërë e para kompani që arrin këtë shifër. Sipas Tgcom, aksionet...