Connect with Us

All posts tagged "regjizori"

Socialistët në zi/ Ndahet nga jeta aktivistja e njohur
Sociale 09:06 - 20 Dhjetor, 2020

Arti në zi/ Covid i merr jetën regjizorit të njohur

Covid i ka marrë jetën një tjetër regjizori të njohur. Bëhet fjalë për regjizorine  njohur Kadri Metohu, i cili është ndarë nga jeta në moshën 90-vjeçare....

Kinematografia shqiptare në zi/ Ndahet nga jeta regjisori Gjergj Vlashi
Sociale 19:22 - 4 Tetor, 2020

Kinematografia shqiptare në zi/ Ndahet nga jeta regjisori Gjergj Vlashi

Është ndarë nga jeta në moshën 92-vjeçare shkrimtari, regjisori dhe përkthyesi Gjergj Vlashi. Lajmin e ka bërë të ditur përmes një postimi në rrjetet sociale Akademia...

Kultura 17:04 - 3 Shkurt, 2020

Arti në zi/ Ndahet nga jeta regjizori shqiptar

Është ndarë nga jeta në moshën 80-vjeçare regjisori i mirënjohur i filmit shqiptar,  Xhezair Dafa. Dafa ka lënë gjurmë të thella në kinematografinë shqiptare. “Komisari i...

Sociale 18:28 - 25 Gusht, 2019

Nga Astrit Çerma/ Një kafe me doktor Papavramin

Bashkë me Zhani Ziçishtin porositëm kafet dhe kamarjerit i thamë të na i sillte jashtë, tek ajo veranda si punë ballkoni e stërzgjatur që kishte hotel...

ironia e gazetarit armir shkurti
Aktualitet 22:49 - 1 Prill, 2019

Regjizori “kryqëzon” Veliajn/ Qeni i sulmit të Ramës

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, në një studio televizive sulmoi regjizorin Kastriot Çipi. I qenë prezent në studion e emisionit “A Shoë”, regjizori Kastriot...

qerim mata
Aktualitet 13:22 - 21 Mars, 2019

Ndahet nga jeta regjizori i njohur/ Kush ishte  artisti që fshihej pas “Lefter Lefterit”

Qerim Mata, i njohur ndryshe edhe i Lefter Lefteri personazh i luajtur prej tij në filmin “ I teti në bronx, është ndarë nga jeta ditën...

Rama sulmon ish presidentin
Aktualitet 14:16 - 30 Dhjetor, 2018

Regjizori “shuplakë” Ramës/ Koha e duhur për ta rrëzuar

Regjizori dhe aktori Robert Budina, një nga mbrojtësit më të zjarrtë të Teatrit Kombëtar, ka marrë pjesë në protestën e diasporës, ku ka thënë se edhe...

Kultura 12:25 - 3 Shkurt, 2016

“Titanic”, Kate: Fundi i dhimbshëm mund të shmangej, regjizori nuk e lejoi

Kate, e cila luan rolin e Rose, ka thyer heshtjen pas 20 viteve të fundit që nga dalja e filmit. Në një intervistë, aktorja ka thënë...