Connect with Us

All posts tagged "refugjatet"

Blog 08:29 - 11 Mars, 2020

Si duhet ndryshuar marrëveshja BE-Turqi mbi refugjatët sirianë

Nga René Wildangel “European Council on Foreign Relations” * Në marsin e 4 viteve më parë, udhëheqësit e BE-së dhe Turqia nënshkruan një marrëveshje, sipas së...

Bota 20:36 - 8 Mars, 2020

Erdogani ndalon kalimet e migrantëve përmes Egjeut

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan e ka urdhëruar truprojën bregdetare të mos lejojnë më refugjatë e migrantë me anije për të kaluar përmes detit Egje. Me...

Bota 19:08 - 1 Mars, 2020

Refugjatët bëhen “mollë sherri”/ Tensione në kufirin Turqi-Greqi, hidhet gaz lotsjellës

Një situatë e tensionuar është krijuar sot në kufirin Turqi-Greqi për shkak të fluksit të madh të refugjatëve. Mediat greke raportojnë se forcat e policisë greke...

Bota 14:26 - 29 Shkurt, 2020

18.000 refugjatё drejt BE?/ Gjendje e tensionuar nё kufirin greko-turk

Greqia ka bllokuar 4000 migrantё qё vinin nga Turqia nga hyrja “ilegale” nё kёtё vend, njoftojnё mediat. Sipas njoftimeve nё media, Erdogan ёshtё shprehur, se i...

Bota 10:34 - 29 Shkurt, 2020

Turqia nuk do t’i ndalojë refugjatët ‘që duan të shkojnë në Europë’

Qindra migrantë kanë filluar të shkojnë në Turqinë veriperëndimore drejt Bullgarisë dhe Greqisë. Partia e Presidentit, Rexhep Tajip Erdogan tha që refugjatët e filluan udhëtimin e...

Bota 13:54 - 3 Janar, 2020

Paragjykimet ndaj të huajve nuk janë njësoj në Gjermani

Në një kohë që disa të huaj shihen me sy pozitiv në Gjermani, të tjerë priten me rezerva e paragjykime të mëdha. Po pse është kështu?...

Bota 08:45 - 25 Nentor, 2019

“Rregulli i Maltës” për shpërndarjen e refugjatëve

Për herë të parë Italia, Franca, Gjermania dhe Malta kanë aktivizuar një marrëveshje për shpërndarjen e refugjatëve të shpëtuar në Mesdhe. Fjala është për 213 migrantë....

Bota 09:14 - 7 Nentor, 2019

Mungesa e shtetit, dhunë dhe sëmundje/ Gjendje katastrofale e refugjatëve në Bosnjë-Hercegovinë

Autoritetet e Bosnjë-Hercegovinës nuk kanë gjetur ende ndonjë zgjidhje për mijëra refugjatë, sa janë grumbulluar në kufirin me Kroacinë. Ndërkohë që numri po shtohet nga dita...

Bota 09:20 - 3 Nentor, 2019

Alarm në BE/ Gati të shpërthejë situata me refugjatët në Greqi

Situata e refugjatëve në Greqi po përkeqësohet gjithnjë e më shumë. Qeveria e re greke po ndërhyn me ashpërsi, por problemi mbetet. Presioni ndaj BE-së po...

Bota 10:10 - 7 Tetor, 2019

Seehofer paralajmëron për një krizë të re refugjatësh

Ministri i Brendshëm i Gjermanisë, Seehofer kërkon më shumë solidaritet nga BE në politikën e refugjatëve. Përndryshe, së shpejti në Evropë mund të vijnë më shumë...

Blog 14:20 - 5 Tetor, 2019

Pakti i zbatuar keq kthehet në mjerim të refugjatëve

BE e Turqia me marrëveshjen e tyre donin të pengonin fluksin e migrantëve që vinin përmes detit në Greqi. Pas vizitës së ministrit të Brendshëm gjerman,...

Bota 09:23 - 5 Tetor, 2019

BE-së i duhet një politikë e qartë ndaj refugjatëve

Në ishujt e Greqisë numri i refugjatëve po rritet. Kjo tregon sa e paplotë është politika e BE-së ndaj azilkërkuesve, thotë Jens Thurau. Kujtdo që dëshiron...

Bota 08:52 - 30 Gusht, 2019

“Mirëseerdhët në Berlin”/ Kulturën në Gjermani e mban gjallë rinia

Demonstrata të ekstremistëve të djathtë, sulme kundër migrantëve. Ka marrë fund kultura e mirëseardhjes në Gjermani? Një studim aktual i Fondacionit Bertelsmann tregon se ajo ende...

Bota 09:06 - 26 Gusht, 2019

Për pushime në Siri/ Debat për refugjatët, a kanë ende nevojë për mbrojtje  

A kanë refugjatët ende nevojë për mbrojtje, nëse mund të shkojnë për një kohë të shkurtër në vendlindje, prej së cilës kanë marrë arratinë? Debati ka...

Aktualitet 09:09 - 16 Prill, 2019

Rrugë të reja, dhunë dhe vdekje/ Situata në itinerarin e refugjatëve të Ballkanit

Për refugjatët, që duan të shkojnë në Evropën Qendrore nga Greqia, po bëhet gjithnjë e më vështirë. Ata flasin për dhunë policore e arrestime arbitrare. Megjithatë...

Aktualitet 13:47 - 6 Janar, 2019

Refugjatët në Kanalin e La Manshit/ Franca merr masa të rrepta

Prej disa javësh refugjatët përpiqen që nga Franca përmes Kanalit të La Manshit të kalojnë në Britaninë e Madhe. Itinerari është i rrezikshëm. Parisi paraqiti në...

Aktualitet 22:54 - 7 Tetor, 2018

Deportimi i emigrantëve në Itali/ Salvini kërcënon me mbylljen e aeroporteve

Ministri i Brendshëm i Italisë, Mateo Salvini ka kërcënuar se do të mbyllë aeroportet për refugjatët. Kjo masë vjen si përgjigje ndaj iniciativës së Gjermanisë, e...

Aktualitet 18:54 - 5 Gusht, 2018

Politikat e Salvinit kundër refugjatëve/ “Përçahet” koalicioni qeverisës

Politikat e rrepta kundër emigracionit, kanë sjellë krisjet e para në koalicionin qeverisës në Itali. Shenjat e para i ka dhënë deputeti i “5 yjeve” dhe...

Aktualitet 10:42 - 22 Korrik, 2018

Refugjatë në Shqipëri/ Rama:Jemi të gatshëm të bëjmë pjesën tonë

Kryeministri Edi Rama në një intervistë për televizionin publik gjerman, “ZDF”,, ka folur për mënyrën se si do të veprojë Qeveria shqiptarë në lidhje me krizëb...

Kosova & Rajoni 15:16 - 1 Korrik, 2018

Maqedonia “u mbyll derën” refugjatëve

Kryetari i Bashkisë së Shkupit, Petre Shilegov, ka mohuar lajmin për krijimin e kampeve të refugjatëve në Maqedoni. Ai u shpreh se kjo çështje u parashtrua...

Bota 15:26 - 29 Qershor, 2018

Liderët e BE në një mendje/ Ja strategjia për refugjatët

Liderët e BE kanë arritur të gjejnë një marrëveshje për krizën e refugjatëve.  Ato ranë në një mendje, për krijimin e bazave vullnetare në të gjithë...

Aktualitet 09:36 - 27 Qershor, 2018

Kamp për refugjatët sirianë në Shqipëri?/ Reagon kryeministri Rama

Kryeministri Rama ka reaguar sërish në lidhje me lajmet për mundësinë e ngritjes së kampeve për refugjatët sirianë në Shqipëri. Në një prononcim për prestigjiozen gjermane...

Bota 15:46 - 26 Qershor, 2018

Kampet e refugjatëve / Libia refuzon kërkesën e Italisë

Ministri i Brendshëm i Italisë, Mateo Salvini, ka zhvilluar një konferencë të përbashkët me zv Kryeministrin e Libisë, Ahmed Meitik.  Ky i fundit u shpreh se...