Connect with Us

All posts tagged "reformat"

Blog 08:30 - 21 Janar, 2020

Kapitalizmi rruga më e mirë e zhvillimit/ Pse socializmi s’do funksiononte

Nga Allison Schrager, ”Foreign Policy” * Me iPhone-t gjithnjë e më të përhapur, internetin, ajrin e kondicionuar apo TV me ekran të sheshtë, pak njerëz në...

Politikë 17:47 - 21 Nentor, 2019

Ambasadori Borchardt paraqet raportin vjetor për Shqipërinë në Vjenë/ Reagon zyra e OSBE

Ambasadori Bernd Borchard ka paraqitur në Vjenë raportin vjetor të OSBE-së për Shipërinë. Lajmin e bën me dije vetë zyra e OSBE-së në Vjenë, ku përmes...

Politikë 09:26 - 13 Nentor, 2019

Ministri gjerman apel politikës/ Të vijojnë reformat, BE pro integrimit

Këmbimi i territoreve ose ndryshimi i kufijve nuk ndikojnë për stabilitetin në rajon, thotë ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas në intervistën ekskluzive me Adelheid Feilcke,...

Politikë 13:30 - 19 Tetor, 2019

Vasili numëron dështimet e Qeverisë/ Zero reforma, Edi Rama vetëm shkatërron

Ish-kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili vijon të hedhë akuza të forta në drejtim të kryeministrit Edi Rama, për të cilin thotë se është...

Bota 11:12 - 26 Gusht, 2019

Çfarë po e frenon ekonominë gjermane?

As agresiviteti i Donald Trumpit, as kërcënimet e Kinës apo një Brexit pa marrëveshje nuk e rrezikojnë ekonominë gjermane dhe prosperitetin ekonomik sa impulsi i dobët...

Aktualitet 11:51 - 18 Prill, 2019

OSBE/ODIHR kundër djegies së mandateve/ Përplasjet politike pezulluan reformat

250 vëshgues të OSBE/ODIHR pritet të mbërrijnë në Shqipëri për zgjedhjet vendore të 30 qershorit. OSBE/ODIHR vlerëson se në Shqipëri mosbesim e polarizim mes partive, situatë...

Aktualitet 17:18 - 23 Mars, 2019

Minimi i reformave/ Balla bën përgjegjëse opozitën

Kreu i Grupit Parlamentar i PS-së, Taulant Balla gjatë fjalës së tij në Kongres u shpreh i bindur se Partia socialiste është e vetmja forcë politike...

Aktualitet 08:30 - 20 Shkurt, 2019

Taulant Mukës nuk i del inati/ “Degjeneron” ministren e Arsimit

Ish-zv.ministri i Arsimit, i cili dha dorëheqjen vetëm pak ditë pasi mori këtë detyrë, Taulant Muka ka hedhur kritika mjaft të forta në drejtim të ministres...

qeveria shqiptare me ministrat e rinj dhe te shkarkuar
Aktualitet 17:48 - 2 Janar, 2019

Aktivisiti akuzon qeverinë/ Kemi shumë viktima nga reformat

Aktivisti Zirkon Disha, nga studio e “Fax News”, ka sulmuar qeverinë dhe klasën politike për gjendjen në të cilën sipas tij e kanë çuar vendin. Gjatë...

Aktualitet 19:22 - 4 Dhjetor, 2018

Samiti Europian i Ballkanit Perëndimor/ Gjonaj flet për reformat

Ministrja e Drejtësisë Etiada Gjonaj ka marrë pjesë në Samitin Evropian të Ballkanit Perëndimor 2018, ku tema e diskutimeve ka qenë “Zgjerimi, Integrimi dhe sfidat e...

Aktualitet 11:35 - 19 Dhjetor, 2017

Mogherini e prerë/ Reformat, kusht për integrimin e Ballkanit  

Përfaqësuesja e Lartë për Çështjet e Jashtme, njëkohësisht zëvendëspresidentja e Komisionit Evropian për Politikat e Sigurisë, Federica Mogherini zhvilloi një takim jozyrtar me kryeministrat e Ballkanit...

Aktualitet 18:03 - 19 Shtator, 2017

Luli qan për marrëveshjen me Ramën

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha me të tijët për ata të listës që votuan Gramoz Ruçin kryetar Kuvendi çdo ditë e më shumë qajnë marrëveshjen...

Aktualitet 18:24 - 18 Korrik, 2017

Hoyt Yee: Politikanët në Shqipëri, Kosovë të mbajnë premtimet për reformat

Një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit thotë se pas zgjedhjeve në Shqipëri, Shtetet e Bashkuara presin nga qeveria e re të vazhdojë punën me...

Aktualitet 09:11 - 10 Korrik, 2017

BE pret përshpejtim të kursit të reformave nga Kosova

Shefja e zyrës së BE-së në Kosovë, Apostolova, thotë pas çertifikimit të rezultateve të zgjedhjeve se është përgjegjësi e udhëheqësve politikë të dëgjojnë qytetarët e tyre...

Aktualitet 12:00 - 6 Shkurt, 2017

Në 2013 ishim në buzë të humnerës/ Rama: Do bëjmë shtet!

Kryeministri Rama, gjatë një takimi të mbajtur sot me përfituesit e skemave lehtësuese të OSHEE, nënvizoi se për të bërë shtet, do të vijojnë me reformat....

Aktualitet 12:13 - 2 Shkurt, 2017

Balla sulmon opozitën/ Po përdorni Parlamentin për protesta

Gjatë seancës plenare, deputeti socialist Taulant Balla i është përgjigjur Partisë Demokratike për reformën zgjedhore. Me tone ironike, ai tha në krye të fjalës së në...

Intervista 07:42 - 1 Tetor, 2015

Flet presidenti NIshani/ Prokurorit te pergjithshem po i behet shantazh nga mazhoranca

Presidenti Bujar Nishani ka akuzuar mazhorancën se ka goditur tre shtyllat ekzistenciale të shtetit, ku Presidenti luan një rol balancues. Në “ Tonight Ilva Tare” ai...

Aktualitet 09:25 - 22 Shtator, 2015

Intervista/Skënder Gjinushi flet per dekriminalizimin, nderkombetaret dhe ndryshimet ne qeveri

Kryetari i Partisë Socialdemokrate, Skënder Gjinushi, gjatë një interviste për gazetën SOT, shprehet se problemi në Shqipëri nuk janë katapultimi i të dënuarve në Parlament, por...

Aktualitet 17:12 - 30 Janar, 2015

Berisha – LU: Do të vijojmë mbështetjen për reformat

Ish kryeministri Sali Berisha e siguroi ambasadorin e SHBA, Donald Lu se ai dhe PD, do të vijojnë të mbështesin reformat e domosdoshme për vendin e...

Aktualitet 00:28 - 16 Dhjetor, 2014

Meta sulm Bashës/ Sjellje jokonstruktive të tij dhe të partisë që përfaqëson

Kreu i Kuvendit, Ilir Meta u shpreh sonte, në një intervistë tek 5 pyetjet nga Babaramo, përsa i përket mundësisë së bojkotit të opozitës në zgjedhjet...

Aktualitet 17:24 - 10 Dhjetor, 2014

Rama: Lufte korrupsionit me reforma

Kryeministri Edi Rama duke folur sot gjatë Forumit Kombëtar kundër korrupsionit u shpreh se “kjo qeveri është një qeveri e modernizimit të vendit tonë. Do të...