Connect with Us

All posts tagged "reforma"

Nga inceneratorët, te zgjedhjet dhe ultimatumi për politikanët/ Intervista e plotë e Yuri Kim
Politikë 22:39 - 22 Tetor, 2020

Nga inceneratorët, te zgjedhjet dhe ultimatumi për politikanët/ Intervista e plotë e Yuri Kim

Ambasadorja e SHBA në Tiranë Yuri Kim ka dhënë një intervistë të fortë mbrëmjen e sotme, ku ka folur ardhjen e saj në Shqipëri. Ajo tregoi...

“Luli bën çfarë i thonë ata të tre”/ Rama nga Asambleja e PS: Me ne në krye ka shumë vështirësi por nesër…
Politikë 16:25 - 9 Tetor, 2020

“Luli bën çfarë i thonë ata të tre”/ Rama nga Asambleja e PS: Me ne në krye ka shumë vështirësi por nesër…

Gjatë fjalës së tij në Asamblenë e PS, kryeminsitri Edi Rama ka kujtuar reformat dhe arritjet e qeverisë së tij gjatë këtyre viteve. Rama është ndalur...

Tryeza e Këshillit Politik/ Oliver Varhelyi: Marrëveshja e 5 qershorit duhet të ruhet
Politikë 15:49 - 6 Tetor, 2020

KE propozon 9 miliardë euro për Ballkanin Perëndimor/ Varhelyi: Do jepen vetëm nëse zbatohen reformat

Komisioni Europian ka propozuar që Ballkanit Perëndimor t’i jepen 9 miliardë euro për periudhën 2021-2027. Lajmin e ka bërë të ditur komisioneri Oliver Varhelyi. Ai deklaroi...

Taulant Balla sulmon Bashën dhe Mëtën/ Asnjëri nga të dy nuk e do reformën në drejtësi
Politikë 13:34 - 24 Shtator, 2020

Balla flet me emra/ Kush janë dy personat që nuk e duan Reformën në Drejtësi

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla ka folur sot në parlament lidhur me rëndësinë e procesit të Integrimit të Shqipërisë dhe Reformen në Drejtësi....

Emërimi i Aida Hajnaj në krye të BKH/ Ambasada e SHBA: Reforma në Drejtësi po bëhet realitet!
Aktualitet 20:21 - 30 Korrik, 2020

Emërimi i Aida Hajnaj në krye të BKH/ Ambasada e SHBA: Reforma në Drejtësi po bëhet realitet!

Ambasada Amerikane në Tiranë ka reaguar pas emërimit të Aida Hajnajt në krye të Byrosë Kombëtare të Hetimit. Në reagimin e saj, Ambasada e SHBA-ve thekson...

Në vitin 2021 fjalën e kanë shqiptarët/ Murrizi: Shpresoj mos zgjedhin deputetë vemje e spurdhjakë
Politikë 17:03 - 30 Korrik, 2020

Në vitin 2021 fjalën e kanë shqiptarët/ Murrizi: Shpresoj mos zgjedhin deputetë vemje e spurdhjakë

Myslim Murrizi, përmes një statusi në rrjetet sociale, ka përshëndetur seancën e fundit plenare, e cila me shumicë votash ia arriti qëllimit për miratimin e listave...

“PS ka për qëllim të ndryshojë rregullat e lojës”/ Bylykbashi kërkon sqarime nga Gjiknuri: Refuzoi propozimet tona
Politikë 23:16 - 29 Korrik, 2020

“PS ka për qëllim të ndryshojë rregullat e lojës”/ Bylykbashi kërkon sqarime nga Gjiknuri: Refuzoi propozimet tona

Përfaqësuesi i PD-së në Këshillin Politik për Reformën Zgjedhore, Oerd Bylykbashi ka folur për mediat pas diskutimeve që zgjatën rreth 5 orë. Ai tha se janë ndeshur...

Reforma Zgjedhore/ Topollaj tregon pse nuk mjafton hapja e listave
Politikë 08:41 - 28 Korrik, 2020

Reforma Zgjedhore/ Topollaj tregon pse nuk mjafton hapja e listave

Anëtari i Bordit Drejtues të Bindjes Demokratike, Fabian Topollaj ka theksuar sot se hapja e listave është një gjë pozitive, por shtoi se nuk është e...

Jo të gjitha kërkesat e PD mund të plotësohen/ Nano: Edhe opozita e parlamentit kërkon
Politikë 20:57 - 23 Korrik, 2020

Jo të gjitha kërkesat e PD mund të plotësohen/ Nano: Edhe opozita e parlamentit kërkon

Për gazetarin dhe analistin Mustafa Nano jo të gjitha kërkesat e Partisë Demokratike mund të plotësohen në Këshillin Politik. “Në zgjedhje opozita ka pasur kërkesa për...

Rama me maskë në Kuvend/ “Urdhëron” deputetët e opozitës: Vendoseni dhe ju
Politikë 11:05 - 20 Korrik, 2020

“Hashash dhe Covid”/ Ish-ministri i Ramës zbulon prapaskenat e përplasjeve politike

Ish-ministri i drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani ndërsa komenton zhvillimet e fundit politike në vend, shkruan se gjithçka bëhet me qëllim sepse sipas tij...

Kuvendi emëron ministres së re të Arsimit/ Ja sa deputetë votuan pro shkarkimit të Besa Shahinit
Politikë 16:20 - 9 Korrik, 2020

PS bën lëvizjen e radhës/ Reforma Zgjedhore më 23 korrik në seancë plenare

Partia Socialiste pritet ta kalojë Reformën Zgjedhore, një javë para afatit, konkretisht në seancën e 23 korrikut. Mësohet se kjo marrëveshje do t’i prezantohet komisionit të...

Ftesa për takim/ Rama-Bashës: Mos humb kohë me dokrra të vjetra, eja në tryezë
Politikë 11:52 - 8 Korrik, 2020

“Çdo manovër do jetë fatale”/ Paralajmërimi i fortë i deputetit: Ramën e pret dështimi  

Deputeti Lefter Maliqi ka reaguar sërish në lidhje me marrëveshjen për Reformëns Zgjedhore. Në një postim në rrjetet sociale, Maliqi shkruan se PPE kërkon që të...

“Drafti kishte vetëm trukime elektorale”/ Hajdari tregon pse PS ndryshoi mendje për listat
Politikë 20:32 - 7 Korrik, 2020

Hajdari e zhgënjyer me Ramën/ “Të hapë listat që të votojmë Reformën, sot dolëm pa marrëveshje”

Pas takimit që deputetët e opozitës parlamentare kanë pasur me kryeministrin Edi Rama, ka folur Rudina Hajdari. Me kërkesën e fortë për të hapur listat, si...

Ulsi Manja: Presidenti Meta rrezikoi stabilitetin e vendit
Politikë 22:45 - 24 Qershor, 2020

Ulsi Manja: Presidenti Meta rrezikoi stabilitetin e vendit

Kryetari i Komisionit të Ligjeve, Ulsi Manja pavarësisht ngecjes së procesit të vetingut, shprehet i bindur se reforma në drejtësi do të japë shumë shpejt rezultatet...

“Reformën në Drejtësi nuk po e pengon opozita”/ Kastriot Islami zbulon “qëllimin” e Ramës
Politikë 16:25 - 22 Qershor, 2020

“Reformën në Drejtësi nuk po e pengon opozita”/ Kastriot Islami zbulon “qëllimin” e Ramës

Ish-ministri i Jashtëm Kastriot Islami ka hedhur akuza ndaj kryeministrit Edi Rama, teksa po komentonte situatën aktuale të politikës në vend. Islami tha se nuk është...

Politikë 23:49 - 17 Qershor, 2020

“Në PS ka deputet të pakënaqur”/ Çfarë paralajmëron Murrizi

Deputeti Myslim Murrizi ka qene i ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin ‘Repolitix’ ku ka folur për Reformën Zgjedhore. Murrizi tha se në PS ka shumë...

“Marrëveshja nuk është prishur”/ Ngjela: Rama dhe Basha i tremben listave të hapura
Politikë 20:59 - 16 Qershor, 2020

Paralajmërimi i Ngjelës/ Nëse Amerika vazhdon reformën antikorrupsion vetëm Hajdari shkon në zgjedhje

Një paralajmërim të fortë ka bërë avokati Spartak Ngjela për krerët e partive më të mëdha politke në vend, teksa po fliste për reformat. Ngjela pretendon...

Nga Astrit Patozi/ Të kesh frikë me të ardhë ditëlindja
Opinione 16:54 - 13 Qershor, 2020

Nga Astrit Patozi/ Kanë ardhur kohë të vështira…

“Trimat” e tërbuar, që vjet ishin për revolucion me çdo çmim (por pushka nuk u shkrepi), kurse sot po përgjërohen për dakordësimin paqësor me “armikun”, janë...

“Mund të jetë shumë i mirë por e ka zhveshur Rama/ Maliqi sfidon Lleshajn: Nëse je burrë jep dorëheqjen
Politikë 19:53 - 11 Qershor, 2020

Reforma Zgjedhore/ Maliqi: Kam qenë kundër disa gjërave që kryetari i PD-së ka pranuar

Deputeti i opozitës Lefter Maliqi, ka qenë i ftuar pasditen e sotme në rubrikën “Opinion” në “News24”, ka ka folur për Reformën Zgjedhore. Maliqi theksoi se...

Majko përshëndet marrëveshjen në Maqedoninë e Veriut/ Shpresë për drejtimin e shqiptarëve
Politikë 14:14 - 11 Qershor, 2020

Reforma Zgjedhore/ Pandeli Majko këshilla opozitës: Negocioni, politika është matematikë

“Në fund fare, politika është matematikë. Do të vijë në këtë sallë të votohet, do të duhet vota juaj. Pa votën tuaj, ne nuk mund të...

“Rama të mbajë tepsinë”/ Rudina Hajdari braktis mbledhjen e Këshillit Poltik
Politikë 19:20 - 10 Qershor, 2020

“Topi në dorën e Ramës/ Rudina Hajdari bën deklaratën e fortë: Po shantazhohen deputetët

Deputetja Rudina Hajdari bëri një deklaratë të fortë pasditen e sotme para Kryesisë së Kuvendit, ku tha se po shantazhohen deputetët e opozitës për të votuar...

PD nuk hapet, listat hapen
Politikë 10:22 - 8 Qershor, 2020

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar i nxjerr “bojën” Bashës/ Thirrja e fortë për qytetarët: Nuk e ka fajin ai, por ju që jetoni me përralla!

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Edvin Kulluri, ndërsa reagon në lidhje me situatën politike në vend, shkruan se pas marrëveshjes për “Zgjedhoren”, asgjë nuk ka...

Mblidhet sot Asambleja e PS/ Çfarë pritet të ndodhë
Politikë 14:59 - 6 Qershor, 2020

Marrëveshja për “Zgjedhoren”/ Deputetja e PS: Palët reflektuan, hoqën dorë nga kërkesat absurde

Deputetja e Paritisë Socialise, Blerina Gjykameti ka komentuar marrëveshjen e arritur një ditë më parë, në lidhje me Reformën Zgjedhore. Në një postim në rrjetet sociale,...