Connect with Us

All posts tagged "reforma zgjedhore"

Politikë 13:31 - 10 Korrik, 2020

“Ju qofshi si jeni kaq naivë”/ Thirrja e fortë e deputetit: Tenderi 15 milion euro nuk ndryshon asgjë për shqiptarët

Deputeti i opozitës parlamentare, Arlind Çarçani i ka drejtuar një apel të fortë kolegëve të tij, në lidhje me Reformën Zgjedhore. Në një deklaratë për mediat,...

PAA “ultimatum” Ramës/ Eleminoni çdo vonesë dhe çdo deformim hileqar të reformës zgjedhore
Politikë 11:36 - 10 Korrik, 2020

PAA “ultimatum” Ramës/ Eleminoni çdo vonesë dhe çdo deformim hileqar të reformës zgjedhore

Partia Agrare Ambientaliste i ka drejtuar një kerkesë qeverisë që të eleminojë çdo deformim hileqar, në lidhje me reformën zgjedhore. Në një deklaratë për mediat, PAA...

Reforma Zgjedhore/ Ambasadorja Kim: 5 qershori duhet të kalojë siç është, nuk mund të hapet sërish
Politikë 21:56 - 9 Korrik, 2020

Reforma Zgjedhore/ Ambasadorja Kim: 5 qershori duhet të kalojë siç është, nuk mund të hapet sërish

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim është ndalur gjerësisht tek Reforma zgjedhore, për të cilën u arrit një marrëveshje dakordësie mes palëve, në...

Politikë 21:18 - 9 Korrik, 2020

Majko tregon platformën/ Votat e emigrantëve shkojnë për qarkun e Tiranës

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko ka folur lidhur me Reformën Zgjedhore ndërsa i ka kushtuar vëmendje çështjes së votimit elektronik të emigrantëve. I ftuar në “repolitix”...

"Unë president, ti kryeministër"/ Rama i përgjigjet “flakë për flakë” Bashës
Politikë 15:33 - 9 Korrik, 2020

“Boshatiset” parlamenti/ Rama dhe Basha mbeten me “gisht në gojë”

Opozita parlamentare i ka dhënë sot një leksion të fortë, kryeministrit Edi Rama, i cili megjithëse do tentojë të votojë në mënyrë të njëanshmë marrëveshjen me...

“Rama e ka interesin me Luli Bashën"/ Patozi: Dilemën për zgjedhjet do ta ndajë më 30 korrik
Politikë 15:59 - 8 Korrik, 2020

“Rama e ka interesin me Luli Bashën”/ Patozi: Dilemën për zgjedhjet do ta ndajë më 30 korrik

Koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi ka folur sot lidhur me Reformën Zgjedhore ndërsa ka theksuar se kryeministri Edi Rama është në dileme të madhe. Sipas...

Politikë 13:04 - 6 Korrik, 2020

Reforma Zgjedhore/ Murrizi bën lëvizjen e radhës, kërkon takim me Ramën e Ballën

Kreu i grupit demokrat Myslim Murrizi ka depozituar në Kuvend një tjetër kërkesë për takim me kryeministrin Edi Rama dhe kreun e grupit parlamentar Taulant Balla...

Qesharaku Aleksandër Biberaj
Politikë 16:19 - 3 Korrik, 2020

Biberaj zbulon strategjinë e PD-së/ “Sistemin do ta ndryshojmë kur të vijmë në pushtet”

Anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së dhe ish deputeti Aleksandër Biberaj, ka treguar strategjinë e Partisë Demokratike. Ai tha se strategjia e tyre ka qenë që të...

Deputetët duartrokasin Ramën/ Hajdari nuk përmbahet: Zaptoi foltoren si Fidel Kastro
Politikë 13:19 - 2 Korrik, 2020

Reforma Zgjedhore “çështje e nxehtë” në parlament/ Hajdari-Ramës: Na trego që kjo nuk është lojë!

Reforma Zgjedhore është diskutuar sërish sot në seancën plenare. Deputetja Rudina Hajdari i kërkoi kryeministri Edi Rama të flasë hapur nëse është pro ndryshimit të sistemit....

Reforma Zgjedhore/ Analistët: Nuk zgjidh financimin kriminal dhe administrimin e votës
Politikë 22:37 - 1 Korrik, 2020

Reforma Zgjedhore/ Analistët: Nuk zgjidh financimin kriminal dhe administrimin e votës

Reforma Zgjedhore në Shqipëri për të cilën palët politike së fundi arritën një marrëveshje, shihet nga ekspertët si përpjekje për arnime që nuk i jep zgjidhje...

Parlament edhe gjatë muajit gusht?/ Bylykbashi: Nuk shoh shqetësime, mund të jetë i hapur
Politikë 22:09 - 1 Korrik, 2020

Parlament edhe gjatë muajit gusht?/ Bylykbashi: Nuk shoh shqetësime, mund të jetë i hapur

Përfaqësuesi i Partisë Demokratike në tryezën e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore, Oerd Bylykbashi, la të hapur mundësinë se Parlamenti mund të vazhdojë edhe në muajin...

Oerd Bylykbashi e thotë troç/ “Reforma Zgjedhore është tërësisht politike”
Politikë 21:54 - 1 Korrik, 2020

Oerd Bylykbashi e thotë troç/ “Reforma Zgjedhore është tërësisht politike”

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi, njëkohësisht anëtar i Këshilit Politik, ka folur sot për Reformën Zgjedhore. Bylykbashi e pranoi publikisht se Refoma Zgjedhore është çështje...

Integrimi në BE/ Basha telefonon ministrin Di Maio: Miratimi i reformës do t’i hapë rrugë zbatimit të saj
Politikë 20:35 - 1 Korrik, 2020

Integrimi në BE/ Basha telefonon ministrin Di Maio: Miratimi i reformës do t’i hapë rrugë zbatimit të saj

Kryetari Basha ka zhvilluar sot një bisedë telefonike me Ministrin e Jashtëm të Italisë, Luigi Di Maio, lidhur me integrimin e Shqipërisë në BE dhe marëveshjen...

"Zgjedhorja"/ Opozita e bashkuar e prerë: Të miratohet pa vonesa drafti i depozituar në Kuvend
Politikë 15:53 - 1 Korrik, 2020

“Zgjedhorja”/ Opozita e bashkuar e prerë: Të miratohet pa vonesa drafti i depozituar në Kuvend

Sot është përmbyllur kodifikimi me konsensus i Dakordësisë së 5 Qershorit për Reformën Zgjedhore. Opozita e bashkuar thekson se është shënuar një kontribut real i opozitës...

Politikë 14:58 - 1 Korrik, 2020

Reforma Zgjedhore/ Shehi zbulon lëvizjen e opozitës: Jemi të paqartë, është ngatërruar gjithçka!

Kreu i LZHK, Dashamir Shehi ka folur lidhur me sistemin zgjedhor në Shqipëri ndërsa shprehet se e gjithë situata është e ngatërruar. I pyetur nga CNA.al...

Humbi betejën për ndryshimin e sistemit zgjedhor/ Hajdari: E zhvendosa te kërkesa për hapjen e listave
Politikë 11:21 - 1 Korrik, 2020

Humbi betejën për ndryshimin e sistemit zgjedhor/ Hajdari: E zhvendosa te kërkesa për hapjen e listave

Deputetja e opozitës Rudina Hajdari, njëkohësisht bashkëkryetarja e Komisionit të Reformës Zgjedhore, e pranoi sot se e ka humbur betejën për ndryshimin e sistemit zgjedhor. Në...

Politikë 10:41 - 1 Korrik, 2020

Këshilli Politik mbyll punën/ Dorëzohet në Kuvend drafti përfundimtar i Zgjedhores

Bashkëkryetari i Komisionit të Posaçëm të Reformës Zgjedhore dhe anëtari i maxhorancës në Këshillin Politik, Damian Gjiknuri, ka dorëzuar sot në Kuvend draftin final të marrëveshjes...

Aleksandër Çipa bën parashikimin e papritur/ “Në fund të vjeshtës do kemi zgjedhje të parakohshme”
Politikë 23:13 - 29 Qershor, 2020

Aleksandër Çipa bën parashikimin e papritur/ “Në fund të vjeshtës do kemi zgjedhje të parakohshme”

Kreu i Unionit të Gazetarëve Shqiptarë, Aleksandër Çipa, ka habitur mbrëmjen e sotme më një parashikim, teksa po fliste për marrëveshjen e Reformës Zgjedhore. Çipa tha...

"Reforma nuk do japë rezultate"/ Paralajmëron Sejamini: Përplasjet politike do fillojnë pas zgjedhjeve
Politikë 17:05 - 27 Qershor, 2020

“Reforma nuk do japë rezultate”/ Paralajmëron Sejamini: Përplasjet politike do fillojnë pas zgjedhjeve

Analisti Neritan Sejamini është shprehur pesimist për Reformën Zgjedhore dhe deklaroi se nuk do të japë rezultate. “Të dy palët mendojnë se po bëjnë një tjetër...

Zbardhet drafti i Kodit të ri Zgjedhor/ Ndryshimet e miratuara nga ekspertët
Politikë 08:18 - 26 Qershor, 2020

Zbardhet drafti i Kodit të ri Zgjedhor/ Ndryshimet e miratuara nga ekspertët

Mesnatën e djeshme ekspertët e tryezës së Reformës Zgjedhore, kanë miratuar draftin përfundimtar i ndryshimeve dhe i shtesave në Kodin e ri Zgjedhor. Kështu mësohet se...

Andi Përmeti: Gati të bashkëpunoj me Bashën nëse kërkon hapjen e listave
Politikë 08:56 - 25 Qershor, 2020

Andi Përmeti sfidon publikisht PD dhe PS/ Unë nuk e votoj marrëveshjen

Deputeti i Bindjes Demokratike, Andi Përmeti është shprehur i prerë sot se nuk do të votojë asnjë marrëveshje, që cënon interesin e shqiptarëve. Në një intervistë...

Paralajmëron Petrit Vasili/ “Do i presim duart kujtdo që ndërhyn në rezultat”
Politikë 22:24 - 24 Qershor, 2020

Paralajmëron Petrit Vasili/ “Do i presim duart kujtdo që ndërhyn në rezultatin e zgjedhjeve”

Një deklaratë të fotë ka bërë nënkryetari i LSI-së dhe përfaqësuesi i kësaj force politike në Këshillin Politik, Petrit Vasili. Në një prononcim për mediat pas...

Bylykbashi i bindur pas tryezës së Këshillit Politik/ “Opozita do të sigurojë rotacionin politik”
Politikë 22:16 - 24 Qershor, 2020

Bylykbashi i bindur pas tryezës së Këshillit Politik/ “Opozita do të sigurojë rotacionin politik”

Përfaqësuesi i Partisë Demokratike në Këshillin Politk, Oerd Bylykbashi, tha për mediat se sot në mbledhje u pranua propozimi i tretë i opozitës për Reformën Zgjedhore....