Connect with Us

All posts tagged "reforma ne drejtesi"

Sulmet e Metës ndaj institucioneve të drejtësisë/ Balla: Nuk mund të cënojnë reformën historike
Politikë 18:07 - 23 Shkurt, 2021

Sulmet e Metës ndaj institucioneve të drejtësisë/ Balla: Nuk mund të cënojnë reformën historike

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla ka shprehur mirënjohjen për SHBA dhe BE-në për mbështetjen e vazhdueshme që i japin zbatimit të Reformës...

Arrestimet në drejtësi e mjekësi/ Avokati: Është herët për të thënë se reforma në drejtësi po funksionon
Aktualitet 17:15 - 15 Shkurt, 2021

Arrestimet në drejtësi e mjekësi/ Avokati: Është herët për të thënë se reforma në drejtësi po funksionon

Hetimet lidhur me korrupsionin në Gjykatën e Krujës kanë shtyrë SPAK-un të verifikojë edhe praktikën e transferimit të të dënuarve në burgun e Fushë-Krujës. Dy ditë...

Arrestimi i gjyqtares Enkelejda Hoxha/ Yuri Kim telefonon Arben Krajën
Aktualitet 16:08 - 12 Shkurt, 2021

Arrestimi i gjyqtares Enkelejda Hoxha/ Yuri Kim telefonon Arben Krajën

Amabsadorja e SHBA Yuri Kim ka telefonuar kreun e SPAK Arben Krajën lidhur me arrestimin e gjyqtares Enkelejda Hoxha. Në një postim në rrjetet sociale, Kim...

Bushati zbulon “përçarjen” PD-LSI/ Haxhiu bën parashikim të fortë për 25 prillin
Aktualitet 22:31 - 11 Shkurt, 2021

Ecuria e reformës në drejtësi?/ Bushati: E kanë bërë m*tin mullar

Arrestimi i gjyqtares Enkelejda Hoxha ka qenë lajmi kryesore i ditës. Ajo është arrestuar sot pas hetimeve të kryera nga SPAK. Ajo ishte kthyer në simbolin...

Arrestimi i gjyqtares/ Reagon sërish Kim: SPAK po jep rezultat
Aktualitet 16:14 - 11 Shkurt, 2021

Arrestimi i gjyqtares/ Reagon sërish Kim: SPAK po jep rezultat

Pas arrestimit të gjyqtares së Krujës Enkelejda Hoxha ka ardhur edhe reagimi i ambasadorës së SHBA Yuri Kim. Përmes një postimi të shkurtër në rrjetin social...

Nga reforma në drejtësi tek përballimi i pandemisë/ Calavera bën bilancin e vitit 2020
Aktualitet 10:26 - 1 Shkurt, 2021

Nga reforma në drejtësi tek përballimi i pandemisë/ Calavera bën bilancin e vitit 2020

Shefja e Operacionit Ndërkombëtare të Monitorimit në Shqipëri, mbikëqyrja e ndërkombëtarëve në procesin e vettingut, Genoveva Ruiz Calavera e cila është emëruar nga Komisioni Europian si...

Iku nga frika e Vettingut/ “Rebelohet sheiku”, Agim Bendo ndaj KPK-së
Aktualitet 09:14 - 27 Janar, 2021

Reforma në Drejtësi edhe 57 milionë euro të tjera deri në 2025

Çuarja para e Reformës në Drejtësi pritet t’i kushtojë shtetit shqiptar në pesë vitet e ardhshme të paktën edhe 50-75 milionë euro të tjera. Ministria e...

“Rama është me Bashën”/ Ngjela: Kanë marrëveshje të heshtur, kjo është arsyeja
Aktualitet 16:41 - 26 Janar, 2021

“Rama është me Bashën”/ Ngjela: Kanë marrëveshje të heshtur, kjo është arsyeja

Avokati Spartak Ngjela ka komentuar situatën në të dyja kampet politike në vend para zgjedhjeve të 25 prillit. Gjatë një interviste për “A2”, Ngjela u shpreh...

Aktualitet 18:47 - 22 Janar, 2021

Reforma në drejtësi/ Kim: Shumë shpejt do të jetë funksionale edhe Gjykata e Lartë

Pas plotësimit të vakancave që bënë të mundur nisjen e punës në Gjykatën Kushtetese, në fund të vitit të kaluar, ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të...

Gjurmimi i parave të pista/ Shqetësim pasuritë e krimit jashtë vendit dhe presioni ndaj drejtësisë
Aktualitet 15:53 - 17 Janar, 2021

Gjurmimi i parave të pista/ Shqetësim pasuritë e krimit jashtë vendit dhe presioni ndaj drejtësisë

Në fund të dhjetorit qeveria ka miratuar strategjinë kundër krimit të organizuar dhe krimeve të rënda 2021-2025. Në dokument flitet për gjendjen aktuale në vend por...

Reforma në drejtësi/ Sokol Sadushi: 2021 do jetë vit premtues
Aktualitet 15:02 - 17 Janar, 2021

Reforma në drejtësi/ Sokol Sadushi: 2021 do jetë vit premtues

Zëvendës Kryetari i Gjykatës së Lartë, Sokol Sadushi, në intervistën ekskluzive për DW tregon sfidat e funksionimit të plotë të kësaj Gjykate, e cila duhet të...

Rama bën bilancin e vitit/ Paralajmërimi i fortë për të shakrkuarit nga vettingu
Politikë 10:23 - 29 Dhjetor, 2020

Rama bën bilancin e vitit për Reformën në Drejtësi/ Paralajmërimi i fortë për të shkarkuarit nga vettingu

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar sot konferencën e fundvitit me gazetarët. Kryeministri ka bërë një përmbledhje teksa ka folur për Reformën në Drejtësi. Sipas tij, edhe...

Politikë 13:49 - 24 Dhjetor, 2020

Betimi i anëtarit të 6-të të Kushtetueses/ Soreca: Arritje për qytetarët dhe reformën në drejtësi

Ambasadori i BE, Luigi Soreca ka reaguar pas betimit të anëtarit të 6-të të Gjykatës Kushtetuese Përparim Kalo. Ai thotë se me bërjen funksionale të gjykatës...

Kreu i OSBE takon Vitore Tushën/ “Bashkëpunimi institucional do e bëj funksionale shumë shpejt Kushtetuesen”
Aktualitet 14:38 - 23 Dhjetor, 2020

Kreu i OSBE takon Vitore Tushën/ “Bashkëpunimi institucional do e bëj funksionale shumë shpejt Kushtetuesen”

Kryetari i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, ambasadori Vincenzo Del Monaco, u takua, sot, për herë të parë, me Kryetaren e Gjykatës Kushtetuese, Vitore Tusha, për...

“Reforma në Drejtësi është prioritet”/ LRE e Galdinit: Shqipëria po vuan nga regjimi i sofistikuar Skuthokratik
Politikë 19:43 - 22 Dhjetor, 2020

“Reforma në Drejtësi prioritet”/ Lëvizja e Re: Shqipëria po vuan nga regjimi i sofistikuar Skuthokratik

Lëvizja e Re e Arian Galdinit ka përshëndetur firmosjen e marrëveshjes dypalëshe për ekstradimin mes Shqipërisë dhe SHBA. Zëdhënësja e LRE. Dea Bala, deklaron se është...

“Reforma në Drejtësi duhet të vazhdojë”/ Ambasada e SHBA del me mesazhin e fortë
Aktualitet 18:04 - 18 Dhjetor, 2020

“Reforma në Drejtësi duhet të vazhdojë”/ Ambasada e SHBA del me mesazhin e fortë

Ambasada e SHBA në Tiranë thekson përmes një mesazhi në “Facebook” se Reforma në Drejtësi duhet të vazhdojë të ecë përpara hap pas hapi. Referuar vendimit...

“Kur të rrethohet Gjiri i Lalëzit do të ndryshojë historia”/ Përparim Kabo “shpërthen” ndaj klasës politike
Politikë 16:13 - 30 Nentor, 2020

“Reforma në Drejtësi nuk prodhon ndryshim”/ Kabo: Mund të duhet edhe 10 vjet për të përfunduar

Profesor Përparim Kabo, ka folur pasditen e sotme për Reformën në Drejtësi dhe ka paralajmëruar se mund të dojë deri në 10 vite për të përfunduar....

Ylli Manjani shpjegon ku ka ngecur Gjykata e Lartë
Aktualitet 20:47 - 25 Nentor, 2020

Ylli Manjani shpjegon ku ka ngecur Gjykata e Lartë

Gjykata e Lartë e Republikës kryen 2 detyra kushtetuese dhe 1 detyrë ligjore. Sipas kushtetutës, Gjykata e Lartë: 1. Unifikon dhe drejton praktikën gjyqësore. Pra merr...

Aktualitet 11:50 - 20 Nentor, 2020

Krimi i organizuar dhe korrupsioni/ Ministrja Etilda Gjonaj kapet duke gënjyer

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, ka thënë sot, se reforma në Drejtësi ka shënuar pikën e kthimit në drejtim të intensifikimit të përpjekjeve në luftën kundër...

“Lëvizjni me urgjencë”/ Yuri Kim tjetër thirrje: Kushtetuesja të jetë gati brenda vitit
Aktualitet 12:59 - 16 Nentor, 2020

“Hetimet dhe aktakuzat e SPAK inkurajuese”/ Kim: SHBA mbështet reformën në drejtësi

Ambasadorja e Shtetetve të Bashkuara të Samerikës Yuri Kim u shpreh se Uashingtoni mbështet reformën në drejtësi, duke inkurajuar prokurorët e SPAK që të qëndrojnë të...

Vakancat në Gjykatën e Lartë/ Darjel Sina nuk plotëson kushtet, KLGJ i pranon kandidimin
Aktualitet 17:31 - 15 Nentor, 2020

Vakancat në Gjykatën e Lartë/ Darjel Sina nuk plotëson kushtet, KLGJ i pranon kandidimin

Vendi i Xhezair Zaganjorit në Gjykatën e Lartë pas shkarkimit nga vetingu vijon të mbetet bosh. Në garë janë 4 kandidatë, Kestrin Katro, Jetmira Rragami, Theodhori...

Politikë 12:58 - 15 Nentor, 2020

“Pa Reformë në Drejtësi ky vend do të shkatërrohet”/ Thirrja e fortë e Gjergj Lucës: I gjithë populli të çohet peshë

Gjergj Luca, biznesmeni dhe pronari i kompania më e madhe në vend për përpunimin dhe eksport-importin e Peshkut, “Rozafës” ka shpërhyer keq ndaj politikanëve, sa i...

Berisha kap mat Ramën/ Ngatëroi vargjet e Shilerit me Qemal Stafën
Aktualitet 16:02 - 12 Nentor, 2020

“Reforma në drejtësi po krijon përçarje kombëtare/ Berisha: Ja si po skualifikohen kandidatët për BKH

Ish-kryeministri Sali Berisha ditën e sotme ka hedhur akuza duke thënë se BKH ka skualifikuar të gjithë kandidatët nga veriu për shkak të origjinës. Berisha ka...