Connect with Us

All posts tagged "referendumi"

Politikë 11:16 - 2 Qershor, 2020

“Referendum për Sistemin Zgjedhor”/ Aktivistët nuk tërhiqen, bashkëpunim edhe me Hajdarin

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shtyrë diskutimet në lidhje me kërkesën e 12 aktivistë të shoqërisë civile për të marrë autorizim për të zhvilluar një referendum...

Politikë 11:35 - 23 Shkurt, 2020

“Bëjnë si tigra por janë vetëm minj”/ Meta i përgjigjet aktorit të njohur

Presidenti Ilir Meta i është përgjigjur aktorit të njohur Neritan Liçaj i cili ka komentuar në një status të Presidentit teksa thotë se do të jetë...

Politikë 22:40 - 26 Dhjetor, 2019

Referendumi?/ Meta: S’ka asnjë shpresë, populli jashtë loje. Do prisni dhe 2 mijë vjet

Presidenti Ilir Meta ka këmbëngulur sërish për të bërë Referendum, pasi e cilëson këtë si të vetmen mënyrë për të ndryshuar situatën politike dhe për ta...

Politikë 12:38 - 2 Dhjetor, 2019

Situata pas tërmetit/ A do ta anullojë Meta tubimin e 8 dhjetorit?

Disa ditë më parë, presidenti Ilir Meta paralajmëroi se në datën 8 dhjetor, në Ditën e Rinisë, do të mbajë një tubim në “Sheshin Demokracia” në...

Politikë 19:21 - 25 Nentor, 2019

“8 dhjetori, Dhjetor i dytë”/ Meta bën thirrjen e fortë: Populli të marrë në dorë fatin e tij

Një një konferencë për shtyp pas takimit me Këshillin e Ambasadorëve, Presidenti i Republikës Ilir Meta ka folur në lidhje me tubimin mbarëkombëtar që pritet të...

Politikë 13:40 - 25 Nentor, 2019

Meta nuk heq dorë nga Referendumi/ Në 8 dhjetor të gjithë në shesh

Presidenti Ilir Meta duket se nuk ka ndërmend të heqë dorë nga ideja e mbajtjes së një referendumi popullor. Në një postim në rrjetet sociale, Meta...

Politikë 10:42 - 25 Nentor, 2019

Referendumi i Presidentit/ Bledar Skendëri shpjegon rolin e KQZ-së

Presidenti Ilir Meta, ka deklaruar se sot do të propozojë ide konkrete për referendumin e paralajmëruar. Lidhur mbi këtë ka folur dhe anëtar i KQZ, Bledar...

Politikë 17:48 - 24 Nentor, 2019

“Referendum?”/ Basha përkrah Metën: Është pjesë e platformës, e kam kërkuar prej vitesh

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar edhe përsa i përket idesë së referendumit të propozuar nga presidenti Meta. Nëpërmjet konferencës për shtyp që vijon...

Politikë 20:10 - 23 Nentor, 2019

“KQZ dominohet politikisht”/ Topi tregon pse do të kërkonte referendumin

Ish presidenti Bamir Topi gjatë diskutimit për krizën politike në vend dhe ngërçin në Kushtetuese ka mbajtur një qëndrim edhe përsa i përket idesë së kreut...

Politikë 13:54 - 23 Nentor, 2019

Ish-ministri i Ramës në krah të Metës/ Rendin kushtetues e rivendos populli

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani ka dalë në krah të presidentit Meta, në lidhje me propozimin e këtij të fundit për referendum...

Politikë 11:02 - 23 Nentor, 2019

“Nuk ka më tolerim dhe as justifikime”/ Meta nuk heq dorë nga referendumi

Presidenti Ilir Meta duket se nuk do të heqë dorë nga kërkesa e tij për Referendum popullor. Në një postim në rrjetet sociale, Meta shkruan se...

Aktualitet 13:57 - 26 Maj, 2019

Referendum në Rumani për Reformën në drejtësi

Rumunët po votojnë në një referendum mbi përpjekjet e koalicionit qeverisës të majtë, për të përmbysur reformat anti-korrupsion, në vendin, që konsiderohet si ndër më të...

kreu i PD lulzim basha
Aktualitet 13:48 - 13 Tetor, 2018

Dënimi me vdekje dhe gënjeshtra e Lulzim Bashës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha gjatë një vizite që ka zhvilluar dje në familjet e tre viktimave, që u ekzekutuan me armë zjarri dy ditë...

Aktualitet 13:21 - 2 Tetor, 2018

Opozita maqedonase kundër ndryshimeve kushtetuese/ Kërkohen zgjedhje

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev nga e marta do të nisë konsultimet me partitë politike lidhur me votimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvend për zbatimin e marrëveshjes me Greqinë....

Aktualitet 13:13 - 1 Tetor, 2018

Referendumi në Maqedoni/ Bushati përshëndet rezultatin

Ministri i Jashtëmi i Shqipërisë, Ditmir Bushati ka përshëndetur rezultatet e referendumit të djeshëm në Maqedoni. Në një postim në rrjetet sociale, Bushati inkurajon fillimin e...

Aktualitet 13:02 - 1 Tetor, 2018

Referendumi për emrin e ri/ Ja si votuan shqiptarët e Maqedonisë

Ditën e djeshme në Maqedoni u zhvillua referendumi për emrin e ri, në bazë të marrëveshjes së Prespës. Sipas të dhënave nga mediat fqinje, në votim...

Aktualitet 10:59 - 1 Tetor, 2018

DASH përshëndet rezultatin e referendumit në Maqedoni/ Thirrje për liderët politikë

Departamenti Amerikan i Shtetit ka përshëndetur rezultatin e referendumit të djeshëm në Maqedoni. Në reagimin e DASH thuhet, se qytetarët shprehën qartazi mbështetjen e tyre për...

Aktualitet 22:24 - 30 Shtator, 2018

Maqedonia dështoi vetë

Nga Enver Robelli Ne nje shtet ku mijera qytetare moti nuk jetojne aty, por kane mbetur te regjistruar si votues, kuorumi prej 50 per qind nuk...

Aktualitet 21:56 - 30 Shtator, 2018

Dështon referendumi për emrin/ Në Maqedoni nis festa

Ditën e sotme në Maqedoni u zhvillua referendumi për emrin e ri. Sipas të dhënave, pjesëmarrja në votime ishte më pak se 50% e numrit të...

Aktualitet 19:30 - 30 Shtator, 2018

Përfundon referendumi në Maqedoni/ Regjistrohet numër i ulët votuesish

Referendumi për emrin e ri në Maqedoni është mbyllur zyrtarisht. Nga të dhënat parprake të Komisionit Shtetëror Zgjedhor, mësohet se kanë votuar vetëm 34.09% e popullsisë,...

Aktualitet 16:59 - 25 Shtator, 2018

Lajm i mirë për shqiptarët e Maqedonisë/ Ja çdo të ndodhë menjëherë pas referendumit

Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka deklaruar se pas referendumit për emrin, në fletoren zyrtare do të publikohet edhe ligji për gjuhët. Përsa...

Aktualitet 23:33 - 16 Shtator, 2018

Emri i ri i Maqedonisë/ Ja çfarë rrezikojnë qytetarët në rast se dështon referendumi

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev, në një intervistë për AFP, ka folur në lidhje me referendumin për emrin. Gjatë fjalës së tij, ai u ka bërë thirrje...

Aktualitet 22:52 - 15 Shtator, 2018

Referendumi në Maqedoni/ Basha thirrje shqiptarëve të votojnë pro

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha u takua ditën e sotme me krerët politikë shqiptarë në Maqedoni. Ai u prit nga kreu i BDI, Ali Ahmeti...