Connect with Us

All posts tagged "Ramiz Alia"

Histori 08:25 - 28 Maj, 2020

Dëshmia e rrallë e përkthyesit/ Si e shoqërova për 12 vite kryekomunistin e Polonisë, që rrinte ilegalisht në vila sekrete, ku vinin Enveri, Ramizi dhe…

Memorie.al publikon historinë e panjohur të Kazhimierzh Mijal, kryetarit të Partisë Komuniste të Polonisë, i cili në vitin 1966 erdhi ilegalisht në Shqipëri, pasi kërkohej për...

Politikë 22:30 - 20 Prill, 2020

“Rama ka nxjerrë tanket”/ Berisha: Janë dhunuar të drejtat e njeriut

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur për nxjerrjen e ushtrisë në rrugë për të siguruar respektimin e masave. Berisha deklaron se Rama ka nxjerrë tanket në rrugë...

Histori 09:02 - 7 Mars, 2020

“I kërkova Ramiz Alisë që të dënonte figurën e Enverit”/ Dëshmia e rrallë e ish-majorit që e mbyllën në Psikiatri

Publikohet historia e panjohur të ish-majorit të Sigurimit të Shtetit, Koçi Lubonja, i cili pasi kishte dalë partizan që në moshën 17 vjeçare me gjithë vëllezërit...

Opinione 12:29 - 2 Mars, 2020

Fundi i Metës njësoj si i Ramiz Alisë, u mbyll me protestën e 2 korrikut!

Nga Kreshnik Spahiu Diktatorët përpara se të burgosen, vriten apo të përmbysen me dhunë, kryejnë ritualin e tyre të fundit: 1- Mbledhin popullin në shesh 2-...

memet me pikante
Politikë 09:03 - 15 Tetor, 2019

Kur “demokrati” Fahri Balliu, i thurte lavde xhaxhit Enver

Ish-gazetari i Zërit të Popullit, i akuzuar shpesh si spiun, Fahri Balliu, edhe pse i thurte lavde dhe i servilosej diktatorit Enver Hoxha, nuk u bë...

Politikë 08:55 - 16 Gusht, 2019

“Bëni gati plaçkat, së fundi dihet”/ Kulluri mesazh të fortë Ramës dhe Bashës

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Edvin Kulluri i ka drejtuar sot një mesazh të fortë kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe kryeministrit Edi...

opinion nga mero baze
Opinione 19:24 - 1 Gusht, 2019

Nga Mero Baze/ Duhet ta merrnim seriozisht tërmetin e Ilir Metës!

Shqipëria u përball me një ngjarje të pazakontë, dy ditë më parë. Presidenti i vendit paralajmëroi një tërmet katastrofik, bazuar në disa lajme portalesh dhe filloi...

Politikë 14:15 - 1 Gusht, 2019

“Do të shkoj tek varri i Ramiz Alisë”/ Meta “çmendet” live

Presidenti i Republikës Ilir Meta, ka çuditur të gjithë, kur ka treguar se çfarë do të bëjë nëse nuk zgjidhet kriza. “Nëse palët politike nuk e...

Rama dhe basha
Aktualitet 21:19 - 25 Qershor, 2019

“Do të përfundojë më keq se Ramiz Alia”/ Basha parashikon fatin e Ramës

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha gjatë deklaratës së tij për shtyp theksoi se Shqipëria është kthyer në të njëtjën situatë si të para 30 viteve. Sipas...

Aktualitet 18:09 - 20 Maj, 2019

Takimi me Ramiz Alinë/ Bamir Topi rrëfen bisedën

Ish-Presidenti i Republikës, Bamir Topi pak ditë më parë botoi librin e tij “Nocturn: Kur arsyeja errësohet nga pushteti”, ku ai ka rrëfyer eksperiencën e tij...

rama sindroma ramiz alise
Aktualitet 21:38 - 6 Maj, 2019

“Burg-burg-burg…”/ Edi Rama vuan nga sindroma e Ramiz Alisë

Strategjia që po ndjek kryeministri Edi Rama është e njejtë me atë që aplikoi tridhjetë vite më parë Ramiz Alia, ish udhëheqësi i fundit i dalë...

Edi Rama, Ramiz Alia
Aktualitet 11:21 - 15 Shkurt, 2019

Edi Rama në gjurmët e Ramiz Alisë?

Ish-kryeministrit Sali Berisha ka reaguar në lidhje me të ashtuquajturin “antimiting” që PS pritet të mbajë nesër në Vlorë. Në një postim në faqen e tij...

Aktualitet 20:04 - 30 Nentor, 2018

Zgjedhjet e Lulit/ Ramizi gjen Namikun e tij në Shkodër

Baza e Partisë Demokratike ka filluar zgjedhjet, të cilat po përfundojnë me votimin e kryetarëve të degëve. Zgjedhje, të cilat janë të kontesueshme, por për Lulzim...

memet me pikante
Aktualitet 19:07 - 9 Nentor, 2018

Kur ‘demokrati’ Fahri Balliu thurte poezi për Ramiz Alinë

Ky është Fahri Balliu i vërtetë që dikur shkruante për partinë dhe udhëheqësin komunist Enver Hoxha, ndërsa sot bën si demokrat i flaktë. Mjafton të lexoni...

Aktualitet 16:29 - 6 Nentor, 2018

Paralajmërimi i fortë/ Ramën e dhje** e pret një fund i keq

Ish-kryeministri Sali Berisha ka thënë se kryeministri Edi Rama, po sillet njësoj si Ramiz Alia, pas rrëzimit të shtatores, së diktatorit Enver Hoxha. Në një postim...

Aktualitet 19:35 - 4 Gusht, 2018

Ramiz Alia agjent i SIM-it në ‘43?/ Ja e vërteta sipas dokumenteve

Nga Ylli Polovina Brenda dy viteve të fundit e akuzojnë dy njohës të çështjes misterioze, si u kryen në Berat arrestime dhe pushkatime të udhëheqjes lokale...

Aktualitet 12:24 - 3 Korrik, 2018

“Rama në gjurmët e Ramiz Alisë”/ Zbulohet strategjia e kryeministrit

Nënkryetari i PD-së, Edi Paloka iu është bashkuar reagimeve për 2 Korrikun e 1990, datën në të cilën 28 vite më parë, ku qytetarë të Tiranës...

Kryesore 20:27 - 22 Qershor, 2018

Erion Veliaj si Ramiz Alia/ Zbulohet “lidhja” e tyre

Pas vdekjes së ish-diktatorit Enver Hoxha, Ramiz Alia në vitin 1988 fitoi çmimin e parë për ushqimin në botë. Në një kohë që shqiptarët vuanin nga...

Aktualitet 11:03 - 6 Maj, 2018

Ekskluzive/ Fakte dhe detaje nga “vrasja” e Fahri Balliut

Fahri Balliu është një personazh i medies që duke shfrytëzuar hapësirat e politikës ka mundur të çepkasë dhe të shqyej pafundësisht. Me një histori që fillon...

Aktualitet 18:42 - 2 Maj, 2018

Kur Fahriu kërkonte të bëhej komunist dhe nuk e qaste Partia e Punës

Ka dy histori me Fahri Balliun para viteve 90′-të, në dy kohë të ndryshme. Herën e parë ai ka qenë në Elbasan dhe ka kërkuar të...

Aktualitet 23:13 - 30 Prill, 2018

Fahri Balliu akuzon demokratët: Punuat për Ramën

Ish-gazetari i “Zërit të Popullit”, organ i Partisë Punës së Shqipërisë, si vazhduese e Partisë Komuniste, miku i Ramiz Alisë, diktatorit të fundit komunist në Evropë...

Politikë 21:52 - 29 Mars, 2018

Neritan Ceka tregon dhënien e dorëheqjes në ’91, në prezencë të Ramiz Alisë dhe Berishës

Ish-themeluesi i Partisë Demokratike, njëherësh dhe profesor, Neritan Ceka, i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” në Top Channel, ka rrëfyer dhënien e dorëheqjes, bërë nga kryesia...

Histori 19:36 - 22 Shkurt, 2018

Kastriot Dervishi tregon deklaratën e Ramës Alisë/ “Rrëzimi i shtatores, akt fashist”

Në një postim në rrjetet sociale, historiani Kastriot Dervishi, ka treguar deklaratën e Ramiz Alisë, pas rrëzimit të bustit të diktatorit, Enver Hoxha. Dervishi shkruan se...