Connect with Us

All posts tagged "raketa"

Bota 17:06 - 16 Shkurt, 2020

Sulmohen me tre raketa bazat ushtarake afër Ambasadës Amerikane

Baza ushtarake amerikane në Baghdad të Irakut është sulmuar me 3 raketa. Sipas mediave ndërkombëtare, nuk ka asnjë të lënduar nga baza që ndodhet afër me...

Blog 08:38 - 12 Janar, 2020

Sulmet me raketa vetëm fillimi/ Ja si ka gjasa të kundërpërgjigjet më tej Irani

Nga Micah Halpern “Newsmax” Vrasja e kreut iranian të Forcës Kuds, gjeneral Kasëm Sulejmani, vazhdon të jetë lajmi kryesor. Politikanët, analistët, dhe cilido që ka një...

Bota 23:06 - 8 Janar, 2020

Nuk ka paqe/ Dy shpërthime të fuqishme në Bagdad

Dy shpërthime të fuqishme kanë ndodhur para pak minutave në kryeqytetin Bagdad të Irakut. Sikurse raporton agjencia “Reuters”, arsyet e shpërthimeve ende janë të panjohura, por...

Kosova & Rajoni 19:11 - 25 Tetor, 2019

Për herë të parë/ Rusia dërgon sisteme të mbrojtjes së raketave “S-400” në Serbi

Rusia tha se një divizion i sistemit të saj të mbrojtjes raketore “S-400” do të marrë pjesë në një stërvitje ushtarake në Serbi, duke nënvizuar dëshirën...

Bota 08:58 - 4 Tetor, 2019

SHBA i shesin Ukrainës raketa anti-tank

Javelin është i vogël, i lehtë dhe konsiderohet një nga raketat më të rrezikshme. Ai e kërkon objektivin në mënyrë të pavarur. Me 150 armë të...

Bota 15:17 - 24 Gusht, 2019

Prova të reja me raketa të Koresë së Veriut

Koreja e Veriut ka kryer një tjetër provë me raketa balistike, duke shkelur një premtim bërë presidentit amerikan, Donald Trump, se do të përmbahet nga provat...

Aktualitet 17:09 - 3 Janar, 2019

SHBA paralajmërojnë Iranin të mos lëshojë raketat

Shtetet e Bashkuara i bënë një paralajmërim Iranit të enjten kundër lëshimit të planifikuar të tre raketave, veprim që do të shkelte një rezolutë të Këshillit...

Aktualitet 22:16 - 14 Prill, 2018

Ja me çfarë lloj raketash u godit Damasku

SHBA-të dhe aleatët e saj, Britania e Madhe dhe Franca ndërmorën sulme ajrore kundër bazave ushtarake siriane, duke hedhur më shumë se 100 raketa. Këto sulme...

Aktualitet 15:41 - 29 Gusht, 2017

Koreja e Veriut lëshon raketë mbi Japoni/Shkakton alarm

Koreja e Veriut lëshoi sot një raketë që kaloi mbi Japoni duke zgjuar reagime të menjëhershme nga Tokio dhe Seuli, si dhe një tjetër paralajmërim nga...

Aktualitet 18:17 - 13 Gusht, 2017

Paralajmëron shefi i CIA-s/Koreja e Veriut mund të lëshojë një raketë tjetër

Prej ditësh janë rritur së tepërmi tensionet mes dy superfuqive botërore, SHBA-ve dhe Koresë së Veriut. Nga të dyja anët ka pasur reagime të forta, deri...

Aktualitet 17:58 - 28 Korrik, 2017

Frikë për luftë/Koreja e Veriut provokon me një tjetër raketë, alarmohet Japonia

Koreja e Veriut ka kryer teste të reja të raketave, e cila dyshohet të kenë prekur Japoninë dhe Korenë e Jugut. Lajmi është raportuar nga BBC,...

Aktualitet 15:01 - 5 Korrik, 2017

Bota dënon provën e fundit me raketë të Koresë së Veriut

Prova e fundit e Koresë së Veriut që ajo pretendon se ishte me një raketë balistike ndërkontinentale ka shkaktuar shqetësime dhe është dënuar nga shumë vende...

Aktualitet 21:03 - 14 Maj, 2017

Koreja e Veriut vë në provë një raketë që dëshmon avancim teknologjik

Koreja e Veriut lëshoi sot një raketë me një trajektore me lartësi të pazakontë nga sipërfaqja e tokës, që dëshmon se mjeti i vënë në provë...

Aktualitet 10:24 - 3 Gusht, 2016

Korea e Veriut raketë balistike në ujrat japoneze

Korea e veriut ka nisur të testojë njé tjetër raketë balistike, e cila fluturon për rreth 1000 km dhe ra në ujërat japoneze. Lajmin e bënë...

Udhëtoni 08:49 - 6 Korrik, 2016

Mos harroni t’i merrni me vete në plazh këto gjëra

Ka ardhur vera dhe pushimet e shumëpritura në plazh. Qoftë një udhëtim i thjeshtë ditor ose një qëndrim më i gjatë, fjalëkalimet janë të njëjta për të...

Aktualitet 23:38 - 28 Maj, 2016

Putin: Kundërpërgjigje ndaj sistemit mbrojtës me raketa

Presidenti rus Vladimir Putin ka paralajmëruar se nuk ka zgjedhje tjetër veçse të kundërpërgjigjet ndaj Shteteve të Bashkuara lidhur me sistemin e mbrojtjes nga raketat në...

Bota 09:48 - 3 Mars, 2016

Seul/ Koreja e Veriut lëshon raketa pas vendosjes së sanksioneve nga OKB-ja

Koreja e Veriut lëshoi sot disa raketa me rreze të shkurtër veprimi përgjatë brigjeve lindore të saj, njoftoi Seuli, vetëm pak orë pas vendosjes së sanksioneve...

Bota 18:21 - 5 Shtator, 2015

Jemen, vriten 10 ushtarë nga nje rakete e kryengritesve

Dhjetë ushtarë të Arabisë Saudit janë vrarë kur një raketë nga radhët e rebelëve goditi një depo të municionit në Jemen, ka njoftuar një zëdhënës i...

Bota 16:15 - 11 Gusht, 2015

Gjenden pjese te raketave qe goditen avionin malajzian mbi Ukraine

Pjesë të raketave të dyshimta ruse janë gjetur në afërsi të vendit ku u rrëzua vitin e kaluar Malaysia Airlines Flight 17, e si pasojë patën...

Bota 17:16 - 31 Korrik, 2015

Rusia, gati armatimi i Iranit, modernizohet sistemi i raketave

Rusia është duke modernizuar sistemin raketor S-300 për ta furnizuar Iranin, i ka thënë agjencisë së lajmeve RIA, një këshilltar i presidentit rus Vladimir Putin. Vladimir...

Bota 16:08 - 16 Qershor, 2015

Rusia perforcon arsenalin balistik me 40 raketa te reja

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin thotë se ushtria do të ketë më shumë se 40 raketa të reja balistike interkontinentale në arsenalin e saj këtë vit,...

Kuriozitete 12:36 - 7 Maj, 2015

Ndërron jetë i mbijetuari i vetëm i aventurës së parë në Hënë

Anëtari i fundit i ekpit të inxhinierëve gjermanë që dizenjuan raketën që çoi njeriun në Hënë, ka ndërruar jetë në Alabama. 95-vjeçari Oscar Holderer, ishte një...

Bota 11:01 - 13 Mars, 2015

Stërvitjet në kufi/Peniani kërcënon me 7 raketa

Koreja e Veriut lëshoi 7 raketa me rreze të shkurtër veprimi në det, ndërkohë që zhvillohet stërvitja e përbashkët ushtarake mes Shteteve të Bashkuara dhe Koresë...