Connect with Us

All posts tagged "rajoni"

Kronika 08:41 - 21 Gusht, 2019

Vdekjet nga aksidentet rrugore/ Zbardhen shifrat e frikshme

Shqipëria renditet ndër vendet me numrin më të lartë tëvdekjeve nga aksidentet në rrugë në raport me popullsinë. Sipas tëdhënave të publikuara nga INSTATdhe përllogaritjet e Monitor, në vitin 2017 kishte 78 vdekje për...

Aktualitet 09:14 - 23 Korrik, 2019

Leku forcohet më shumë se të gjitha monedhat rajonale/ Shqipëria humb avantazhin konkurrues

Shqipëria vijon të ketë deficit të lartë të llogarisë korente në raport me Rajonin, por në paradoks më këto zhvillime monedha vendase është mbiçmuar ndjeshëm në...

Aktualitet 08:19 - 9 Korrik, 2019

Të ardhurat për frymë në Shqipëri, me rritjen më të vogël në rajon

Shqipëria në pesë vitet e fundit kishte ritmet e rritjes së ekonomisë nga më të lartat në Ballkan, por të ardhurat për frymë ne vlera neto...

Aktualitet 08:16 - 22 Maj, 2019

Çmimet e energjisë për familjarët/ Shqipëria më e shtrenjta në rajon

Familjet shqiptare paguajnë për 1,140 lekë për 100 kWh energji të shpenzuar. E matur sipas fuqisë blerëse, të dhënat e Eurostat bëjnë të ditur se ata...

presidenti i republikes se shqiperise ilir meta
Aktualitet 18:28 - 9 Maj, 2019

Dialogu Kosovë-Serbi/ Meta: Potencial për perspektivën europiane të rajonit

President Ilir Meta ka deklaruar se Shqipëria mbështesë përpjekjet e institucioneve të Kosovës për t’u riangazhuar në dialogun me Serbinë. Përmes një postimi në rrjetet sociale,...

Aktualitet 08:19 - 23 Prill, 2019

Punët e bujqësisë i kanë ngelur grave/ Shqiptarët më të keq paguarit në rajon 

Bujqësia ka një peshë të konsiderueshme në ekonominë shqiptare, duke u përgjigjur për 19% të PBB-së së vendit, po ashtu edhe punësimi në këtë sektor, edhe...

Aktualitet 08:16 - 22 Prill, 2019

Krahasimi me rajonin/ Shqipëria pagat më të ulëta në të gjithë sektorët

Mali i Zi paguan më shumë bankierët, Serbia dhe Maqedonia kanë më të lartat pagat e punonjësve të teknologjisë dhe informacionit, dyfish në krahasim me Shqipërinë....

Aktualitet 08:17 - 19 Prill, 2019

Bizneset italiane “dynden” në Shqipëri

Në janar të këtij viti në Itali hyri në fuqi ligji mbi faturimin elektronik për sipërmarrjet private. Bizneset italiane, subjekt i tatimit të vlerës së shtuar...

Aktualitet 08:20 - 18 Mars, 2019

Rriten në mënyrë drastike çmimet/Apartamentet në Tiranë më të shtrenjtat në rajon 

Apartamentet luksoze në zonat qendrore në Tiranë po kapin majat, teksa një sërë projektesh luksoze janë në ndërtim. Çmimet po rriten me shpejtësi dhe po arrijnë...

Aktualitet 13:21 - 17 Shkurt, 2019

Marrëveshje me Serbinë/ Tërhiqet Haradinaj?

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë fjalimit të tijë në seancën solemne për 11 vjetorin e pavarësisë së Kosovës është shprehur i gatshëm për marëveshjen me...