Connect with Us

All posts tagged "rajoni"

Kosova & Rajoni 18:30 - 17 Shkurt, 2020

Pompeo: Sovraniteti dhe pavarësia e Kosovës, thelbësore për Ballkanin Perëndimor

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, në urimin e tij me rastin e përvjetorit të pavarësisë së Kosovës tha se sovraniteti dhe pavarësia e saj mbeten thelbësore...

Politikë 12:21 - 4 Shkurt, 2020

Bushati për Financial Times/ 2020 dekada e katërt e tranzicionit, BE rrezikon të humbë rajonin

Financial Times i ka kushtuar një artikull Shqipërisë dhe rrugës së saj të integrimit. Në titullin “Shqiptarët pyesin nëse BE do t’i mirëpresë ata ndonjëherë”, FT...

Sociale 08:19 - 20 Janar, 2020

Të punosh për mbijetesë/ Familjet shqiptare, shpenzimet më të larta për t’u ushqyer

Familjet shqiptare shpenzojnë më shumë për t’u ushqyer jo vetëm në raport me gjithë vendet e tjera të Europës, por edhe me rajonin. Mesatarisht, 44% e...

Politikë 09:29 - 17 Janar, 2020

Majlinda Bregu jep alarmin/ Ja çfarë rrezikon Ballkani Perëndimor

Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, Majlinda Bregu duke folur sot në një konferencë parlamentare për integrimin, ka vënë theksin tek zhvendosja e popullsisë...

Blog 08:34 - 17 Janar, 2020

Hapi i parë drejt paqes në Libi?

Të dielën (19.01) qeveria gjermane ka ftuar në zyrën e kancelares palët e konfliktit në Libi dhe përkrahësit e tyre jashtë vendit. Me këtë konferencë Gjermania...

Kosova & Rajoni 18:37 - 8 Janar, 2020

Tym i zi sërish nga VV – LDK/ Besian Mustafa: Ka përpjekje për marrëveshje

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosja, Albin Kurti, dhe Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, kanë kryer sot një takim i cili ka zgjatur tre orë. Mirëpo siç ka...

Politikë 14:46 - 3 Janar, 2020

“Nuk shkohet kështu drejt BE”/ LSI: Të dënohen sulmuesit e ambasadës në Beograd

Lëvizja Socialiste për Integrim ka reaguar ndaj sulmit që i është bërë ambasadës së Malit të Zi në Beograd. LSI e dënon me forcë këtë ngjarje...

Politikë 17:38 - 30 Tetor, 2019

Majlinda Bregu: “Evropa është në një krizë të thellë për filozofinë e saj ndaj rajonit”

Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, Majlinda Bregu, deklaroi në fjalën e saj në edicionin e 5-të të “Tirana Connectivity Forum” se vendet e...

Sociale 08:41 - 25 Tetor, 2019

Tabela krahasuese e taksave/ Bizneset shqiptare kanë barrën më të lartë në rajon

Bizneset e Shqipërisë dhe të Serbisë kanë barrën më të lartë të taksave në rajon. Sipas të dhënave të raportit “Doing Business 2020”, të publikuar nga...

Politikë 09:24 - 12 Tetor, 2019

Qeveria malazeze notë proteste Shqipërisë/ Boll e qelbët lumin Buna

Qeveria e Malit të Zi i ka dërguar një notë proteste asaj shqiptare ku i kërkon të merren masa urgjente për ndalimin e ndotjes së lumit...

Bota 18:55 - 5 Tetor, 2019

Tërmet i fuqishëm/ Shkundet Greqia

Një tërmet i fuqishëmme maginutë 4.5 i shkallës Rihter, ka tronditur mbrëmjen e sotme Greqinë. Sipsas Institutit  Gjeodinamik  Kombëtar të Athinës lëkundjet janë regjistruar sot në...

Kosova & Rajoni 13:59 - 4 Tetor, 2019

Mike Pompeo: SHBA vlerëson rolin e Malit të Zi në rajon

Sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo po qëndron në Mal të Zi gjatë turit të tij në Itali dhe në Ballkanin Perëndimor. Pas takimit me kryeministrin...

Sociale 08:44 - 29 Gusht, 2019

Shumë të sëmurë, pak shtretër/ Zbardhen shifrat alarmante

Shqipëria renditet ndër vendet me numër të ulët shtretërish spitalorë në raport me popullsinë. Sipas të dhënave që ka publikuar Instituti i Statistikave pak ditë më...

Ekonomi 08:22 - 27 Gusht, 2019

Studimi i BB/ Taksat ekstreme, Bashkia e Tiranës i “merr frymën biznesit”

Biznesi në Tiranë operon në një mjedis të vështirë, pasi bashkia e kryeqytetit renditet në katër qytetet në rajon që aplikon ngarkesë të lartë fiskale për...

Kronika 08:41 - 21 Gusht, 2019

Vdekjet nga aksidentet rrugore/ Zbardhen shifrat e frikshme

Shqipëria renditet ndër vendet me numrin më të lartë tëvdekjeve nga aksidentet në rrugë në raport me popullsinë. Sipas tëdhënave të publikuara nga INSTATdhe përllogaritjet e Monitor, në vitin 2017 kishte 78 vdekje për...

Aktualitet 09:14 - 23 Korrik, 2019

Leku forcohet më shumë se të gjitha monedhat rajonale/ Shqipëria humb avantazhin konkurrues

Shqipëria vijon të ketë deficit të lartë të llogarisë korente në raport me Rajonin, por në paradoks më këto zhvillime monedha vendase është mbiçmuar ndjeshëm në...

Aktualitet 08:19 - 9 Korrik, 2019

Të ardhurat për frymë në Shqipëri, me rritjen më të vogël në rajon

Shqipëria në pesë vitet e fundit kishte ritmet e rritjes së ekonomisë nga më të lartat në Ballkan, por të ardhurat për frymë ne vlera neto...

Aktualitet 08:16 - 22 Maj, 2019

Çmimet e energjisë për familjarët/ Shqipëria më e shtrenjta në rajon

Familjet shqiptare paguajnë për 1,140 lekë për 100 kWh energji të shpenzuar. E matur sipas fuqisë blerëse, të dhënat e Eurostat bëjnë të ditur se ata...

presidenti i republikes se shqiperise ilir meta
Aktualitet 18:28 - 9 Maj, 2019

Dialogu Kosovë-Serbi/ Meta: Potencial për perspektivën europiane të rajonit

President Ilir Meta ka deklaruar se Shqipëria mbështesë përpjekjet e institucioneve të Kosovës për t’u riangazhuar në dialogun me Serbinë. Përmes një postimi në rrjetet sociale,...

Aktualitet 08:19 - 23 Prill, 2019

Punët e bujqësisë i kanë ngelur grave/ Shqiptarët më të keq paguarit në rajon 

Bujqësia ka një peshë të konsiderueshme në ekonominë shqiptare, duke u përgjigjur për 19% të PBB-së së vendit, po ashtu edhe punësimi në këtë sektor, edhe...

Aktualitet 08:16 - 22 Prill, 2019

Krahasimi me rajonin/ Shqipëria pagat më të ulëta në të gjithë sektorët

Mali i Zi paguan më shumë bankierët, Serbia dhe Maqedonia kanë më të lartat pagat e punonjësve të teknologjisë dhe informacionit, dyfish në krahasim me Shqipërinë....

Aktualitet 08:17 - 19 Prill, 2019

Bizneset italiane “dynden” në Shqipëri

Në janar të këtij viti në Itali hyri në fuqi ligji mbi faturimin elektronik për sipërmarrjet private. Bizneset italiane, subjekt i tatimit të vlerës së shtuar...

Aktualitet 08:20 - 18 Mars, 2019

Rriten në mënyrë drastike çmimet/Apartamentet në Tiranë më të shtrenjtat në rajon 

Apartamentet luksoze në zonat qendrore në Tiranë po kapin majat, teksa një sërë projektesh luksoze janë në ndërtim. Çmimet po rriten me shpejtësi dhe po arrijnë...