Connect with Us

All posts tagged "rajon"

Ekonomi 20:40 - 8 Tetor, 2019

Nga Klodian Tomorri/ Çfarë po e frenon ekonominë shqiptare

Shqiperia eshte zyrtarisht ekonomia me anemike e rajonit. Sipas Bankes Boterore, Prodhimi i Pergjithshem Kombetar pritet qe kete vit te rritet me vetem 2.9 per qind....

Aktualitet 08:35 - 21 Qershor, 2019

Çmimet e ushqimeve/ Shqipëria më e shtrenja në rajon

Megjithëse shqiptarët janë më të varfërit e Europës duke regjistruar të ardhurat për frymë dhe konsumin më të ulët, kur vjen puna te çmimet e ushqimeve...

Aktualitet 11:49 - 22 Maj, 2019

Siguria në Ballkan/ Xhaçka: Ndikimet ruse rrezikojnë destabilitetin rajonal

Ministrja e mbrojtjes, Olta Xhaçka ka folur sot në konferencën “Sfidat e sigurisë në Ballkan” duke thënë se rajoni ynë po sulmohet nga ndikime të huaja,...

Aktualitet 17:17 - 6 Maj, 2019

Veseli: Nuk ka paqe në rajon pa dënimin e krimeve të Serbisë

Kryetari i parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli, mblodhi të hënën përfaqësuesit e shoqatave të familjeve të të zhdukurve, organizatave të dala nga lufta, institucioneve të drejtësisë...

Aktualitet 08:27 - 27 Prill, 2019

Çmimet e qirave në Tiranë më të larta në rajon/ Eurostat jep alarmin

Eurostat publikon çdo vit raportin mbi nivelin e çmimeve të qirave, për të bërë një krahasim objektiv të kostove të jetesës për individët që punojnë jashtë...

Aktualitet 19:30 - 20 Mars, 2019

Publikon shifrat/ Arben Ahmetaj: Shqipëria me rritjen më të lartë të pagave në rajon

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, ish ministri i Financave ka zgjedhur të publikojë disa shifra në lidhje me mirëqenien ekonomike të shqiptarëve. Sipas Ahmetaj, Shqipëria...

Ilir meta per protesten
Aktualitet 17:32 - 6 Shkurt, 2019

Ndryshimi i kufijve/ Meta në SHBA, zbulon planin

Presidenti Ilir Meta ka marrë pjesë sot në Forumin “Transatlantic Leadership Network” që përkthehet “Rrjeti i Lidershipit Transatlantik” të organizuar në Kongresin Amerikan me temë: “Ballkani...

Sali berisha ish kryeminister i Shqiperise
Aktualitet 18:12 - 25 Janar, 2019

Berisha: Marrëveshja e Prespës akt i rëndësishëm për rajonin

Ish-kryeministri Sali Berisha  e ka cilësuar marrëveshjen e Prespës si një arritje për NATO-n dhe stabilitetin në rajon. Sipas tij ky akt shënon një arritje të...

Aktualitet 17:01 - 6 Dhjetor, 2018

Bushati në takimin e OSBE-së/ Shqipëria, e angazhuar për paqen dhe stabilitetin në rajoni

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati ndodhet në Milano për të marrë pjesë në punimet e takimit të 25-të të Këshillit Ministror të...

Aktualitet 23:17 - 1 Dhjetor, 2018

Qeveria gjermane AfD-së vlerëson Shqipërinë/ Rol pozitiv në rajon

Qeveria gjermane i përgjigjet disa pyetjeve të deputetëve të partisë populiste të djathtë, AfD-mbi Shqipërinë, rolin e saj në rajon dhe kriminalitetin e shqiptarëve në Gjermani....

Aktualitet 15:14 - 20 Tetor, 2018

Çmimi i naftës në Shqipëri/ Deputetja zbulon planet e errëta të Qeverisë

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku është shprehur se shqiptarët e paguajnë karburantin më shtrenjtë se personat e tjerë, që jetojnë në rajon. Në një postim...

Aktualitet 18:14 - 11 Gusht, 2018

Lëkundje të fuqishme/ Ja vendet që nuk i ka kursyer tërmeti

Një tërmet i fuqishëm pres 5.1 ballësh goditi Shqipërinë rreth orës 17:40. Epiqendra e tërmetit ishte qyteti i Burrelit. Lëkundjet u ndjenë në Tiranë, Durrës, Kukës,...

Aktualitet 22:09 - 30 Prill, 2018

Shqipëria vendi me më pak ndikim rus në rajon

 Shqipëria ka qenë larg aleancave ballkanike, ka qenë e distancuar nga intrigat, konfliktet dhe genocidet rajonale ndaj nuk ka as ndikim sllav dhe as ndikim islamik...

Aktualitet 09:57 - 18 Janar, 2018

Kosto e jetesës/ Tirana vendi i tretë më i lirë në rajon

Kosova, Maqedonia dhe më pas Shqipëria janë vendet që kanë çmime më të lira të produkteve ushqimore dhe kosto më të ulët jetese në rajon, sipas...

Aktualitet 08:48 - 6 Mars, 2017

Mogherini do raportojë sot për vizitën e saj në Ballkan

Këshilli i Ministrave të Jashtëm të BE, do të shqyrtojë sot situatën në Ballkanin Perëndimor. Shefja e diplomacisë evropiane, Federika Mogherini, do ti njohë ministrat gjatë...

Aktualitet 14:53 - 29 Nentor, 2016

Unioni Shqiptar i Bashkive/ Vuçiç: Përralla për fëmijë

“Çfarë komunash shqiptare, këto janë lojëra për fëmijë të vegjël, u shkon mendja se janë shumë të rrezikshëm… Kjo është përrallë për votuesit e tyre. Dhe...

Aktualitet 10:58 - 29 Nentor, 2016

FOTO – Policia serbe ndalon ngritjen e flamurit shqiptar në Medvegjë/ Arrestohen 7 nxënës

Në Luginën e Preshevës, Dita e Flamurit sot nuk u festua në të gjitha vendbanimet shqiptare, sidomos në Medvegjë, ku policia serbe ka ndërhyrë në Shkollën...

Aktualitet 16:38 - 27 Nentor, 2016

Krijohet Unioni i Bashkive shqiptare në rajon/ Veliaj: Të mësojmë nga njëri-tjetri

Krijohet për herë të parë Unioni i Bashkive dhe Komunave kryesore që drejtohen nga shqiptarë në rajon. Ky union synon krijimin  e mekanizmave të duhur të bashkëpunimit...

Aktualitet 09:03 - 22 Nentor, 2016

Studimi i EuroStat/ Pse Shqipëria ka pagat më të ulta në rajon?

Orientimi i investimeve të huaja në tregun Ballkanik lidhet me një sërë arsyesh, mes tyre dhe kostoja e ulët e fuqisë punëtore. Hendeku mbetet i madh....

Aktualitet 11:10 - 2 Gusht, 2016

 “Ballkani sërish fuçi baruti”, serbët: Shqiptarët, kroatët dhe boshnjakët bashkë kundër nesh!

E përditshmja më e madhe serbe “Blic” ka dalë me një kopertinë nxitëse për luftëra të reja në Ballkan. “Ballkani sërish fuci baruti”,  është titulli kryesor...

Aktualitet 20:34 - 19 Nentor, 2015

Rama: Shqipëria, pozicion energjitik të konsoliduar në rajon

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se vendi ynë po forcon çdo ditë pozitën energjitike në rajon bazuar në linjat ekzistuese të interkonjeksionit me Greqinë dhe Malin...

Kosova & Rajoni 16:15 - 5 Shtator, 2015

Serbia kerkon hapjen e negociatave me BE-ne: koha te shperblehemi per rolin ne rajon

Zëvendëskryeministri i parë i Serbisë dhe ministri serb i Punëve të Jashtme Ivica Dacici, i ka ftuar sot vendet e BE-së që, siç ka thënë ai,...

Ekonomi 17:50 - 17 Gusht, 2015

Shqiperia, e fundit ne rajon ne mbledhjen e te ardhurave

Shqipëria mbledh më pak të ardhura se vendet e tjera të rajonit në raport me Prodhimin e Përgjithshëm Kombëtar. Kjo përformancë e dobët në mbledhjen e...