Connect with Us

All posts tagged "qeveria"

109 milionë euro për Bechettin/ Manjani ironizon Ramën: Tuj u rritë e tuj u çoroditë
Politikë 17:17 - 13 Korrik, 2020

109 milionë euro për Bechettin/ Manjani ironizon Ramën: Tuj u rritë e tuj u çoroditë

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani ka ironizuar qeverinë për 109 milionë eurot që kryeministri Edi Rama humbi në përballjen me sipërmarrësin italian Francesco Bechetti. Manjani përdor...

Kosova & Rajoni 15:14 - 13 Korrik, 2020

Lufta ndaj Covid-19/ Kosova vendos maskat me detyrim jashtë shtëpisë, vërtetim në hyrje të kufirit për…

Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e reja për parandalimin e koronavirusit. Përmes mbledhjes elektronike, Qeveria Hoti ka marrë vendim që bartja e maskave jashtë shtëpisë/banese...

“Nuk mund të futemi në vjeshtë me këtë numër tamponësh”/ Panariti paralajmëron qeverinë: Do ta pësojmë shumë keq
Politikë 10:37 - 12 Korrik, 2020

“Nuk mund të futemi në vjeshtë me këtë numër tamponësh”/ Panariti paralajmëron qeverinë: Do ta pësojmë shumë keq

Ish ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti, ka reaguar sërish lidhur me situatën e krijuar nga Covid-19 në vend. Panariti shkruan se receta për sigurinë tonë vetjake...

Ekonomi 09:15 - 11 Korrik, 2020

Amnistia fiskale dhe penale për punë të “ndershme”!

Qëllimi i amnistisë fiskale nuk duhet të jetë formalizimi apo ligjërimi i asaj çfarë është bërë gabim në të kaluarën, por paraqitja e një vizioni të...

Ringjallet marrëveshja e 2017/ Rama paralajmëron qeveri me Luli Bashën
Politikë 15:27 - 10 Korrik, 2020

Ringjallet marrëveshja e 2017/ Rama paralajmëron qeveri me Luli Bashën

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar një qeveri të përbashkët me Lulzim Bashën, duke ringjallur marrëveshjen e vitit 2017, me kreun e Republikës së Re. Në daljen...

Politikë 13:31 - 10 Korrik, 2020

“Ju qofshi si jeni kaq naivë”/ Thirrja e fortë e deputetit: Tenderi 15 milion euro nuk ndryshon asgjë për shqiptarët

Deputeti i opozitës parlamentare, Arlind Çarçani i ka drejtuar një apel të fortë kolegëve të tij, në lidhje me Reformën Zgjedhore. Në një deklaratë për mediat,...

PD thirrje prokurorisë të hetojë Ramën/ Të paguajë me pasurinë e tij dëmin prej 109 milionë eurosh
Politikë 11:52 - 10 Korrik, 2020

PD thirrje prokurorisë të hetojë Ramën/ Të paguajë me pasurinë e tij dëmin prej 109 milionë eurosh

Partia Demokratike ka kërkuar që kryeministri Edi Rama duhet të paguajë me pasurinë e tij dëmin prej 109 milionë eurosh, që qeveria shqiptare duhet t’i paguajë...

PAA “ultimatum” Ramës/ Eleminoni çdo vonesë dhe çdo deformim hileqar të reformës zgjedhore
Politikë 11:36 - 10 Korrik, 2020

PAA “ultimatum” Ramës/ Eleminoni çdo vonesë dhe çdo deformim hileqar të reformës zgjedhore

Partia Agrare Ambientaliste i ka drejtuar një kerkesë qeverisë që të eleminojë çdo deformim hileqar, në lidhje me reformën zgjedhore. Në një deklaratë për mediat, PAA...

Frontet e hapura të investimeve të qeverisë kërkojnë edhe 930 mln euro financime/ Shumica për PPP-të
Ekonomi 10:13 - 10 Korrik, 2020

Frontet e hapura të investimeve të qeverisë kërkojnë edhe 930 mln euro financime/ Shumica për PPP-të

Qeveria e Shqipërisë po vijon financimin e 680 projekteve që janë kryesisht investime publike në infrastrukturë që kërkojnë mbështetje financiare shumëvjeçare. Këto projekte kanë një kosto...

Politikë 15:44 - 9 Korrik, 2020

Bujqësia e braktisur/ Qeveria harxhon 30 milionë për të fshehur dështimin e saj

Partia Agrare Ambientaliste akuzon qeverinë se ka braktisur bujqësinë. Në një deklarët për mediat, PAA thekson se qeveria po harxhon 30 milionë për të fshehur dështimin...

Masakra e Srebrenicës/ Rama flet si kryetari i OSBE: Të vihet drejtësi e të nxirren mësime
Politikë 14:58 - 9 Korrik, 2020

Video-Skandali me rrugën 1.2 miliardë euro, Milot-Fier/ Fituesi është paracaktuar

Ish-nënkryetarja e Komisionit të Ekonomisë, Jorida Tabaku e cilëson rrugën 1.2 miliardë euro, Milot-Fier, një histori vjedhje, në kurriz të qytetarëve shqiptarë. Në një postim në...

Qeveria miraton fondin e rindërtimit/ Si do ndahen 4.85 mld lekë në 5 bashki
Ekonomi 20:45 - 8 Korrik, 2020

Qeveria miraton fondin e rindërtimit/ Si do ndahen 4.85 mld lekë në 5 bashki

Këshilli i Ministrave, ka miratuar sot vendimin (lexo ketu) për të akorduar rreth 4.85 miliardë lekë nga Fondi i Rindërtimit, për banesat e ndërtuara nga tërmeti...

Kërkoi më shumë pushime për administratën/ Arben Malaj i del në mbrojtje Beqjës
Ekonomi 14:48 - 8 Korrik, 2020

“Borxhi më i lartë se 80%”/ Malaj mesazh qeverisë: Amnistia nuk do e ndihmojë vendin të dalë nga kriza

Ish ministri i Financave, Arben Malaj, ka komentuar lëvizjen më të fundit të qeverisë në lidhje me amnistinë fiskale. Në një intervistë për abcnews, Malaj ka...

15 raste të reja me Covid-19 në Durrës/ Mes tyre edhe një turist
Politikë 14:27 - 7 Korrik, 2020

“Asnjë strategji për përballimin e krizës”/ Mjeku: Institucionet publike janë kthyer në vatra infeksioni

Anëtari i Departamentit të Shëndetësisë në PD, Gazmend Goduzi tha për Euronews Albania se qeveria nuk ka asnjë strategji për të përballuar krizën e shkaktuar nga...

Shqipëria “ka ngritur duart përballë krizës”/ Eksperti i Shëndetit Publik bën paralajmërimin e frikshëm 
Shëndeti 13:56 - 7 Korrik, 2020

Shqipëria “ka ngritur duart përballë krizës”/ Eksperti i Shëndetit Publik bën paralajmërimin e frikshëm 

Eksperti i shëndetit publik Erion Dasho, tha në Euroneës Albania se Shqipërisë i ka humbur kontrolli i pandemisë COVID-19, por megjithatë komentoi se shifrat aktuale të...

“Qeveria është krimineli”/ Shano: Luftë e egër në qendër të Tiranës dhe në jug
Politikë 13:19 - 7 Korrik, 2020

“Qeveria është krimineli”/ Shano: Luftë e egër në qendër të Tiranës dhe në jug

Eksperti i Ekonomisë, Dritan Shano ka theksuar sot se në vend nuk ka ekonomi tregu. I ftuar në AbcNeës, Shano tha se ka një luftë për...

Situata nga Covid-19/ Rama qetëson qytetarët: Nuk do të ketë një mbyllje të dytë
Politikë 13:13 - 7 Korrik, 2020

Eksperti i Ekonomisë “shuplakë” Ramës/ Mos hapja e kufijve nga BE, dështim i drejtpërdrejtë i qeverisë

Eksperti i Ekonomisë Dritan Shano ka folur sot në lidhje me situatën ekonomike dhe politike në vend. I ftuar në studion e Abc News, me Juli...

Qeveria i vuri flakën ligjit për të miratuar inceneratorin e Tiranës
Aktualitet 21:14 - 6 Korrik, 2020

Qeveria i vuri flakën ligjit për të miratuar inceneratorin e Tiranës

Në gushtin e nxehtë të verës së vitit 2017 – pas një beteje elektorale të lodhshme që solli dhe fundin e koalicionit mes Partisë Socialiste dhe...

Situata nga Covid-19/ Rama qetëson qytetarët: Nuk do të ketë një mbyllje të dytë
Ekonomi 14:06 - 6 Korrik, 2020

Qeveria heq çdo kufizim për defiçitin buxhetor/ Gati borxhet 1.1 miliardë euro

Qeveria shqiptare miratoi dy akte normative me fuqinë e ligjit përmes të cilave planifikon të marrë mbi 1.1 miliardë euro borxhe për vitin 2020 dhe të...

Meta kthen në Kuvend një tjetër ligj/ Rrezikon ndëshkim të padrejtë të mediave
Lajme 13:18 - 6 Korrik, 2020

“Reflektim serioz nga qeveria dhe opozita”/ Meta nuk ndal thirrjet për përballimin e pandemisë

Presidenti Ilir Meta ka dalë në një konferencë për shypt, teksa ka ritheksuar edhe njëherë kërkesën për një strategji të re për të vënë nën kontroll...

“Çojini në burg këta genocidistë”/ Vasili nxjerr fotot dhe i bën thirrje SPAK të nisë hetimet ndaj socialistëve
Politikë 17:39 - 5 Korrik, 2020

“Çojini në burg këta genocidistë”/ Vasili nxjerr fotot dhe i bën thirrje SPAK të nisë hetimet ndaj socialistëve

Ish kreu i LSI-së, Petrit Vasili i bën thirrje SPAK të nisë hetimet për kryeministrin Edi Ramën, kryebashkiakë e deputetë të Rilindjes, pasi sipas tij po...

“Rama harxhoi 700 milionë euro për fasada”/ Basha nga Pogradeci: Ne nuk do bëjmë mrekulli...
Politikë 10:20 - 5 Korrik, 2020

“Rama harxhoi 700 milionë euro për fasada”/ Basha nga Pogradeci: Ne nuk do bëjmë mrekulli…

Kryetari i Republikës së Re, Lulzim Basha ka ngritur akuza se bujqësia në Pogradec po vuan pasojat e krizës së thellë ekonomike që ka prekur çdo...

“Parlamenti sot për turp”/ Ish depteti socialist i zgënjyer nga qeveria Rama
Politikë 18:17 - 4 Korrik, 2020

“Parlamenti sot për turp”/ Ish deputeti socialist i zhgënjyer nga qeveria Rama

Ishdeputet i Shqipërisë, Hamdi Jupe, ka qenë i ftuar pasditen e sotme në studion e “Kjo javë” ku u shpreh se është i pakënaqur me qeverinë...