Connect with Us

All posts tagged "pyjet"

Politikë 17:58 - 29 Janar, 2020

Shtatë deputetë kërkojnë interpelancë urgjente me ministrin e Ramës

7 deputetë të opozitës i kërkojnë Kuvendit interpelancë urgjente me ministrin e Turizmit e Mjedisit Blendi Klosi. Përmes një letre drejtuar kreut të Kuvendit Gramoz Ruçit,...

Kronika 09:14 - 28 Tetor, 2019

Vijon lufta me flakët në Devoll/ Kërkohet ndërhyrja nga ajri

Prej 24 orësh vijon lufta me flakët në masivet pyjore të Nikolicës në Devoll, ndërkohë mëngjesin e sotëm mësohet se është kërkuar ndërhyrje nga ajri për...

Politikë 20:06 - 26 Tetor, 2019

“Po masakrohen pyjet!”/ Prefekti i Kukësit jep alarmin

Prefekti i Kukësit Zenel Kuçana ka ngritur alarmin lidhur me masakrën që po i bëhet pyjeve në këtë qark. Gjatë një takimi me drejtues të disa...

Politikë 16:31 - 20 Tetor, 2019

Denoncimi i Malltezit/ Pyjet e Shqipërisë po shiten jashtë për milionat e disa personave

Drejtuesi i Departamentit të Mjedisit në PD, Jamarbër Malltezi ka folur për situatën kaotike me pyjet në vend. Sipas tij, malet po kthehen në shkretëtirë, duke...

Kronika 20:37 - 14 Shtator, 2019

Zjarr masiv në Lurë/ Digjen sipërfaqet me pyje

Një zjarr masiv ka përfshirë një sipërfaqe pyjore në Lurë. Mësohet se zjarri ka nisur që prej mëngjesit të ditës së sotme, por vetëm në mbrëmje...

Kronika 18:58 - 6 Shtator, 2019

Bënë “kërdinë” në pyje/ Procedohen 5 punonjës të bashkisë

Policia e Shkodrës vijon operacionin “Maranaj”, për parandalimin e prerjes së paligjshme të pyjeve. Burime zyrtare bëjnë të ditur se deri tani ka shkuar në 9...

Kronika 18:31 - 28 Gusht, 2019

Delvina 24 orë në flakë/ Shkrumbohet “mushkëria” e qytetit

Një zjarr i përmasave të mëdha vijon të jetë aktiv prej ditës së djeshme në Delvinë. Vatra e zjarrit gjendet në afërsi të puseve të naftës,...

berisha demaskon
Aktualitet 20:22 - 8 Maj, 2019

Ish kryeministri jep alarmin/ Sopata po “ha” pyjet, pushteti hesht

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka bërë publik denoncimin e një qytetari për prerjen masive të pyjeve në Vranisht të Vlorës. Në statusin e faqes së tij në...

Aktualitet 19:36 - 10 Tetor, 2018

Masakra me pyjet në Durrës/ Fiks Fare paralajmëron skandalin

Emisioni “Fiks Fare” do të transmetojë mbrëmjen e sotme, skandalin me prerjen e pyjeve në Shkafane të Durrësit. Sipas dy drejtuesve të emisionit, Dorian Ramaliu dhe...

Aktualitet 09:25 - 25 Qershor, 2018

Si po zhduken pyjet në Shqipëri/ Sa u reduktuan në 10 vjet

Rëndësia e tokave pyjore nuk mund të nënvlerësohet, duke qenë se janë pjesë e rëndësishme e habitatit tonë. Sipas të dhënave të publikuara nga Banka Botërore...

Aktualitet 19:52 - 7 Tetor, 2017

Prerja e pyjeve/ Situatë alarmante në Korçë

Prerja e pyjeve në mënyrë të paligjshme në Korçë po merr përmasa alarmante. Në një postim në rrjetet sociale, Partia Agrare Ambientaliste Korçë ka reaguar për...

Aktualitet 09:42 - 7 Tetor, 2017

Prerja e paligjshme e pyjeve/ Proçedohen penalisht tre persona

Policia e Korçës bën të ditur se po vijon për evidentimin dhe goditjen e rasteve në drejtim të prerjes së paligjshme të pyjeve. Sipas uniformave blu, ...

Aktualitet 12:55 - 13 Gusht, 2017

Dha 2 leje shfrytëzimi për lëndë drusore/ Procedohet Përgjegjësi i Agjensisë së Pyjeve në Kolonjë

Përgjegjësi i Agjensisë së Pyjeve në Kolonjë, E.P., 57 vjeç është proceduar penalisht. Dyshohet se ai i ka dhënë dy leje shfrytëzimi për lëndë drusore një...

Aktualitet 18:44 - 27 Mars, 2017

Ekspertizë teknike nga BE për Inspektoriatin Shtetëror të Mjedisit dhe Pyjeve

Ekspertë teknikë të BE-së dhe përfaqësues nga Inspektoriati Shtetëror i Mjedisit dhe Pyjeve (ISHMP) paraqitnë sot një vizion të ri për këtë institucion. Pas një programi...

Aktualitet 08:14 - 22 Mars, 2017

BB: Shqipëria dhe Bosnja me humbjet më të mëdha të sipërfaqes pyjore në Rajon

Shqipëria dhe Bosnja janë vendet që kanë humbur më së shumti sipërfaqen pyjore gjatë periudhës 1990-2015, sipas një vlerësimi të Bankës Botërore. Shqipëria ka humbur 170...

Aktualitet 21:20 - 7 Dhjetor, 2016

Fotot ekskluzive/ Masakra e pyjeve vazhdon

Masakra me prerjet e pyjeve nuk ndalet, edhe pse denoncimet janë të përditshme. Qeveria ka deklaruar moratorium, por duket se zbatimi i tij është i vështirë...

Aktualitet 13:20 - 6 Qershor, 2016

Fotot/ Pyjet nën sëpatën e bandave kriminale, shkatërrime masive e biznes kriminal në zonën e Taulant Ballës

Dje në Ditën Ndërkombëtarë të Mjedisit, departamenti i mjedisit në PD ka zgjedhur të shohë nga afër masakrën kriminale që bëhet me pyjet në zonën e...

Aktualitet 09:57 - 13 Maj, 2016

Shpërdorimi i detyrës/ Ndjekje penale për 4 zyrtarë të shërbimeve pyjore në Dibër

Vijojnë masat e Policisë në kuadër të operacionit “Roja i Gjelbër”, për parandalimin e prerjes së paligjshme të pyjeve. Policia procedon penalisht për shpërdorim detyre përgjegjësin...

Aktualitet 18:05 - 25 Mars, 2016

Moratoriumi/ Pyjet do të mbrohen me policë, ngrihet Task-Forca

Pas hyrjes në fuqi të moratoriumit dhjetë vjeçar për mbrojtjen e pyjeve tashmë do të ngrihet një strukturë e veçantë monitoruese, Task – Forcë ose siç...

Aktualitet 14:10 - 28 Shtator, 2015

Moratorium, ndalohet 10 vjet prerja e pyjeve për qëllime fitimi

Ministria e Mjedisit do të prezantojë shumë shpejt pr/ligjin e ri për mbrojtjen e pyjeve. Pr/ligji përfshin një moratorim 10 vjeçar për ndalimin e prerjes së...

Aktualitet 10:29 - 28 Shtator, 2015

Policia raporton shifrat e aksionit kunder ndertimeve, lojrave te fatit dhe prerjes se pyjeve

Në të gjithë vendin , Strukturat e Policisë së Shtetit kanë vijuar punën për “Parandalimin dhe goditjen e veprimtarisë së paligjshme” , konkretisht në parandalimin e...

Aktualitet 15:40 - 3 Gusht, 2015

Prerja e paligjshme e pyjeve/ Arrestohen 2 persona

Policia e Shtetit nepermjet nje njoftimi per mediat sot beri publik rezultatet e operacioneve kunder personave qe presin pyjet ne menyre te paligjshme. Sipas policise nga...

Uncategorized 17:46 - 19 Shkurt, 2015

Zjarr në pyjet e Shkopetit, digjen 20 hektarë

Një zjarr masiv ka rënë në pyjet e Shkopetit duke djegur një sipërfaqe të madhe  pyjesh. Mësohet se zjarri ka rënë në mëngjes por është bërë...