Connect with Us

All posts tagged "putin"

Blog 12:48 - 27 Shtator, 2019

SHBA në luftën me vetveten, një lajm i mirë për armiqtë e saj

Nga Stephen Collinson & Caitlin Hu “CNN” * Kudo që ndodheni në planet, bëhuni gati për lëkundjet e një “tërmeti” politik amerikan. Teksa po përballet me...

Bota 14:08 - 16 Shtator, 2019

Erdogani, Putini dhe Rohani diskutojnë për konfliktin në Siri

Kundërshtarët e luftës në një tryezë: Presidenti turk Erdogan ka pritur Presidentin rus Putin dhe homologun e tij iranian Rohani për bisedime për Sirinë. Ankaraja druhet...

Blog 09:35 - 16 Shtator, 2019

Rusët po i kthejnë shpinën Vladimir Putinit

Nga Joseph Dresen “The Hill” * Megjithë përpjekjet e mëdha të Krelminit, pjesëmarrja në zgjedhjet e fundit rajonale në Rusi, dhe sidomos në Moskë, ishte e ulët....

Blog 11:15 - 4 Shtator, 2019

Investigimi/ Ja si Vladimir Putin tentoi të vërë nën kontroll politikën italiane

Nga Alberto Nardelli, Christo Grozev, Tanya Kozyreva & Roman Dobrokhotov “BuzzFeed” * Dy njerëz me lidhje të forta me figurat kryesore të politikës ruse, janë zërat...

Blog 09:56 - 23 Gusht, 2019

Ne jetojmë sot të gjithë në “botën” e Silvio Berluskonit

Nga Tobias Jones * Italia ka qenë gjithmonë në pararojë të risive politike. Shtetet Papale, e ushtruan ndër shekuj teokracinë e krishterë, para se ta kopjonin...

Blog 09:07 - 16 Gusht, 2019

Kur leninistët e teprojnë, Putin dhe Jinping në prag të rrëzimit nga elitat e Moskës dhe Pekinit

Nga Nina L.Khrushcheva ”Project Syndicate” Protestat e vazhdueshme rrugëve të Hong Kongut dhe Moskës, kanë frikësuar pa asnjë dyshim duetin e udhëheqësve autoritarë, presidentin kinez Xi...

taulant balla zbulon sms me ish deputetin
Aktualitet 21:45 - 10 Qershor, 2019

“Dil e shih kur del Luli me çanta”/ Balla: Mori një milion dollarë nga familjarë të Putin

Kreu i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla i qenë prezent në studion e emisionit “5 Pyetjet nga Babaramo” sulmoi kreun e PD-së, Lulzim Basha. Sipas...

Aktualitet 08:53 - 17 Janar, 2019

Putin sot në Beograd/ Mitrovica “pushtohet” nga flamujt dhe shkrimet ruse

Në ditën kur presidenti rus Vladimir Putin pritet të vizitojë Beogradin, në veri të Mitrovicës janë vendosur gjithandej flamuj të Rusisë, fotografi të presidentit Putin, si...

presidenti rus vladimir putin
Aktualitet 12:23 - 20 Dhjetor, 2018

Putin/ Rreziku i një lufte bërthamore nuk duhet të nënvlerësohet

Në konferencën vjetore për media në Moskë, presidenti rus Vladimir Putin ka pohuar se nuk duhet të nënvlerësohet  rreziku i një lufte bërthamore, teksa kritikoi Shtetet...

Aktualitet 18:26 - 29 Nentor, 2018

Tensionet Rusi-SHBA/ Trump anulon takimin me Putin

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka anuluar takimin me kreun e Kremlinit, Vladimir Putin, të planifikuar për të shtunën e ardhshme në Buenos Aires gjatë G20. Në...

Aktualitet 17:46 - 29 Nentor, 2018

Merkel flet hapur/ Fajin për konfliktin me Ukrainën e ka Putini

Kancelarja gjermane Angela Merkel është shprehur se do t’i vërë ultimatumin presidentit rus, Vladimir Putin. Merkel ka thënë se do të ushtrojë presion mbi Putin pas...

Aktualitet 14:32 - 28 Nentor, 2018

Dita e Flamurit/ Presidenti rus mesazh Metës

Presidenti rus, Vladimir Putin, nëpërmjet një mesazhi dërguar presidentit Meta, ka uruar gjithë shqiptarët në 106 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë. Në mesazhin e tij, Putin...

Aktualitet 19:17 - 28 Tetor, 2018

Zgjidhja e konfliktit në Siri/ Fuqitë e mëdha takim të jashtëzakonshëm

Liderët e Gjermanisë, Turqisë, Rusisë dhe Francës, zhvilluan një takim të jashtëzakonshëm, për zgjidhjen e konfliktit në Siri. Gjatë takimit, u vu theksi tek rëndësia e...

presidenti rus vladimir putin
Aktualitet 19:50 - 22 Tetor, 2018

Sanksionet ndaj kompanive ruse/ Putin i kundërpërgjiet Ukrainës

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar një dekret për vendosjen e masave ekonomike ndaj Ukrainës. Në dekretin e nënshkruar, Putin ka udhëzuar qeverinë, që të hartojë...

presidenti rus vladimir putin
Aktualitet 17:01 - 18 Tetor, 2018

Ekzekutimi i pengjeve nga ISIS/Putin jep alarmin, kritikon ashpër forcat amerikane

Presidenti rus Vladimir Putin, ka kritikuar ashpër forcat amerikane, të cilat sipas tij kanë dështuar në luftën ndaj ISIS. Sipas Putin, terroristët po vrasin çdo ditë...

Aktualitet 20:03 - 17 Tetor, 2018

Masakër në Krime/ Adoleshenti hap zjarr në kolegj, humbin jetën 19 persona

Një sulm në një kolegj në Krime la të vrarë 19 persona dhe dhjetra të plagosur. Fillimisht ngjarja u raportua si shpërthim i një eksplozivi, ndërsa...

Aktualitet 15:26 - 14 Tetor, 2018

E burgosën për demonstratat kundër Putin/ Lirohet Aleksei Navalny

Aleksei Navalny, lideri i opozitës ruse është liruar nga burgu. Lajmin për lirimin e tij e dhanë mediat ruse. Kujtojmë këtu se Navalny qëndroi në burg...

avokati zbulon marreveshjen
Aktualitet 22:28 - 3 Tetor, 2018

Artan Hoxha “plas bombën”/ Tregon praktikën që Rama dhe Basha mësuan nga Putin

Gazetari Artan Hoxha ka treguar se Partia Socialiste ka të angazhuar një  grup njerëzish në rrjetet sociale, të cilët komentojnë në rastet që Edi Rama, apo...

Aktualitet 00:01 - 30 Gusht, 2018

Protesta në Rusi për reformën e pensioneve/ Putin zbut rritjen e moshës për femrat

Presidenti rus Vladimir Putin ka zbutur ndryshimet e planifikuara për moshën e pensioneve, pas protestave të ashpra dhe një rënie të miratimit të tij në pushtet....

Aktualitet 19:19 - 25 Gusht, 2018

Po planfikonte protesta për në 9 shtator/ Arrestohet lideri opozitar rus

Aleksei Navalny , lideri opozitar i Rusisë është arrestuar gjatë ditës së sotme në Rusi. Lajmi për arrestimin e Navalny është bërë  i ditur nga zëdhënësja...

Aktualitet 18:53 - 19 Gusht, 2018

Merkel dhe Putin/ Kundёrshtarё tё besueshёm nё kohё tё pasigurta

Angela Merkel dhe Vladimir Putin takohen pёr tё dytёn herё brenda tre muajve. Atmosfera ёshtё e ftohtё, por falё Donald Trumpit ata ndёrgjegjёsohen pёr tё pёrbashkёtat...

Aktualitet 17:43 - 19 Gusht, 2018

Merkel takohet me Putin në Gjermani/ Zbardhen temat e diskutimeve

Presidenti rus Vladimir Putin dhe Kancelarja gjermane Angela Merkel zhvilluan sot bisedime dypalëshe në shtëpinë e pritjes së qeverisë gjermane në Meseberg, në veri të Berlinit....

Aktualitet 22:57 - 18 Gusht, 2018

Foto- Putin bën xhiron e mediave ndërkombëtare

Ministrja e Jashtme e Austrisë, Karin Kneissl i ka dhënë fund beqarisë në moshën 53-vjeçare. Mediat ndërkombëtare më shumë se sa kanë shkruar për dasmën e...