Connect with Us

All posts tagged "punetoret"

Bota 09:32 - 31 Mars, 2020

Koronavirusi pengon punëtorët europianolindorë të vijnë në perëndim

Fuqia punëtore nga Europa Lindore është shtyllë e fuqishme e ekonomive në Europë. Por kjo shtyllë po tronditet në kohën e krizës së Coronës. Gjermania dhe...

Sociale 14:38 - 1 Mars, 2020

Kujdes nga kleçkat/ Hyn në fuqi ligji i ri i fuqisë punëtore në Gjermani

Më 1 mars hyn në fuqi ligji i ri për fuqinë punëtore në Gjermani. Ai u drejtohet forcave të kualifikuara të punës jashtë BE. Çfarë rregullon...

Politikë 09:11 - 22 Shkurt, 2020

“Ç’a është ky shejtan, mor aman?!”/ Ish-ministri “shpërthen” kundër Ramës

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani ka reaguar në lidhje me deklaratën e kryeministrit, i cili një ditë më parë gjatë inspektimit në...

Denoncim 18:05 - 17 Janar, 2020

Dalin faktet/ Diskreditohet përfundimisht sindikata me 4 veta e Arlind Qorrit

Sindikata e krijuar nga Organizata Politike e Arlind Qorrit në Bulqizë, pas tymnajës që u përpoq të krijonte, pasi u ndesh me faktet, duket se ka...

Politikë 21:05 - 17 Gusht, 2019

“Sa punëtorë u vranë në këtë vepër?”/ Rama i hakërrehet komentuesit

Kryeministri Edi Rama ka zgjedhur të reagojë për herë të parë mbi ngjarjen tragjike në Tiranë që i mori jetën dy punëtorëve, pasi u rrëzuan skelat....

Politikë 17:00 - 17 Gusht, 2019

Vdekja e dy punëtorëve në Tiranë/ Basha kryqëzon Ramën

Kryetari i opozitës Lulzim Basha, ka reaguar sërish për ngjarjen e rëndë ndodhur ditën e djeshme ku dy punonjës humbën jetën tragjikisht pasi skela ku po...

Kronika 16:57 - 16 Gusht, 2019

Thellohet bilanci/ Nxirret i pajetë nga rrënojat një tjetër punonjës

Është thelluar bilanci i viktimave nga ngjarja e rëndë e ndodhur sot në Tiranë, ku disa punëtorë kanë rënë nga skelae pallatit ku po punonin. Mësohet...

Kronika 16:12 - 16 Gusht, 2019

Ngjarja e rëndë në Tiranë/ Reagon Konfederata e Sindikatave

Konfederata e Sindikatave të Shqipërisë,  ka reaguar pas ngjarjes së rëndë, ku disa punëtorë u rrëzuan nga skela e pallatit ku po punonin duke marrë plagë...

Aktualitet 08:19 - 1 Maj, 2019

Kompanitë që kanë rritur më shumë pagat/ Zbuloni punën më të paguar në Shqipëri

Sot është 1 Maji, që njihet ndërkombëtarisht si dita e punëtorëve, që i ka fillesat në Çikago në 1886-n dhe më pas në 1904-n, kur sindikatat...

Aktualitet 22:42 - 9 Gusht, 2018

Kompania feston 30 vjetorin/ Ja si i shpërblen punëtorët

Një kompani dizajni në Varesoto të Italisë, ka vendosur të festojë se bashku me punëtorët 30 vjetorin e krijimit. Drejtuesit e saj, Erika Mascheroni dhe Andrea...

Aktualitet 15:35 - 17 Nentor, 2017

Ndodh në qendër të Tiranës/ Punëtorët pa asnjë masë sigurie

Kushtet e punës dhe të drejtat e punëtorëve përbëjnë një tjetër problematikë serioze për vendin tonë. Ditën e sotme CityNews.al ka siguruar disa foto, ku punëtorët...

Aktualitet 13:37 - 26 Korrik, 2017

Tentoi të vriste punëtorët në Durrës/ Arrestohet 25-vjeçari

Policia e Durrësit ka arrestuar pak minuta më parë një 25-vjeçar, pasi ka tentuar që të vrasë punëtorët e një firme për motive pronësie. Bëhet me...