Connect with Us

All posts tagged "punesimi"

Politikë 08:36 - 4 Shkurt, 2020

Raporti për ujësjellësit/ Përkeqësohet mbulimi i kostove, vijon punësimi i militantëve

Prej të paktën dy vitesh ka një theks të vazhdueshëm për një reformë në sektorin e ujësjellës-kanalizimeve duke tentuar për t’i bërë ndërmarrjet që janë “një...

Sociale 08:21 - 30 Tetor, 2019

Tatimet zbardhin metodat për hetimin e pagave reale te privatët

Administrata Tatimore është përqendruar kohët e fundit në një aksion që synon evidentimin e pagave reale në sektorin privat. Janë targetuar kryesisht profesionet e lira të...

Bota 13:46 - 18 Tetor, 2019

Ambasadat gjermane përgatiten për fluksin e vizave

Shumë vetë nga Shqipëria e Kosova që kërkojnë një vizë pune realisht duhet të stërvisin durimin për shkak të pritjes së gjatë në ambasadat gjermane. Ministria...

Sociale 08:57 - 19 Shtator, 2019

Përkeqësohet skema e sigurimeve shëndetësore

Treguesit e punësimit kanë shënuar përmirësim të ndjeshëm vitet e fundit. Vetëm në vitin 2018, sipas INSTAT, janë punësuar rreth 36 mijë persona më shumë se...

Bota 13:40 - 13 Shtator, 2019

Gjermani/ Integrimi i suksesshëm i të huajve në tregun e punës

Organizata për ndihma Malteser ka publikuar një raport për migracioni, ku jepen lajme të mira për ekonominë. 130 faqe plot fakt japin shpresë se ekonomia po...

Aktualitet 08:15 - 17 Korrik, 2019

Shqiptarët po ikin edhe si të punësuar/ Kryeson Gjermania, trend dhe Malta  

Tashmë jo vetëm si azilantë, shqiptarët po ikin edhe si të punësuar. Gjatë 2018-s janë dhënë 9,288 leje qëndrimi nga vendet e Bashkimit Europian për arsye...

Aktualitet 08:21 - 10 Korrik, 2019

Ka punë, por s’ka profesionistë?!/ Rritet papunësia tek ata me shkollë të lartë 

Të kesh mbaruar arsimin e lartë, në Shqipëri nuk do të thotë që të jesh domosdoshmërish i privilegjuar për të gjetur një punë. Përkundrazi, në 2018-n,...

Aktualitet 08:35 - 9 Korrik, 2019

Të rinjtë e sotëm “brez i humbur”/ Zbardhen shifrat alarmante

Shqipëria e ka në nivele alarmante numrin e të rinjve që nuk janë as në punë dhe as në shkollë  (28.6 për qind të rinjve 15-29...

Ambasada e SHBA ne Tirane
Aktualitet 09:15 - 16 Maj, 2019

Kërkoni të punësoheni në SHBA?/ Kujdes! Ambasada Amerikane bën njoftimin e rëndësishëm

Ambasada Amerikane në Tiranë ka bërë sot një njoftim të rëndësishëm për të gjithë ata shtetas shqiptarë që janë në kërkim të punësimit në SHBA, nëpërmjet...

Aktualitet 17:22 - 1 Maj, 2019

Punësimi në Shqipëri/ Tabaku nxjerr zbuluar qeverinë

Ish deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku në një postim në rrjetet sociale ka reaguar në lidhje me një raport të Bankës Botërore të dalë disa...

Aktualitet 08:19 - 2 Prill, 2019

“Në shtet me mik”/ Emërimet në administratë në kundërshtim me ligjin

Emërimet në administratë përgjatë vitit të kaluar nuk duket se kanë respektuar në të gjithë rastet kuadrin ligjor. Institucionet kanë preferuar në një pjesë të mirë...

Aktualitet 18:46 - 29 Mars, 2019

Denoncimi/ Punësim vetëm duke u regjistruar anëtare e PS!

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, ish-kryemnistri Sali Berisha ka publikuar denoncimin nga një qytetare në Mat. Sipas saj, për t’u punësuar duhet fillimisht që të...

ish deputeti kryqezon ramen
Aktualitet 14:36 - 27 Mars, 2019

Punësimi i studentëve ekselentë?/ Zbulohet mashtrimi i radhës

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar sot mesazhin e një studenti ekselent, që pretendon se në spitalin e Krujës, emërimet në detyrë nuk janë bërë sipas listës...

parlamenti i shqiperise
Aktualitet 13:20 - 8 Shkurt, 2019

Në shtet apo në privat?/ Ja ku punojnë bashkëshortet e deputetëve

Gjatë vitit 2018 Instituti i Studimeve Politike zhvilloi një anketim me deputetët e Kuvendit lidhur me kualifikimin e tyre, nivelin e angazhimit politik, vlerësimin për politikën...

Kryeministri edi rama ne elbasan
Aktualitet 11:12 - 6 Shkurt, 2019

Punësimi në administratë/ Zbulohet mashtrimi i Ramës

Kryeministri Rama ka publikuar sot në rrjetet sociale, rastin e një ekselenteje, e cila sipas tij i është bashkuar administratës publike falë Paktit për Universitetin. Në...

Aktualitet 08:25 - 8 Janar, 2019

Bilanci i përkeqësuar i tregtisë/ Ecuria e bizneseve dhe punësimi në rënie

Tregtia ndryshe nga të gjithë sektorët e tjerë tëekonomisë i ka të përshkallëzuara zhvillimet negative si në drejtim të gjendjes financiare, punësimit dhe ecurisësë biznesit në përgjithësi. Bizneset e tregtisë tëanketuara nga Banka e Shqipërisë janëtreguar me pesimiste në raport me bizneset e...

Aktualitet 20:46 - 28 Tetor, 2018

Largimi i të rinjve nga vendi/ LSI publikon shifrat e frikshme

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili, ka vijuar me akuzat ndaj qeverisë, përsa i përket punësimit dhe rritjes ekonomike. Në një postim në rrjetet...

Aktualitet 09:10 - 31 Gusht, 2018

Shërbimi Kombëtar i Punësimit: Niveli i ulët arsimor, pengesë serioze 

Zotërimi i aftësive është një kriter i rëndësishëm për gjetjen e një pune, por aftësitë zhvillohen duke mësuar. Shërbimi i Kombëtar i Punësimit në një analizë...

Aktualitet 09:01 - 27 Gusht, 2018

Tendencat e punësimit/ Shqiptarët me sytë jashtë vendit

Shqiptarët vijojnë të kenë dëshirë të punojnë jashtë. Ky është përfundimi i një studimi mbi tregun ndërkombëtar të punës. Sipas këtij studimit, nga 2014-2018 përqindja e...

Aktualitet 08:16 - 6 Korrik, 2018

Shqipëria hapi vetëm 28 mijë vende pune në 7 vite/ Më dobët se gjithë rajoni  

Shqipëria hapi vetëm 28 mijë vende të reja pune në harkun kohor 2010-2017 sipas raportimit të rezultateve nga Këshilli Rajonal për Bashkëpunim (RCC) lidhur me Strategjinë...

Aktualitet 10:01 - 26 Qershor, 2018

Rama publikon shifrat për punësimin/ Qytetari i “përvishet” kryebashkiakut

Kryeministri Edi Rama në vijim të ritualit të tij të përditshëm, sot ka uruar “mirëmëngjes” ndjekësve të tij në rrjetet sociale, duke publikuar disa shifra lidhur...

Aktualitet 12:57 - 12 Qershor, 2018

Debati për punësimin/ LSI i kundërpërgjigjet Ramës

Kryetari i grupit parlamentar të LSI, Petrit Vasili me anë të një statusi të bërë në rrjetet sociale, i është kundërpërgjigjur kryeministrit Edi Rama, në lidhje...

Aktualitet 10:35 - 12 Qershor, 2018

Rama fushatë me kartën e punësimit/ Qytetarët ia “plasin në sy” gënjeshtrat

Kryeministri Edi Rama, duke iu referuar INSTAT, në lidhje me punësimin ka thënë se pavarësisht shifrave, sërish sfida mbetet e jashtëzakonshme. “INSTAT nxori dje shifrën e...