Connect with Us

All posts tagged "punesim"

Politikë 17:46 - 26 Dhjetor, 2019

“Nepotizëm në Gjykatën e Lushnjes/ Vajza e xhaxhait të Prokurores emërohet Sekretare gjyqësore”

Deputeti Myslim Murrizi ka denoncuar rastin e punësimeve në Gjykatën e Lushnjes. Sipas Murrizit, Gjykata e Lushnjes punëson vetëm kushërinjtë e gjyqatarëve dhe prokurorëve që punojnë...

Kronika 12:10 - 23 Nentor, 2019

200 euro për një vend pune, pas burrit, në burg edhe gruaja/ Si funksiononte skema e mashtrimit

Pas arrestimit të bashkëshortit për mashtrim, në pranga ka rënë edhe gruaja. Rasti në fjalë është regjistruar në Fier. Gazetari Ervis Kuci raprton per “BW” se...

studentet e korces ngujohen
Aktualitet 16:48 - 20 Shkurt, 2019

Pakti për Universitetin/ MFE dhe FE marrëveshje bashkëpunimi për punësim

Ministria e Financave dhe Ekonomisë nënshkroi marrëveshjen e bashkëpunimit me Fakultetin Ekonomik në kuadër të Paktit për Universitetin. MFE ofron 266 pozicione praktikash përfshirë institucionet e...

interviste pune
Aktualitet 23:20 - 15 Janar, 2019

Këto janë truqet që ju bëjnë të punësoheni sa hap e mbyll sytë

Të gjithë ne të paktën njëherë në jetë jemi përballur me një intervistë pune dhe kemi dashur që të lemë përshtypje sa më të mirë. Burrë,...

Aktualitet 20:20 - 26 Dhjetor, 2018

Kualifikohu dhe puno në Gjermani/ 500 mijë vende pune për 2019

Dhoma Gjermane e Tregtisë dhe e Industrisë pret në vitin e ri 2019 që të krijohen më pak vende pune të reja në Gjermani. Presidenti i...

Aktualitet 15:37 - 31 Tetor, 2018

Gjermania ndryshon rregullat e punësimit/ Ky është kriteri, që duhet të përmbushin të huajt

Shteti gjerman ka ndryshuar rregullat e punësimit për shtetasit e huaj. Në bazë të legjislacionit të ri të emigracionit, personat e paarsimuar do e kenë më...

Aktualitet 16:51 - 22 Gusht, 2018

Punësimi në Gjermani/ Si mund të merret viza nga punonjësit që i mungojnë tregut të punës

Të tërhiqen më shumë punonjës të kualifikuar në Gjermani – ky është qëllimi i ligjit në planifikim të migracionit, që është duke e përgatitur aktualisht qeveria...

Aktualitet 11:05 - 6 Maj, 2018

Turi i llogaridhënies/ Ahmetaj zbardh investimet në infrastrukturë

Ministri i Financave dhe Ekonomisë Arben Ahmetaj zhvilloi dy takime në kuadër të Turit të llogaridhënies publike “Puna për Shqipërinë që Duam”. Ahmetaj u ndal fillimisht në...

Aktualitet 17:51 - 10 Janar, 2018

Hapet portali për punësimin e infermierëve/ Ja si të aplikoni

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar sot  hapjen e portalit për punësimin “Infermierë për Shqipërinë”. Sipas kryeministrit Rama, ky portal do të garantojë  transparencës për çdo infermier...

Aktualitet 13:00 - 20 Gusht, 2017

Rama thirrje të rëndësishme qytetarëve/ Ja ku duhet të aplikoni për punë

Kryeministri Edi Rama ka postuar në rrjetet sociale për t’u bërë thirrje të gjithë qytetarëve të interesuar që të aplikojnë në pozicionet e lira në administratë....

Kryesore 17:44 - 23 Korrik, 2017

Mundësi punësimi dhe arsimimi në Australi/ 8 mënyrat si mund të emigroni

  Australia është një ndër vendet që ia vlen të emigrosh. Ajo është e njohur si “toka e veçuar” dhe renditet e dyta ndër vendet që...

Aktualitet 12:43 - 27 Janar, 2017

“Punësimi, premtim i mbajtur”/Denion Meidani sulmon Ahmetajn: Kryekëput gënjeshtër, ja e vërteta

Djali i ish-Presidentit Rexhep Meidani sulmoi ashpër ministrin e Financave, Arben Ahmetaj. Denion Meidani e cilësoi intervistën e ministrit Ahmetaj abuzive dhe të mbushur me të...

Aktualitet 21:35 - 24 Janar, 2017

Vende të lira pune në Gjermani/ Ja 4 hapat që duhet të ndiqni

Qendra Gjermane e Informacionit për Migracion, Arsim profesional dhe Karrierë informon mënyrat e aplikimit për studentët e interesuar për punësim sezonal në Gjermani . Studentët kanë...

Aktualitet 12:15 - 7 Janar, 2017

Citynews më shumë lajme dhe rubrika/ Kërkohen 3 gazetarë me eksperiencë

www.citynews.al kërkon gazetarë me eksperiencë. Agjencia e lajmeve Citynews njofton për 3 vende të lira puna -2 gazetarë,  aktualitetit dhe politike – 1 gazetar sportiv Çfarë...

Aktualitet 11:04 - 18 Shtator, 2016

Gjermania kërkon 46 mijë punëtorë/ Si aplikohet dhe pozicionet e kërkuara

Gjermania dhe kompanitë e saj kanë të hapura 46.608 vende pune për të cilat mund të aplikojnë qytetarë nga vendet e Ballkanit, duke përfshirë Shqipërinë. Mjekë,...

Aktualitet 15:40 - 3 Gusht, 2016

Maqedonia parajsë për investitorët, makth për punëtorët

Qeveria e Maqedonisë synon të tërheqë investitorët e huaj përmes pagave të ulëta dhe injorimit të të drejtave të punëtorëve. Investitorët e huaj paguajnë më pak,...

Aktualitet 18:00 - 1 Gusht, 2016

Të rinjtë drejt Call Center/ Dyfishohet numri, 25 mijë të punësuar

Biznesi i qendrave telefonike (call center) po njeh një rritje shumë të shpejtë në Shqipëri vitin e fundit, i nxitur nga kosto e ulët e fuqisë...

Aktualitet 20:33 - 24 Shtator, 2015

Si mund të punosh legalisht në Gjermani?

Ka rrugë legale për të punuar në Gjermani, dhe për këtë nuk duhet kërkuar azil. Sa më shumë kualifikim profesional të keni, aq më shumë shanse...

Politikë 15:29 - 2 Shtator, 2015

Rama në alarm/ PS me 700 të punësuar në Vlorë, LSI me 368

PS dhe LSI duket se nuk po gjejnë paqe sa i përket çështjes së punësimeve. Në mbledhjen e fundjavës në qytetin e Vlorës, me deputetë të...

Bota 17:48 - 7 Gusht, 2015

SHBA, rritet punesimi e pagat, pritet edhe shtimi i normes se interesit

Norma e punësimit në SHBA ka pësuar një rritje solide gjatë muajit korrik, ndërsa pagat janë rritur gjithashtu pas një ndalimi të përkohshëm gjatë muajve të...

Sociale 14:14 - 25 Qershor, 2015

Ja disa nga kriteret e arsimit profesional në Shqipëri

Ndërkohë që maturantët përfunduan provimet e detyruara dhe me zgjedhje, tani ata po përgatiten për garën në universitet, duke parë si mundësi edhe arsimin profesional. Një...

Politikë 10:24 - 19 Qershor, 2015

Duma: Hapësirë publike për tregun industrial, 50 % më pak taksa

Kandidatja për bashkinë e Durrësit, Grida Duma, bashkëbisedoi me tregtarët e tregut industrial në qytet.    Duma tha se bashkia do tu ofrojnë këtyre bizneseve një...

Politikë 09:44 - 18 Qershor, 2015

Duma: Pas 21 Qershorit, rrugëtimi ynë do të jetë vetëm puna

Kandidatja e PD për bashkinë e Durrësit, Grida Duma, shpalosi programin e saj para qindra banorëve të Shkozetit.    Duma tha se pas 21 Qershorit, rrugëtimi...