Connect with Us

All posts tagged "ps"

"PS ka frikë nga humbja"/ Petrit Vasili: Synon të rrëmbejë rregullat zgjedhore
Politikë 20:39 - 23 Shtator, 2020

“PS ka frikë nga humbja”/ Petrit Vasili: Synon të rrëmbejë rregullat zgjedhore

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka folur për fazën e fundit të reformës zgjedhore dhe qëndrimin e opozitës rreth amendamenteve të propozuara nga...

“Ti do teatër vëlla”/ Vijojnë replikat në distancës mes Ramës e Bashës
Politikë 10:47 - 23 Shtator, 2020

“Djalli” fshihet në detaje/ Qëllimi që kanë Rama dhe Basha, çfarë do të ndodhë pas 25 prillit

Palët politike po përplasen për të gënjyer publikun në lidhje me ndasitë e thella që kanë dhe qëndrimet kundërshtuese me njëra-tjetrën, por në fakt disa detaje...

“Goditja më e madhe që i bëhet demokracisë shqiptare”/ Topalli tregon lojën hileqare të Ramës dhe Bashës
Politikë 10:36 - 23 Shtator, 2020

“Goditja më e madhe që i bëhet demokracisë shqiptare”/ Topalli tregon lojën hileqare të Ramës dhe Bashës

Ish kryeparlamentarja Jozefina Topalli tregon dy arsyet pse heshtin të gjithë për pragun elektoral. Sipas saj, pragu elektoral i dyfishtë është përpjekje e shëmtuar kundër vullnetit...

Politikë 08:13 - 23 Shtator, 2020

“Janë bërë pishman”/ Olli tregon prapaskenat e debateve për Kodin Zgjedhor

Anëtari i Bordit Drejtues të Bindjes Demokratike, Leonard Olli ka komentuar debatet mes PS dhe PD, në lidhje me ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Në një postim...

“Bleta e Artë” e Ramës sulmon PS-në/ Aty rilindasit mendojnë të hanë socialistët
Politikë 22:49 - 22 Shtator, 2020

“Bleta e Artë” e Ramës sulmon PS-në/ Aty rilindasit mendojnë të hanë socialistët

Briseida Shehaj njihet në publik si “Bleta e Artë” e kryeministrit Edi Rama, për faktin se ky i fundit i dha këtë çmim ish-drejtoreshës së Tatimeve,...

Nuk është PS/ Briseida Shehaj propozohet për deputete, ja nga kush parti
Politikë 22:35 - 22 Shtator, 2020

Nuk është PS/ Briseida Shehaj propozohet për deputete nga një tjetër parti

Ish-drejtoresha e Përgjithshme e Tatimeve, Briseida Shehaj, i është rikthyer politikës pas largimit nga Partia Socialiste. Shehaj, e cila ishte një nga drejtoreshat më të komentuara...

Një orë diskutime për propozimet e PS/ Përfundon takimi i Bashës me aletatët
Politikë 16:12 - 22 Shtator, 2020

Një orë diskutime për propozimet e PS/ Përfundon takimi i Bashës me aletatët

Pak minuta më parë ka përfunduar takimi i kryetarit të PD-së Lulzim Basha me aleatët. Mësohet se takimi me aleatët u mbajt në selinë blu dhe...

Politikë 13:31 - 22 Shtator, 2020

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Topollaj i ç’jerr “maskën” PD-së dhe PS-së: Mos bëni kot…

Anëtari i Bindjes Demokratike në Këshillin Bashkiak të Tiranës, Fabian Topollaj ka komentuar debatet mes PS dhe PD në lidhje me ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Në...

Propozimi PS për hapjen e listave/ Basha mbledh aleatët
Politikë 11:34 - 22 Shtator, 2020

Propozimi PS për hapjen e listave/ Basha mbledh aleatët

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha pritet të zhvillojë një takim me aleatët. Mësohet se takimi pritet të mbahet në orën 15:00 në selinë blu. Në fokus...

“Nuk mund të na marrin për budallenj”/ Rudina Hajdari ngre tonet: Kjo është e pandershme dhe antikushtetuese
Politikë 08:50 - 22 Shtator, 2020

“Nuk mund të na marrin për budallenj”/ Rudina Hajdari ngre tonet: Kjo është e pandershme dhe antikushtetuese

Deputetja demokrate Rudina Hajdari ka komentuar propozimin e PS-së, për ndryshimet në Kodin Zgjedhor. E ftuar në A2 CNN, deputetja Hajdari e ka cilësuar si të...

“Kishim dy mundësi”/ Balla mesazh Bashës dhe Kryemadhit
Politikë 21:49 - 21 Shtator, 2020

“Kishim dy mundësi”/ Balla mesazh Bashës dhe Kryemadhit

Kreu i grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla, është i ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin ‘Open” ku po diskutohet për listat e hapura dhe koalicionet...

Politikë 17:15 - 21 Shtator, 2020

Organizimi i fushatës/ Rama mbledh drejtuesit politikë të PS në qarqe

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur sot në seli drejtuesit politikë të qarqeve. Mbledhja, e cila ka nisur rreth orës 16:00, po mbahet në selinë rozë. Takimi...

Listat e hapura/ Hajdari: Uroj mos ketë shkelje syri mes PD-së dhe PS-së, nuk surprizohem
Politikë 16:09 - 21 Shtator, 2020

Listat e hapura/ Hajdari: Uroj mos ketë shkelje syri mes PD-së dhe PS-së

Deputetja dhe bashkëkryetarja e Komisionit të Reformës Zgjedhore, Rudina Hajdari, ka folur sot për propozimet në Këshillin Politik. Hajdari tha se propozimi i PS-së lë në...

Video-Taulant Balla i jep të drejtë Topallit/ “Luli gënjen edhe kur e pyet sa është ora”
Politikë 11:45 - 21 Shtator, 2020

Balla justifikon “hilen” e PS-së për Kodin Zgjedhor/ Më 25 prill do të votohen edhe kandidatët

Kreu i Grupit të PS, Taulant Balla ka folur për mediat, pas përfundimit të mbledhjes së grupit parlamentar. Balla ka tentuar të justifikojë draftin e propozuar...

Kordinatoi i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi është i ftuar mbrëmjen e sotme në “Repolitix” ku po diskutohet për listat e hapura dhe draftin e PS-së. Patozi u shpreh se drafti i PS është një poshtërsi juridike dhe politike. Ai tha se ky draft jo që nuk i hap listat por i bën edhe më të mbyllura nga sa ishin në 2008. Për Patozin sipas draftit të PS-së listat janë hermetikisht të mbyllura, pasi praktikisht është e pamundur që një kandidat të kalojë pragun e votave për të zëvendësuar kandidatët e vendosur në krye nga partia, edhe sikur këto të fundit të marrin zero vota. Patozi tha se beson se drafti i PS do të pësojë ndryshime, por i trembet heshtje së opozitës jashtëparlamentare për këtë çështje. "Drafti i Rudina Hajdarit nuk është lexuar nga askush dhe opozita jashtëparlamentare dhe mazhoranca po hesht, ndërsa drafti i PS është një poshtërsi politike dhe juridike. Drafti i PS është një hap pas me ndryshimet e 2008 dhe është më keq se lista e mbyllur e 2008. Nëse unë vendos kryqin dhe nuk ka asnjë vlerë pse më lodh kot dhe me jep mundësinë për të vendosur dy kryqe në votën time një për partinë dhe një për kandidatin. më lerë më një kryq për partinë siç jemi dhe sot. Unë besoj se ky draft nuk do miratohet kështu siç është. Lista është hermetikisht e mbyllur. Ky është një skandal por ka ende kohë që diçka të riparohet. Nuk besoj se do të ketë shumë ndryshime pasi nuk ka asnjë reagim dhe më shqetëson kjo heshtja e opozitës jashtëparlamentare. Praktikisht lista është e mbyllur se ai që është i pari edhe zero vota të marrë është fitues pasi është praktikisht e pamundur për kandidatët e tjerë të kalojnë sipër tyre me votat e marra. Ajo që ata kanë shkruar është kundër 30 korrikut në rrafshin kushtetues, ndërsa në rrafshin moral është një poshtërsi dhe një pabesi ndaj publikut. Publiku do lista të hapura, por jo kështu, por këto thonë i hapim në siç duam ne", tha Patozi
Politikë 09:26 - 21 Shtator, 2020

Drafti për Kodin Zgjedhor/ Astrit Patozi tregon ku qëndron hileja e PS: Tre arsyet se pse nuk do pranohet

Koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi ka komentuar sot draftin e propozuar nga PS për Kodin Zgjedhor. Në një intervistë për A2 CNN, Patozi tha se...

Mblidhet sot grupi parlamentar i PS-së/ Ja çështjet që do diskutohen
Politikë 08:57 - 21 Shtator, 2020

Mblidhet sot grupi parlamentar i PS-së/ Ja çështjet që do diskutohen

Ditën e sotme do të mblidhet grupi parlamentar i Partisë Socialiste, ku në foksus të diskutimeve do të jetë organizimi i asamblesë dhe raportimi i përjavshëm...

“Propozimi i PS-së është antikushtetues”/ Hajdari: Listat fituese duhet të zgjidhen nga qytetarët
Politikë 22:18 - 20 Shtator, 2020

Propozimi i PS në mbledhjen e Këshillit Politik/ Hajdari: Truk për të mbajtur listat e mbyllura

Bashkëkryetarja e Komisionit për Reformën Zgjedhore, Rudina Hajdari, ka folur mbrëmjen e sotme për mbledhjen e fundit të Këshillit Politik dhe propozimin e PS-së. Hajdari tha...

“Ndërrimi i territoreve Kosovë-Serbi do hapte oreksin e grekut..” / Ngjela tregon dy emrat që propozuan idenë
Politikë 18:16 - 19 Shtator, 2020

“Qarkullim elitash në PS”/ Ngjela zbulon se si u vu Rama nën presion nga SHBA

Avokati i njohur Spartak Ngjela është i ftuar pasditen e sotme në “Kjo Javë” ku po diskutohet për ngërçin me listat në Këshillin Politk. Ngjela tha...

Politikë 13:27 - 19 Shtator, 2020

Propozimi i PS pengon koalicionet/ Islami: Partitë e vogla dalin jashtë loje

Eksperti i çështjeve zgjedhore dhe ish-ministri i jashtëm Kastriot Islami ka folur sot në lidhje me propozimin e PS për Kodin Zgjedhor. Në një intervistë për...

Kastriot Islami “zbërthen” formulën e Ramës për Kodin Zgjedhor/ Propozimi i PS, mashtrim i madh
Politikë 13:07 - 19 Shtator, 2020

Kastriot Islami “zbërthen” formulën e Ramës për Kodin Zgjedhor/ Propozimi i PS, mashtrim i madh

Eksperti i çështjeve zgjedhore dhe ish-ministri i jashtëm Kastriot Islami në një intervistë për Abc Neës me gazetaren Fabiola Hoxha foli për formulën e propozuar së...

Politikë 11:19 - 19 Shtator, 2020

Fotot ndër vite/ Si ka ndryshuar anti-socialistja e “çmendur”, Elisa Spiropali

Elisa Spiropali, sot Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, dikur ishte ndër personat që luftoi më shumë kundër PS-së, për ta nxjerrë në opozitë. Elisa...

Listat e hapura/Salianji: Nëse PS nuk reagon, rrezikohet integrimi në BE
Aktualitet 09:43 - 19 Shtator, 2020

Listat e hapura/ Salianji: Nëse PS nuk reagon, rrezikohet integrimi në BE

Ish-deputeti i PD-së, Ervin Salianji  ka folur në lidhje me çështjen e listave të hapura. Në një intervistë për Report TV, ai tha se PS bëri...

Propozimi i PS për ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Topollaj: Thellësisht antikushtetues
Politikë 20:41 - 18 Shtator, 2020

Propozimi i PS për ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Topollaj: Thellësisht antikushtetues

Anëtari i Bordit Drejtues të Bindjes Demokratike, Fabian Topollaj, thotë se drafti i propozuar sot nga PS për ndryshimet në Kodin Zgjedhor është thellësisht antikushtetues. Duke...