Connect with Us

All posts tagged "provime"

Sociale 17:27 - 27 Mars, 2020

“Shpresojmë të mos shtyjmë provimet e matures”/ Shahini sqaron kur do të mbyllet viti shkollor

Ministrja e Arsimit, Besa Shahini thotë se ky vit shkollor do të mbyllet në të fund të viti akademik. Ajo shton se shpreson shumë që për...

Sociale 21:24 - 20 Tetor, 2019

Nxorri emrat e studentëve ngelsa/ Pedagogu i përvishet Iris Luarasit

Pedagogu dhe eksperti i ekonomisë, Elir Ciko, ka reaguar pas deklaratës së pedagoges, Iris Luarasi, e cila mbrëmjen e djeshme, në një emision televiziv, zbuloi disa...

Aktualitet 13:07 - 6 Dhjetor, 2018

Tërhiqet Nikolla/ Anullohet VKM për provimet e mbartura

Pas tre ditësh protesta nga studentët për heqjen e tarifave për provimet e mbartura, ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, ka zhvilluar një takim me rektorët e...

Aktualitet 11:01 - 6 Dhjetor, 2018

Protesta e studentëve/ Kryemadhi mesazh politikës

Pas protestës së studentëve para Ministrisë së Arsimit, ka reaguar kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, e cila është duke e ndjekur këtë tubim nga shtëpia. Në...

Aktualitet 09:27 - 6 Dhjetor, 2018

Tarifa shtesë për provimet/ Studentët nisin protestën

Ditën e sotme, studentët e fakulteteve të ndryshme të Universitetit të Tiranës kanë rinisur sërish marshimin drejt Ministrisë së Arsimit. Prej ditës së djeshme ata protestojnë...

Aktualitet 19:04 - 27 Gusht, 2018

Provimet e vjeshtës/ Publikohen datat për 3 mijë maturantët që ngelën në maturën shtetërore

Gjatë ditës së sotme janë publikuar datat, në të cilat do të zhvillohen provimet  e vjeshtës për 3 mijë e 5 maturantët, që ngelën në provimet ...

Aktualitet 15:58 - 21 Qershor, 2018

Listat/ Publikohen rezultatet e provimit të Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë

Ditën e sotme Ministria e Arsimit ka publikuar rezultatet e provimit të Gjuhës Shqipe dhe Letërisë. Të vlerësuar me notën katër(4) janë gjithsej 1363, ose 3.8...

Aktualitet 17:18 - 20 Qershor, 2018

Foto/ Maturantët denoncojnë shkeljet e bëra gjatë provimeve

Temë diskutimi ne ditën e sotme në KafeIN ishte matura shtetërore dhe ndryshimet e saj ndër vite. Gjatë kohës së diskutimit mbi ndryshimet që sistemi ka...

Kuriozitete 23:50 - 2 Prill, 2018

Vidhen pyetjet e provimit/ Anulohen notat e 1.6 milionë nxënësve

Pasi është zbuluar se janë vjedhur pyetjet e provimit në Indi, të cilit duhej t’u nënshtroheshin 1,6 nxënësve të shkollave të mesme u janë anuluar rezultatet....

Aktualitet 18:20 - 15 Shtator, 2017

Foto/ Përgjigjet më qesharake që keni parë ndonjëherë

Ne kemi qenë të gjithë fëmijë dhe ne e kemi ndjerë stresin e një provimi në  shkollë, dhe natyrisht që secili prej nesh ka dhënë  një...

Aktualitet 11:19 - 2 Maj, 2017

Stresi nga provimet/Dy vajza gjejnë “zgjidhjen” me ilaçe, vetëhelmohen

Dy vajza, njëra në Rrogozhinë e tjetra në Tiranë, kanë tentuar t’i japin fund jetës, duke pirë medikamente të ndryshme mjekësore, shkruan “Panorama”. Fatmirësisht, ato janë...

Aktualitet 14:39 - 22 Nentor, 2016

Korrupsioni në Universitetin e Shkodrës/ Pezullohen dy pedagogë, priten arrestime të tjera

Pas disa arrestimesh lidhur me korrupsionin në Universitetin e Shkodrës “Luigj Gurakuqi” ka ardhur edhe pezullimi i dy pedagogëve të tij. Bëhet fjalë për zv/dekanin Robert...

Life Style 09:14 - 4 Gusht, 2016

Kujdes/Stresi provimeve mund t’ju lërë pa flokë…

Një studente humbi gjithë flokët e saj në vetëm dy muaj si rezultat i stresit nga provimet universitare. Katie Anna Moore, 20 vjeçarja në të kaluarën...

Sociale 08:15 - 22 Korrik, 2015

Udhëzimi, ja si do të bëhet transferimi i nxënësve nga shkollat profesionale në gjimnaze

Ka hyrë dje në fuqi një udhëzim  i Ministrisë së Arsimit që parashikon kushtet dhe procedurat për transferimin e nxënësve nga shkollat profesionale në gjimnaz. Në...

Aktualitet 15:45 - 21 Shkurt, 2015

Matura Shtetërore/ Formulari A1do të plotësohetnë fillim të marsit

Rreth 30 mije e 700 maturante do t’i nënshtrohen 5 provimeve te maturës shtetërore, tre prej te cilëve janë te detyrueshme, dhe 2 me zgjedhje. Formulari...