Connect with Us

All posts tagged "protestat"

Aktualitet 13:09 - 31 Dhjetor, 2018

Deklarata e fortë/ Deputetët mbajnë një karton që nuk iu përket atyre por…

Kodi Zgjedhor i ka shndërruar përfaqsuesit e partive politike në mbajtës të një kartoni që nuk iu përket atyre, por kryetarit që i emëron. Për këtë...

andi bushati opinion
Aktualitet 20:15 - 30 Dhjetor, 2018

Nga Andi Bushati/ Çfarë po i dhuron kryeministrit të të pasurve viti i tepsisë?

2018 që po mbyllet me shijen e protestës madhështore të studentëve, krahas atyre më të vogla të artistëve, banorëve të Unazës, apo emigrantëve, do të mbahet...

Aktualitet 18:34 - 30 Dhjetor, 2018

Nga “Rruga e Kombit” tek studentët/ 2018 viti i protestave në Shqipëri

Një seri protestash, shpesh dhe të dhunshme, lanë shenjë gjatë vitit 2018. Ajo më e fundit e studentëve, u pasua nga një ndryshim radikal i qeverisë....

Aktualitet 14:52 - 28 Dhjetor, 2018

Këshillat Studentor marrin vendimin/ Ja çfarë do ndodhë me protestat

Këshillat Studentorë kanë reaguar dy ditë pas vendosjes së “Paktit për Universitetin”, të cilin e konsiderojnë si sipërfaqësor dhe që nuk përmbush kërkesat e tyre. Në...

Aktualitet 18:25 - 27 Dhjetor, 2018

Deputeti tallet me Ramën/ Rampallës i duhet kalendar për protestat

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka në një postim ironizues në rrjetet sociale, i ka kërkuar protestuesve të bëjnë një kalendar të koordinuar të protestave në...

Aktualitet 14:35 - 20 Dhjetor, 2018

Protestat e “jelek verdhëve”/ Rritet bilanci i viktimave

Është rritur numri i viktimave nga protestat e qytetarëve francez, që u quajtën si demostrimet e “jelek verdhëve”. Plot nëntë persona kanë humbur jetën gjatë demostratave...

Aktualitet 10:35 - 20 Dhjetor, 2018

Protesta e studentëve/ PD njofton nisjen e 150 personave nga Gjirokastra

Teksa para Kuvendit është duke u zhvilluar protesta e studentëve, nga Partia Demokratike në Gjirokastë rbëhet me dije se nga ky qytet po vijnë plot 150...

Aktualitet 19:06 - 16 Dhjetor, 2018

“Jelekët e verdhë”/ Pakësohen protestat në Francë

Prej disa javësh protestuesit me jelekë të verdhë kanë bllokuar qytetin e Parisit duke ndaluar çdo aktivitet ekoniomik dhe e bërë të pamunudur qarkullimin e automjeteve....

Aktualitet 14:09 - 15 Dhjetor, 2018

Protestat/ Deputeti: Vendi ka nevojë për kryeministër, jo për “çingie”

Kryetari i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, ka shkruar në një postim në rrjetet sociale se kryeministri Edi Rama e ka shitur shpirtin për përfitime...

Aktualitet 13:51 - 15 Dhjetor, 2018

Protestat/ Fillojnë procedime të tjera

Plot dhjetë persona, mes të cilëve edhe organizatorë e pjesëmarrës në protestën e të premtes në Devoll janë proceduar penalisht nga policia. Qytetarët e Devollit akuzohen...