Connect with Us

All posts tagged "protesta"

Bota 08:29 - 21 Shtator, 2020

Frikë nga getoizimi për shkak të Coronës

Spanja është vendi i goditur më fort nga pandemia e Coronës në Evropën Perëndimore dhe për shkak të numrit të lartë të infektimeve në Madrid do...

Politikë 11:35 - 17 Shtator, 2020

Naftëtarët e Ballshit zhvendoset në Tiranë/ Policia ndërhyn për të mos e lejuar protesën

Naftëtarët e Ballshit kishin lajmëruar që dje që do të zhvendoseshin drejt Tiranës  dhe prandaj janë mbledhur  përpara Ministrisë së Energjitikës dhe Infrastrukturës. Ata kanë deklaruar...

Aktualitet 15:38 - 16 Shtator, 2020

Protesta e naftëtarëve të Ballshit zhvendoset drejt Tiranës/ Zgjidhjen e kërkojnë nga Rama

Protestat e naftëtareve të Ballshit do të vazhdojnë edhe ditën e nesmërme me protesta. Këtë rradhë protesta do të zhvendoste në Tiranë, përpara Ministrisë së Transporteve....

Përzgjedhja e kandidatëve për deputetë/ Nga Genc Ruli te Mark Marku, zbardhen emrat e Komisionit të Vlerësimit
Politikë 17:15 - 15 Shtator, 2020

Ndjekja penale e naftëtarëve të Ballshit/ PD: Vendim kriminal, Ramën e ka kapur paniku

Naftëtarët e Ballshit janë ngritur sërish në protestë sot për pagat e prapambetura, ndërsa tubimi i djeshëm u shoqërua edhe për përplasje. Për këtë ka reaguar...

Vazhdojnë protestat kundër Lukashenkos/ Mbi 100 mijë protestues mbushin rrugët e Bjellorusisë
Bota 23:23 - 13 Shtator, 2020

Vazhdojnë protestat kundër Lukashenkos/ Mbi 100 mijë protestues mbushin rrugët e Bjellorusisë

Në Bjellorusi, të paktën 100,000 protestues dolën të dielën në rrugët e Minskut, në njërën nga demonstratat më të mëdha kundër Presidentit Aleksandër Lukashenko, pas zgjedhjeve...

Blog 11:11 - 13 Shtator, 2020

Bullgarët në protestë kundër kapjes së gjyqësorit nga oligarkët dhe politika

Nga Jana Tsoneva “Al Jazeera” Më 2 shtator, protestat 2-mujore anti-qeveritare në Bullgari hynë në fazën e tyre më të dhunshme deri më tani. Për herë...

Rikthehen protestat e “Xhaketave të Verdha” në Paris
Bota 18:36 - 12 Shtator, 2020

Rikthehen protestat e “Xhaketave të Verdha” në Paris

Autoritetet franceze kanë shtuar prezencën e policisë në Paris dhe kanë përdorur gaz lotsjellës ndaj protestuesve të lëvizjes së ashtuquajtur “Xhaketat e Verdha”. Protestat në Francë...

Serbia pezullon stërvitjet ushtarake/ Shmang pjesëmarrjen në Bjellorusi
Kosova & Rajoni 20:46 - 9 Shtator, 2020

Serbia pezullon stërvitjet ushtarake/ Shmang pjesëmarrjen në Bjellorusi

Qeveria e Serbisë, vendosi të mërkurën që për gjashtë muajt e ardhshëm të ndërpriten të gjitha stërvitjet ushtarake dhe veprimtaritë e tjera ushtarake me të gjithë...

Blog 08:18 - 8 Shtator, 2020

Ekspertët: Gazi lotsjellës më i rrezikshëm nga sa mendohej, të mos përdoret më nga policia gjatë protestave

Ligjet që rregullojnë përdorimin e gazit lotsjellës nga ana e policisë gjatë protestave, janë plotësisht të palogjikshme, argumentojnë mbrojtësit e të drejtave të njeriut. Të njëjtët...

Kosova & Rajoni 14:23 - 7 Shtator, 2020

Qindra qytetarë dalin në protestë në Mal të Zi/ Këtu nuk është Serbi

Qindra qyetatarë malazez dolën mbrëmë në protestë për të kundërshtuar përdorimin e simboleve kombëtare serbe nga partitë opozitare javën e kaluar. Qindra qyteatarë brohorisnin “Këtu nuk...

Kur do ti bëjë zgjedhjet lokale, Lulzim Basha?!
Politikë 12:01 - 7 Shtator, 2020

Kur do ti bëjë zgjedhjet lokale, Lulzim Basha?!

Ditën e djeshme, presidenti Ilir Meta ka dekretuar datën e zgjedhjeve parlamentare. Ashtu sikurse CNA.al e kishte paralajmëruar, se do ta shpallte brenda të hënës, Meta...

Protesta të dhunshme në Portland, policia urdhëron shpërndarjen
Bota 15:57 - 6 Shtator, 2020

Protesta të dhunshme në Portland/ Policia urdhëron shpërndarjen

Policia e qytetit të Portlandit në shtetin e Oregonit i konsideroi si trazira grumbullimet e së shtunës në mbrëmje pasi demonstruesit hodhën shishe me molotov në...

Braktisi Bjellorusinë pas 10 ditëve burg/ Aktivistja opozitare bjelloruse tregon si shkoi në Poloni
Bota 12:35 - 6 Shtator, 2020

Braktisi Bjellorusinë pas 10 ditëve burg/ Aktivistja opozitare bjelloruse tregon si shkoi në Poloni

Protesta të mëdha pritet të mbahen përsëri në Bjellorusi duke kërkuar dorëheqjen e presidentit Aleksandër Lukashenko. Ditën e djeshme agjentët e sigurisë në kryeqytetin Minsk arrestuan...

Mijëra bjellorusë dalin në protesta, megjithë paralajmërimin e ushtrisë
Bota 11:41 - 6 Shtator, 2020

Nuk ndalen protestat në Bjellorusi/ Opozita nxjerr sërish në rrugë qytetarët

Një protesë e madhe pritet të ndodhë ditën e sotme në Bjellorusi, pasi kërkohet dorëheqja e presidentit aktual Aleksandër Lukashenko. E diela është bërë dita kryesore...

Naftëtarët e Ballshit në protestë/ Tensionohet situata, përplasen me policinë
Sociale 13:54 - 3 Shtator, 2020

Arrihet marrëveshja/ Naftëtarët e Ballshit mbyllin protestën

Naftëtarët e Ballshit kanë mbyllur protestën, e cila u shoqërua edhe me momente tensioni dhe përplasje me uniformat blu. Mësohet se protesta është mbyllur, pasi është...

Naftëtarët e Ballshit në protestë/ Tensionohet situata, përplasen me policinë
Sociale 12:02 - 3 Shtator, 2020

Tensionohet situata në Ballsh/ Naftëtarët thyejnë kordonin e policisë, tentojnë të hyjnë me forcë në uzinë

Është tensionuar situata në protestën e naftëtarëve në Ballsh. Punonjesit janë mbledhur për të protestuar përpara uzinës pasi kërkojnë të nënshkruajnë kontratat e punës. Ata janë...

Bota 12:50 - 31 Gusht, 2020

Zemërim në Gjermani pas sulmit ndaj Bundestagut

Politika gjermane ka reaguar ashpër pas protestave të fundjavës, ku pati edhe një sulm të ekstremistëve para Bundestagut. Pamjet janë të neveritshme dhe ekstremistëve të djathtë...

Protestat në Bjellorusi/ Qytetarët mblidhen para rezidencës së Lukashenkos
Bota 21:59 - 30 Gusht, 2020

Protestat në Bjellorusi/ Qytetarët mblidhen para rezidencës së Lukashenkos

Dhjetëra mijëra bjellorusë duke thirrur “Gëzuar ditëlindjen o mi” dhe me flamuj kuq e bardhë në duar, u mblodhën të dielën afër rezidencës së Presidentit Aleksandër...

Urdhrat për maska e distancim/ Evropianët në protesta kundër “tiranisë mjekësore”
Bota 19:06 - 30 Gusht, 2020

Urdhrat për maska e distancim/ Evropianët në protesta kundër “tiranisë mjekësore”

Demonstrues në disa qytete evropiane u hodhën në protesta të shtunën kundër kufizimeve të vendosura në përgjigje të pandemisë. Dhjetëra mijëra protestues mbushën rrugët në Berlin...

Mijëra bjellorusë dalin në protesta, megjithë paralajmërimin e ushtrisë
Bota 18:04 - 23 Gusht, 2020

Mijëra bjellorusë dalin në protesta, megjithë paralajmërimin e ushtrisë

Dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën në kryeqytetin bjellorus Minsk në një tubim kundër rizgjedhjes së debatueshme të Presidentit Aleksandër Lukashenko dhe represionit paszgjedhor. Në kryeqytet ka...

Lukashenko mobilizoi forcat e armatosura/ Bjellorusia bëhet gati për protesta të reja
Bota 13:49 - 23 Gusht, 2020

Lukashenko mobilizoi forcat e armatosura/ Bjellorusia bëhet gati për protesta të reja

Bjellorusia po bëhet gati sot për më shumë protesta, në të cilat pritet të kundërshtohet vendimi i presidentit Aleksandër Lukashenko, i cili një ditë më parë...

Telefonata e Lavrov me Ramën: Bjellorusët t'i zgjidhin vetë punët e tyre
Politikë 22:37 - 20 Gusht, 2020

Telefonata e Lavrov me Ramën: Bjellorusët t’i zgjidhin vetë punët e tyre

Ambasada ruse ka zbardhur në formë deklarate bisedën telefonike mes Ministrit të Jashtëm rus, Sergej Lavrov dhe kreut të OSBE-së, Edi rama. Në njoftimin sqarues të...

Macron propozon ndërmjetësimin BE-Rusi në Bjellorusi
Bota 21:19 - 20 Gusht, 2020

Macron propozon ndërmjetësimin BE-Rusi në Bjellorusi

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka bërë propozimin, që Brukseli dhe Moska të ndihmojnë në zgjidhjen e krizës politike në Bjellorusi. Macron takoi kancelaren gjermane Angela Merkel...