Connect with Us

All posts tagged "propozimet"

Politikë 12:11 - 26 Maj, 2020

Sinjale pozitive nga Këshilli Politik/ Mazhoranca bie dakort për propozimin e opozitës

Një sinjal pozitiv ka ardhur sot nga Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore. Mësohet se mazhoranca është dakordësuar në lidhje me një nga propozimet e Opozitës. ,...

Politikë 13:40 - 26 Prill, 2020

“Nga fryrja e gomave, te delet dhe pëllumbat”/ Artan Fuga tallet keq me propozimet e PD-së

Akademiku dhe profesori Artan Fuga, ka ironizuar me propozimet e PD-së për daljen nga kriza e Covid-19. Fuga shkruan me ironi se qeveria duhet të fryjë...

Politikë 12:48 - 26 Prill, 2020

Kush ka dështuar me pandeminë, Basha apo Rama?

Opinioni publik sot ndodhet përballë disa fakteve dhe përplasjeve politike. Kryeministrit Rama i cili vazhdon çdo ditë flet për masat e marra, për Komitetin e Ekspertëve,...

Politikë 19:20 - 16 Prill, 2020

“Paga e luftës nuk siguron mbijetesën”/ Basha i kujton Ramës propozimet: Po ecet me sy mbyllur

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha në një bashkëbisedim online me gazetarët, tha se “paga luftës ”, e dhënë nga qeveria nuk mjafton për të siguruar mbijetesën...

Politikë 21:24 - 13 Prill, 2020

Rama i bëri ftesë/ Tërhiqet Basha: Nuk përfshihem…

Vetëm pak ditë më parë kryetari i opozitës Lulzim Basha shprehu gatishmërinë për tu ulur në tryezë me kryeministrin Edi Rama për përballimin e pandemisë. Mbrëmjen e...

Politikë 12:16 - 9 Prill, 2020

Shtrëngimi i masave në Kodin Penal/ Balla apel grupeve parlametare të mbështesin ndryshimet

Kryeu i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla ka reaguar menjëherë pas pubikimit të draftit me propozimet për ndryshim në Kodin Penal lidhut me rregullat e...

Sociale 11:33 - 9 Prill, 2020

Zbardhen ndryshimet/ Jo vetëm gjobë por edhe 15 vite burg nëse nuk zbatoni masat ndaj Covid-19

Është zbardhur drafti i amendamenteve për ndryshimet në Kodin Penal që i dërgohet Kuvendit të Shqipërisë, lidhur me shtrëngimin e  ndëshkimeve për shkelësit e karantinës, apo...

Politikë 08:41 - 4 Prill, 2020

Propozimet e LRE që Paketa e Ndihmës të mos lërë askënd pas 

Partia e djathtë opozitare, LRE , Lëvizja e Re, ka bërë publike nëpërmjet një videomesazhi të dhënë në faqen e tij në rrjetet sociale, nga pedagogu...

akademiku dhe profesori i gazetarise dhe komunikimit, artan fuga
Opinione 14:33 - 31 Mars, 2020

10 propozimet e Artan Fugës/ Ja si mund të përballohet kriza nga koronavirusi

Nga Artan Fuga Ata që kanë detyrë të shprehen shkencërisht publikisht, kur bëjnë deklarata boshe, apo politizojnë, tradhëtojnë misionin e tyre! Në planin e aktivitetit shkencor,...

Politikë 22:29 - 18 Mars, 2020

Propozimet e PD-së/ Rama degjeneron Bashën: Nuk bëhet poezi në kohë lufte

Kryeministrti Edi Rama i ka konsideruar propozimet e PD-së, për përballimin e situatës nga koronavirusit (masat ekonomike dhe sociale) si një përpjekje për te nxitur konflikt,...

Politikë 14:22 - 17 Mars, 2020

Si po bashkëqeverisin Edi Rama dhe Lulzim Basha?!

Nuk ka më asnjë mëdyshje, ata janë bashkë siç kanë qenë që në majin e vitit 2017. Ortakëria e tyre nuk prishet, por për më tepër...

Politikë 18:29 - 6 Mars, 2020

Ndryshimi i Sistemit Zgjedhor/ Analisti tregon pse nuk do të kenë sukses propozimet e Bashës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka prezantuar platformën për ndryshimin e Sistemit zgjedhor. Lidhur me ketë çështje ka folur dhe  analisti Agron Gjekmarkaj i ftuar...

Politikë 12:48 - 10 Dhjetor, 2019

Përplasjet me Metën/ PS bën lëvizjen e radhës, zbardhen propozimet  

Partia Socialiste ka propozuar ndryshime në ligj për betimin e anëtarëve në Gjykatën Kushtetuese, në mënyrë që të shmangë përplasjet me presidentin Meta. Mësohet se në...

Politikë 18:40 - 24 Tetor, 2019

Reforma Zgjedhore/ Gjiknuri: Propozimet e OSBE/ODIHR-it duhet të qëndrojnë siç janë

Bashkëkryetari i Komisionit të Reformës Zgjedhore, Damian Gjiknuri  i ftuar në studion e lajmeve në RTV Ora, duke folur për procesin e reformës tha se shumica...

Aktualitet 11:20 - 8 Prill, 2019

Si Basha përsërit veten, pas dy vitesh

Lulzim Basha është ekzemplari i politikës shqiptare që vetëm përsërit të njëjtat gabime, përsërit veten e tij dhe vjen rreth e rrotull të njëjtave argumente dhe...

erjon brace ne studio
Aktualitet 21:23 - 25 Tetor, 2018

Propozimi i Shoqatave të Basteve/ Braçe tregon pse nuk u morën parasysh

Kreu i Komisionit të Ekonomisë Erjon Braçe, i fuar në studion e emisionit Real Story të gazetarit Sokol Balla, është pyetur në lidhje me propozimin e...

Kryesore 14:08 - 20 Shkurt, 2018

Veting për politikanët/ Ministri Xhafaj kapet duke gënjyer

Deputetët e Partisë Demokratike në Komisionin e Ligjeve dhe të Sigurisë propozuan disa ndryshime që, në bindjen e tyre, e bëjnë realisht të zbatueshëm ligjin e...

Aktualitet 18:31 - 20 Janar, 2018

Propozimet e PS për Rregulloren/ Juristi: Skenar për tu mbrojtur nga drejtësia

Juristi Çlirim Gjata shprehet se propozimet e mazhorancës për ndryshimet në Rregulloren e Kuvendit, kanë si synim mbojtjen e tyre nga organet e reja të drejtësisë....

Aktualitet 13:51 - 27 Nentor, 2017

Pr.buxheti dhe paketa fiskale/ Petrit Vasili zbulon propozimet e LSI

Në një dalje për mediat mesditën e sotme, kryetari i grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka bërë të ditura propozimet e kësaj force politike në...

Aktualitet 23:42 - 11 Korrik, 2015

Pak eufori për propozimet e Athinës

Pas disa muajsh pritjeje Athina dorëzoi planin e saj: kursime në sistemin e pensioneve ose një reformë të TVSH-së. Për shumë partnerë të Eurozonës këto nuk...

Politikë 16:11 - 13 Mars, 2014

Bllokohen propozimet e opozitës për disa çështje të rëndësishme

Në një deklaratë për mediat, Partia Demokratike ka përcaktuar se propozimet e opozitës u bllokuan nga Komiteti i Asocim Stabilizimit Disa prej propozimeve të opozitës për...