Connect with Us

All posts tagged "propozime"

Politikë 19:17 - 17 Qershor, 2020

Hajdari takon organizatat e shoqërisë civile/ “Zërin e tyre do ta çoj në Kuvend”

Deputetja Rudina Hajdari, njëkohësisht bashkëkryetarja e Komisionit të Reformës Zgjedhore, ka mbajtur sot një takim me Nismën Thurje dhe organizatat e shoqërisë civile. Në një postim...

Politikë 20:47 - 16 Qershor, 2020

Mazhoranca dhe opozita nuk gjejnë dakortësinë/ Flet Bylykbashi: PS kërkon kapjen e plotë të KQZ

Përfaqësuesi i demokratëve Oerd Bylykbashi, duke folur për mediat pas përfundimit të mbledhjes së Këshillit Politik, u shpreh se opozita propozoi që ndarja në KQZ të...

Bota 15:52 - 10 Qershor, 2020

Pas vdekjes së George Floyd/ Kongresi shqyrton propozimet për reformën në polici

Anëtarë të Kongresit amerikan po shqyrtojnë propozimet për reformën e policisë në shkallë vendi, ndërkohë që zyrtarët vendorë dhe ata shtetërorë kanë njoftuar hapa për të...

CRCA
Sociale 17:14 - 8 Qershor, 2020

Abuzimet/ CRCA propozime për Kodin Penal: Dënime më të rrepta për grabitqarët seksualë

Qendra për Mbrojtjen e të Drejtave të Fëmijëve në Shqipëri, CRCA/ECPAT, dorëzoi pranë Komisionit të Ligjeve, Aleancës së Grave Deputete në Kuvendit të Shqipërisë, si dhe...

Politikë 21:48 - 30 Maj, 2020

PD asnjë propozim për Sistemin Zgjedhor

Burime zyrtare nga Këshilli Politik i cili merret me Reformën Zgjedhore i thanë CNA.al se nuk ka asnjë propozim nga Oerd Bylykbashi si përfaqesues i Partisë...

Politikë 11:30 - 26 Maj, 2020

Reforma Zgjedhore/ Zbardhen propozimet e opozitës

Zbardhen propozimet e opozitës në treyzën e Reformës Zgjedhore. Bëhet me dije se opozita do të paraqesë në tryezën e sotme 3 propozime për financimin e...

Ekonomi 23:37 - 6 Maj, 2020

Bregasi propozime qeverisë/ Të shtyhen kreditë e principalit, duhen protokolle me më pak kosto

Kreu i “Biznes Albania” Luan Bregasi, tha se sektori i turizmit është goditur më rëndë nga të gjithë të tjerët në të gjithë botën nga pandemia...

Politikë 12:32 - 6 Maj, 2020

Reforma Zgjedhore/ Hajdari: Propozimet e opozitës po shqyrtohen, duhet t’i lëmë interesat politike

Komisioni i Reformës Zgjedhore është mbledhur ditën e sotme virtualisht. Pas mbledhjes, bashkë kryetarja e Komisionit për Reformën Zgjedhore Rudina Hajdari është shprehur se Komisioni po...

Politikë 15:09 - 5 Maj, 2020

“As kalamajve s’i shkojmë kaq pas avazit”/ Kryemadhi: Kemi 5 propozime për “Zgjedhoren”

Ka përfunduar mbledhja e kreut të PD, Lulzim Basha me aleatët e tij në selinë blu. Në përfundim të mbledhjes, kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi bën...

Ekonomi 23:26 - 28 Prill, 2020

Anila Denaj kundër Beqajt/ “Nuk diskutojmë për ulje pagash dhe pensionesh”

Ish-ministri Ilir Beqaj propozoi që qeveria të ulë pagat dhe pensionet për një dalje më të shpejtë nga kriza ekonomike, mirëpo kjo është kundërshtuar nga ministrja...

Bota 15:24 - 26 Prill, 2020

Propozimet e Trump ngjallin debat/ Shkencëtarët kundërshtojnë idetë për mposhtjen e Covid-19

Disa herë që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit, presidenti amerikan Donald Trump, që nuk ka diplomë në mjekësi apo shkencë, në konferencën e tij të...

Politikë 18:40 - 22 Prill, 2020

“Ne shohim vetëm majën e ajsbergut”/ Basha: Po sillemi si të ishim në qeverisje

“Kjo që po shohim është vetëm një thërrime e realitetit, është vetëm maja e ajsbergut”. Kështu u shpreh kryedemokrati Lulzim Basha ndërsa komentonte shifrat e bëra...

Politikë 17:12 - 18 Prill, 2020

PD konstaton mospërputhshmëri/ 5 propozime për testimin: Scanerët rastësore zbulojnë raste të infektimit

Eksperët anti-Covid pranë Partisë Demokratike kanë konstatuar se scanerët rastësore po zbulojnë raste të infektimit me koronavirus, megjithëse testet rezultojnë negative. Ekspertët janë bazuar për këtë...

Politikë 13:26 - 16 Prill, 2020

PS injoron propozimet e Metës/ Voton në Kuvend ndryshimet në Kodin Penal

PS ka votuar në Kuvend 12 Aktet Normative lidhur me situatën e krijuar nga pandemia e koronavirusit. Deputetët socialistë kanë votuar me pika të gjitha propozimet,...

Politikë 10:47 - 16 Prill, 2020

“Bode po keqpërdoret”/ Ruçi debat me Gjonin për propozimet: Me neveri them që gabuat rëndë

Opozita ka kundërshtuar me forcë në seancën e sotme parlamentare propozimet e mazhorancës për ndryshimet në Kodin Penal. Deputeti Ralf Gjoni ka kundërshtuar propozimet e deputetes së PS-së,...

Politikë 22:00 - 14 Prill, 2020

Basha refuzon sërish tryezën me Ramën/ “Nuk angazhohem në retorikë politike”

Kryetari i opozitës ka refuzuar sërish të ulet në tryezë me kryeministrin Edi Rama për të bashkuar fuqitë ashtu sikurse tha dje ky i fundit. Basha...

Politikë 19:02 - 14 Prill, 2020

Burg për shkelësit karantinës/ Meta: Beteja duhet fituar me qytetari

Presidenti Ilir Meta ka folur lidhur me propozimet për ndryshime në Kodin Penal, për të dënuar me 5-15 vite burg qytetarët që shkelin rregullat e karantinës...

Sociale 18:08 - 10 Prill, 2020

“S’duan asgjë në Kodin Penal?”/ Rama i përgjigjet Shoqatave: Bujrum pa humbur kohë

Kryeministri Edi Rama u është përgjigjur Organizatave të Shoqërisë Civile të cilat thonë se dënimet e propozuara në Kodin Penal për parandalimin e pandemisë #covid19 cënojnë...

Sociale 18:56 - 9 Prill, 2020

“Preka nga afër varfërinë e tejskajshme”/ Hajdari e prekur, tregon çfarë do propozojë në parlament

Deputetja e opozitës, Rudina Hajdari prej disa ditësh ka ndërmarrë një mision për të ndihmuar familjet në nevojë në këto ditë të vështira që po kalon...

Politikë 21:07 - 8 Prill, 2020

“Dorëzohet” Basha/ “Nuk kam qenë asnjëherë kundër apo pengesë për dialog”

Ndonëse ka refuzuar çdo ftesë të kryeministrit Edi Rama për tu ulur në tryezë, duket se kryetari i opozitës Lulzim Basha është dorëzuar. Në një lidhje...

Politikë 15:51 - 8 Prill, 2020

Dhoma Amerikane e Tregtisë letër Ramës/ Thirrje qeverisë për miratimin e 4 propozimeve

Dhoma Amerikane e Tregtisë në Shqipëri ka reaguar lidhur me masat e qeverisë për të mbrojtur popullin shqiptar nga përhapja e COVID-19. Presidenti i Dhomës së...

Lajme 15:04 - 31 Mars, 2020

Balla i përgjigjet me ironi Bashës/ Mirë hallet, po s’të le as 7×7=42-shi me masat fantastike

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla i është përgjigjur kreut të PD, Lulzim Basha pas deklaratave të këtij të fundit lidhur me situatën që...

Lajme 22:08 - 25 Mars, 2020

COVID-19/ Zbulohet dokumenti konfidencial, kompania ndërkombëtare 6 propozime Shqipërisë

Një kompani ndërkombëtare e vlerësimit të sigurisë shëndetësore ka përgatitur një dokument konfidencial konsultativ për strategjinë e përballjes së koronavirusit. Mësohet se dokumenti i kompanisë e...