Connect with Us

All posts tagged "prokurore"

Politikë 13:37 - 1 Qershor, 2020

SPAK ndahet në dy seksione/ Kush janë prokurorët që marrin poste të reja drejtuese

Sot u zhvillua një mbledhje e prokurorëve të Prokurorisë së Posaçme, ku u diskutuan probleme që lidhen me nevojën për rritjet të efektivitetit të ushtrimit të...

Politikë 18:10 - 21 Maj, 2020

Betimi i 3 prokurorëve të SPAK/ Yuri Kim: Reforma në Drejtësi të përshpejtohet hap pas hapi

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ka uruar tre prokurorët e SPAK që u betuan sot para Presidentit Ilir Meta. Në një postim në rrjetet...

Vetingu 12:54 - 26 Prill, 2020

SPAK-u me lugën e çorbës së prishur të korrupsionit

Një institucion i shpresës në Shqipëri, prej 5 muajsh në detyrë, duket se nuk është aspak në lartësinë e pritshmërive të opinionit publik në vendin tonë....

Vetingu 11:48 - 15 Prill, 2020

Prokurorë të dobët, të paaftë dhe shantazhues/ SPAK dështimi simbol i reformës në drejtësi

Struktura e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar filloi të merrte formë prej 19 dhjetorit të vitit që lamë pas, kur tetë anëtarët e parë...

Kronika 19:21 - 27 Mars, 2020

Vrau veten pasi u burgos për vjedhjen e 1,200 lekëve/ Kërkohet ndëshkim për gjyqtarët dhe prokuroren

Organizatat për mbrojtjen e të drejtave të njeriut i kërkojnë Inspektorit të Drejtësisë Artur Metani të hetojë tre gjyqtarë të apelit të Tiranës një të shkallës...

Kronika 12:13 - 20 Shkurt, 2020

Pengmarrja dhe vrasja e Jan Prengës zyrtarisht në SPAK/ Caktohen prokurorët e çështjes

Pengmarrja dhe vrasja e bujshme e Jan Prengës tashmë ka kaluar zyrtarisht në kompetencën e SPAK. Sipas Report Tv, dy prokurorët e caktuar për të hetuar...

Politikë 11:30 - 19 Shkurt, 2020

“E vetmja shtëpi që nuk preket në Astir”/ Klevis Balliu denoncon prokuroren dhe dosjet e bujshme që ka mbyllur

Ish deputeti i PD, Klevis Balliu ka treguar sot një dokument ku ishte stampuar fotoja e një shtëpie që sipas tij, është e vetmja që nuk...

Politikë 21:39 - 12 Shkurt, 2020

Betohen para KLP 10 prokurorët e rinj/ Soreca: Panorama e drejtësisë shkon përtej jetës personale

Gjatë ditës së sotme u bë betimi i prokurorëve të rinj që u emëruan ditën e djeshme. Mësohet se ceremonia e organizuar nga Këshilli i Lartë...

Lajme 12:09 - 11 Shkurt, 2020

U diplomuan në 2019-ën/ KLP emëron prokurorë 10 magjistratët e rinj

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka zhvilluar mbledhjen në praninë e 10 anëtarëve, me mungesë të Besnik Cani. Me shumice votash, Keshilli vendosi miratimin e projektaktet...

Vetingu 12:35 - 21 Janar, 2020

Hetoi komisionerin Lulzim Hamitaj/ Prokurorja drejt përballjes me Vettingun

Komisionerët e Vettingut janë imun ndaj hetimeve rreth tyre. Jo se kështu e përcakton ligji, por se prokurorët nuk guxojnë t’i hetojnë dhe gjyqtarët nuk guxojnë...

kreu i prokurorise apelit altim binaj
Politikë 10:44 - 9 Janar, 2020

32 gjyqtarë dhe prokurorë të lidhur me krimin/ Komisioni i Vettingut “amniston” të dyshuarit

Procesi i Vettingut ka nxjerrë jashtë sistemit të drejtësisë qindra gjyqtarë e prokurorë. Vetëm nga muaji shkurt i vitit 2018 deri në muajin dhjetor të vitit...

Vetingu 12:18 - 7 Janar, 2020

Arta Marku e zhvendosi në Durrës/ Si ndryshoi pasuria e oficeres që u bë prokurore

Prokurorët dhe gjyqtarët e rretheve, 2020-ta i ka gjetur nën “ethet” e Vettingut. Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, ka listuar edhe prokurorët , të cilët ish...

Politikë 14:02 - 24 Dhjetor, 2019

Mbyllet Vettingu për 2019/ Cila ishte puna e një viti

Gjatë këtij viti, përmes Vettingut janë verifikuar prokurorë dhe gjyqtarë të cilët janë prej vitesh pjesë e sistemit të Drejtësisë. Për vitin 2019, Vettingu ka shkarkuar...

Politikë 13:57 - 17 Dhjetor, 2019

Gara për kreun e SPAK/ Nesër intervistat me kandidatët

Pritet që SPAK të fillojë nga puna më datë 19 dhjetor, ndërsa i mungon vetëm kreu. Këshilli i Lartë i Prokurorisë do të intervistojë nesër tre...

Politikë 21:06 - 10 Dhjetor, 2019

Kryemadhi sulmon prokurorët që dhanë vendimin për Salianjin/ Dyshe e telekomanduar

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi shprehet se ky dhjetor i 29-të i demokracisë në Shqipëri, në vend që të na gjente me një shtet të konsoliduar...

Politikë 11:57 - 11 Nentor, 2019

Lobimi rus/ Imeraj llogari dy prokurorëve që “shpëtuan” Bashën: Vendim nul, keni 3 ditë kohë

Kryeprokurorja e Tiranës Elisabeta Imeraj ka folur lidhur me mbylljen e hetimeve për lobimin rus dhe marrjen e kreut të PD-së Lulzim Basha si i pandehur....

Lajme 13:23 - 25 Tetor, 2019

Gati ngritja e SPAK/ Emërohen 8 prokurorët e parë

Struktura e Posaçme e Anti-Korrupsionit do të ngrihet në muajin nëntor. Këshilli i Lartë i Prokurorisë vendosi të emërojë në detyrë 8 prokurorët që do të...

Kronika 10:19 - 21 Tetor, 2019

KLP mbledhje për “fatin” e 5 prokurorëve/ Mes tyre edhe Arjan Ndoji i akuzuar si pjesë e një grupi kriminal

Mesditën e sotme pritet të mblidhet Këshilli i Lartë i Prokurorisë për caktimin e disa prokurorëve. Raportohet se sot do të shqyrtohet caktimi i Arjan Ndojit...

Denoncim 21:20 - 26 Shtator, 2019

“STOP”/ Qytetari denoncon korrupsionin në Vlorë, të përfshirë sekser-avokat-prokuror

Një qytetar nga Vlora ka denoncuar në emisionin “Stop” në Tv Klan se si vëllai i tij ra pre e një skeme mashtrimi ku janë të...

Vetingu 13:51 - 15 Shtator, 2019

60 prokurorë dhe gjyqtarë u shkarkuan në 6 muaj/ 37 prej tyre u dorëhoqën nga frika e Vettingut

Komiteti Shqiptar i Helsinkut ka përpiluar një raport mbi gjetjet e Vettigut për 6 muajt e parë të këtij viti. Sipas raportit të KSHH-së, gjatë periudhës...

Lajm i Rekomanduar 14:36 - 12 Gusht, 2019

Drejtuesi i Prokurorisë, i pa shkollë/ 68 gjyqtarë dhe prokurorë u shkarkuan në 7 muaj

Drejtësia pushon gjatë muajit, Gusht. Kjo vlen për procesin e Vettingut për gjyqtarët dhe prokurorët. Komisioni i Pavarur i Kualifikimit dhe Komisioni i Posaçëm i Apelimit...

Aktualitet 11:19 - 26 Qershor, 2019

Nga dënimet për agjitacion e propagandë në KLP/ Ish sigurimsja me pasuri përrallore

Këshilli i Lartë i Prokurorisë është institucioni më i kontestuar, i prodhuar nga reforma në drejtësi. Shkak për këtë kontestim, është përbërja e tij me anëtarë...

organet e dregjtesise
Aktualitet 13:27 - 21 Shkurt, 2019

Hetim politikanëve të inkriminuar/ 22 prokurorë drejt SPAK-ut, pa Vetting

Struktura e Posaçme Antikorrupsion është kryefjalë, sa herë që flitet për krim të organizuar, korrupsion në politikë, në drejtësi dhe jo  vetëm. Politikanët e përmendin SPAK-un,...