Connect with Us

All posts tagged "presioni i gjakut"

Keni probleme me gjumin?/ Shkenca zbulon 3 përbërësit natyralë që duhet të pini para gjumit
Shëndeti 15:40 - 23 Shkurt, 2021

Keni probleme me gjumin?/ Shkenca zbulon 3 përbërësit natyralë që duhet të pini para gjumit

Gjumi është thelbësor për shëndetin e mirë. Cilësia e dobët e gjumit, ose gjumi jo i mjaftueshëm, mund të ndikojë negativisht në gjendjen tonë shpirtërore, funksionin...

Blog 10:05 - 21 Shkurt, 2021

Studimi: Shtriqja e muskujve më efektive sesa ecja, për uljen e presionin e lartë të gjakut

Nëse me fillimin e këtij viti keni nisur te ecni, për të rritur numrin e përditshëm të hapave që hidhni, apo jeni të prirur të ngrini...

6 përfitimet shëndetësore të spinaqit, sipas nutricionistëve
Shëndeti 16:32 - 17 Janar, 2021

6 përfitimet shëndetësore të spinaqit, sipas nutricionistëve

Spinaqi është i pasur me lëndë ushqyese Tri gota spinaq të papërpunuar sigurojnë vetëm 20 kalori, pa yndyrë, 2 gram proteina dhe 3 gram karbohidrate me...

Shëndeti 16:51 - 20 Nentor, 2020

10 barëra që mund të ndihmojnë në uljen e presionit të lartë të gjakut

Presioni i lartë i gjakut përcaktohet se ka të paktën njërën nga këto: presioni sistolik i gjakut (numri kryesor) mbi 130 mm Hg presioni diastolik i...

Aktualitet 22:25 - 9 Prill, 2017

Çokollata ul presionin e lartë të gjakut

Një copë çokollatë në ditë mund të ndihmojë në reduktimin e presionit të lartë të gjakut. Kështu besojnë shkencëtarët e Universitetit të Bostonit. Ata kanë bërë...