Connect with Us

All posts tagged "presidenti"

Bota 09:11 - 26 Dhjetor, 2020

Mbërrin në Greqi vaksina kundër Covid/ Të parët që do e marrin Presidentja dhe kryeministri

Mëngjesin e sotëm ka mbërritur në Athinë vaksina Pfizer kundër Covid-19. Mediat greke bëjnë me dije se 9.750 doza kanë mbërritur në Athinë në orën 7...

"Opozita dhe Meta janë organizator të rrëmujës”/ Rama: Minorenët po abuzohen nga LSI
Politikë 16:03 - 11 Dhjetor, 2020

“Opozita dhe Meta janë organizatorë të rrëmujës”/ Rama: Loja e forcës me ligjin e me shtetin mbaron prapa hekurave

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish pasditen e sotme sa i takon protestave të dhunshme që janë zhvilluar përgjatë dy ditëve të fundit për vrasjen e...

Xho Bajden nuk është presidenti që mendon BE-ja
Blog 08:24 - 6 Dhjetor, 2020

Xho Bajden nuk është presidenti që mendon BE-ja

Nga John Keiger “The Spectator” Për 4 vite, presidenti Donald Trump radikalizoi marrëdhëniet ndërkombëtare. Ai pati një zhvendosje drejt shtetit-komb dhe unilateralizmit, me SHBA-në në krye....

Politikë 13:26 - 2 Dhjetor, 2020

Shtyhet ligji “Për Meteoroligjinë”/ Debate në komision, Dervishaj: Shkon në interes të privatit dhe dëmton buxhetin e shtetit

Ditën e sotme u diskutua në Komisionin e Veprimtarisë Prodhuese po diskutohet për kthimin e ligjit për metreologjinë, që u kthyer në Kuvend pak ditë më...

Veton Surroi i hiqet titulli “Nderi i Qarkut Kukës”/Rama: Lajthitje kolektive, prefekti ta refuzojë
Politikë 16:49 - 27 Nentor, 2020

Veton Surroit i hiqet titulli “Nderi i Qarkut Kukës”/Rama: Lajthitje kolektive, prefekti ta refuzojë

Publicistit dhe politikanit Kosovar Veton Surroi, i hiqet titulli “Nderi i Qarkut Kukës” i dhënë nga Këshilli i Qarkut Kukës në vitin 2015. Vendimi është marrë...

Ngërçi në GJK/ Vishaj: Kushtetuesja s’ngrihet me urdhër ambasadash!
Aktualitet 22:51 - 25 Nentor, 2020

Ngërçi në GJK/ Vishaj: Kushtetuesja s’ngrihet me urdhër ambasadash!

Avokati Sajmir Vishaj ishte i ftuar mbrëmjen e sotmë në ‘Repolitix’, ku është folur për ngërcin e krijuar në Gjykatën Kushtetuese. Vishaj tha se Gjykata Kushtetuese...

Ylli Manjani shpjegon ku ka ngecur Gjykata e Lartë
Aktualitet 20:47 - 25 Nentor, 2020

Ylli Manjani shpjegon ku ka ngecur Gjykata e Lartë

Gjykata e Lartë e Republikës kryen 2 detyra kushtetuese dhe 1 detyrë ligjore. Sipas kushtetutës, Gjykata e Lartë: 1. Unifikon dhe drejton praktikën gjyqësore. Pra merr...

Përfundon numërimi/ SHBA zgjedh zyrtarish presidentin e 46-të
Bota 17:53 - 7 Nentor, 2020

Përfundon numërimi/ SHBA zgjedh zyrtarisht presidentin e 46-të

Ka përfundon numërimi i votave në Pensilvani, sipas rrjetit britanik BBC. Me marrjen e Pennsylvania-s, tashmë siç raportojnë mediat, Joe Biden numëron 284 vota elektrorale, duke...

Meta kthen në Kuvend ligjin për “Kodin Zgjedhor”
Aktualitet 12:01 - 30 Tetor, 2020

“Nuk kemi arsye për t’i besuar asnjë politikani, as presidentit”/ Meta kërkon ndryshimin e Kushtetutës

Presidenti Ilir Meta tha se Kushtetuta e Shqipërisë duhet të ndryshojë për të mos lejuar më Parlamentin të ndryshojë atë, pa miratimin popullor përmes një referendumi....

Kuvendi kthehet nga pushimet/ Ja kur do të mbahet seanca e parë e sesionit të ri parlamentar
Aktualitet 08:23 - 29 Tetor, 2020

Debatet për Kodin Zgjedhor/ Sot mblidhet Kuvendi për të rrëzuar dekretin e Metës, zbardhet rendi i ditës

Kuvendi mblidhet ditën e sotme për të rrëzuar dekretin e presidentit Ilir Meta sa i takon ndryshimeve në Kodin Zgjedhor. Kre i shtetit dhe ndërkombëtarët i...

Politikë 14:16 - 29 Shtator, 2020

Meta  takim me Koordinatoren e re të OKB-së në Shqipëri/ Ja çfarë u bisedua

Presidenti Ilir Meta  ka takuar ditën e sotme Koordinatoren e re Rezidente të OKB-së në Shqipëri, Fiona McCluney. Me anë të një postimi në rrjetet sociale...

 “Unë po i dëgjoj që tani”/ Meta paralajmëron protesta: E di se çmendon populli
Politikë 09:44 - 28 Shtator, 2020

“Hajdut, dallaverexhi, palaço”/ Aktori Astrit Çerma “i përvishet” Metës: Nuk ke frikë se…

Aktori Astrit Çerma ka reaguar me tone të forta kundër presidentit Ilir Meta, pasi ky I fundit disa ditë më parë është shprehur se ‘Mua nuk...

Presidenti iranian me akuza ndaj SHBA-së pas vendosjes së sanksioneve të reja
Bota 19:26 - 26 Shtator, 2020

Presidenti iranian me akuza ndaj SHBA-së pas vendosjes së sanksioneve të reja

Presidenti iranian, Hassan Rohani, gjatë një fjalimi televiziv më 26 shtator, u tha iranianëve që ta drejtojnë zemërimin e tyre kah Uashingtonit zyrtar, sa i përket...

Presidenti kërkon luftë/ Besë për besë të shpëtojmë Shqipërinë
Aktualitet 08:51 - 16 Shtator, 2020

Presidenti kërkon “luftë”/ Besë për besë të shpëtojmë Shqipërinë

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka qenë sot i pranishëm në fshatin Pezë e Madhe të Tiranës ku është përkujtuar 78 vjetori i Konferencës së Pezës....

“Është një nga njerëzit me kontributin më të madh në PD”/ Nishani vlerëson Jozefina Topallin
Politikë 10:51 - 15 Shtator, 2020

Nishani replikë ish-ministres Shahini/ Nxorri në shitje trojet e Kosovës, nuk lahet dot nga llumi i tradhëtisë

Ish-Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka reaguar pas deklarimeve të ish-ministres së Arsimit, Besa Shahini, e cila u shpreh se opozita e kishin sulmuar për shkak...

Rama publikon foton me Erdogan/ Ja për çfarë u diskutua gjatë takimit
Aktualitet 15:29 - 14 Shtator, 2020

Rama publikon foton me Erdogan/ Ja për çfarë u diskutua gjatë takimit

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar ditën e sotme një takim me Presidentin e Turqisë, Rexhep Taip Erdogan. Prandaj ai ka publikuar një foto ku shkruan: “Me Presidentin...

Politikë 11:52 - 9 Shtator, 2020

Komisioni i Sigurisë rrëzon dekretin e Metës për shtetësinë

Dekreti i presidentit Ilir Meta për ligjin për shtetësinë është rrëzuar. Ky vendim është marrë nga Komisioni i Sigurisë. Kreu i shteti ktheu për rishqyrtim në...

Ergogan i tregon forcën Greqisë/ Nis stërvitjen ushtarake në Qipron Veriore
Bota 22:31 - 6 Shtator, 2020

Erdogan i tregon forcën Greqisë/ Nis stërvitjen ushtarake në Qipron Veriore

Forcat e armatosura turke kanë nisur ditën e sotme stërvitjen në Qipron Veriore duke nxitur në këtë formë tensionet me Greqinë. Kërkimet e Turqisë për rezerva...

Unë i thashë Presidentit!
Opinione 09:26 - 5 Shtator, 2020

Unë i thashë Presidentit!

Nga Dr. Bislim Ahmetaj Faleminderit për kohën dhe predispozitën tuaj për të na pritur dhe dëgjuar për një çeshtje kaq sensitive dhe delikate siç është marrëveshja...

Lulzim Basha mbledh në PD grupin e 21 janarit
Politikë 11:08 - 18 Gusht, 2020

Lulzim Basha mbledh në PD grupin e 21 janarit

Kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha ka mbledhur rreth vetes grupin e 21 janarit, kjo si një hap që tregon panikun e tij në lidhje...

Rama paralajmëron opozitën e Bashës/ Parlamenti vendos më 30 korrik për ndryshimet me apo pa ju”
Politikë 12:00 - 27 Korrik, 2020

“Këndove, por nuk lexove”/ Rama ironizon deputeten, mesazhi i fortë për Metën

Kryeministri Edi Rama, nga foltorja e Kuvendit, ka ironizuar deputeten e opozitës parlamentare, Elda Hoti, e cila foli në lidhje me raportin e Komisionit të Venecias,...

Gjykata e Lartë në SHBA vendos për taksat e presidentit
Bota 16:53 - 9 Korrik, 2020

Gjykata e Lartë në SHBA vendos për taksat e presidentit

Gjykata e Lartë amerikane do të bëjë të njohura sot opinionet përfundimtare të mandatit të saj të tanishëm. Vëmendja është përqendruar në tre çështje të cilat...

Nga Kreshnik Spahiu/ Loja e pisët me 6000 kandidaturat e “Besnikut”, si thikë pas shpine për opozitën dhe LSI
Politikë 23:08 - 22 Qershor, 2020

“Drejtësi europiane me parlament afrikan”/ Kreshnik Spahiu: Nuk imagjinohet tek ne që Prokuroria të hetojë kryeministrin

Ish kreu i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu, në një lidhje me emisionin “Open” ka ironizuar me situatën politike në vendin tonë. Duke iu refruar...