Connect with Us

All posts tagged "presidence"

Politikë 12:07 - 27 Korrik, 2020

“Nishani dukej si George Washingtoni”/ Rama kritika Metës: Zyra e tij si vatër zjarri

Kryeministri Edi Rama ka folur nga foltorja e Kuvendit për shkarkimin e presidentit Ilir Meta. Rama tha se Meta i ka shërbyer opozitës duke u bërë...

60 minuta në zyrën e Metës/ Yuri Kim largohet nga Presidenca
Politikë 12:23 - 22 Korrik, 2020

60 minuta në zyrën e Metës/ Yuri Kim largohet nga Presidenca

Vetëm pak  minuta më parë ka përfunduar takimi i ambasadores së SHBA në Tiranë Yuri Kim me presidentin ilir Meta. Mësohet se pas 60 minutash bisedë...

Pas takimit me Ramën, Yuri Kim i shkon në zyrë Metës
Politikë 11:10 - 22 Korrik, 2020

Pas takimit me Ramën, Yuri Kim i shkon në zyrë Metës

Ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë, Yuri Kim, ka shkuar mëngjesin e sotëm në Presidencë, ku po mban një takim me Kreun e Shtetit Ilir Meta. Mësohet...

“Meta i vetmi kundër qeverisë”/ Halit Valteri: Ta lërë Presidencën e të marrë drejtimin e opozitës
Politikë 16:28 - 20 Korrik, 2020

“Meta i vetmi kundër qeverisë”/ Halit Valteri: Ta lërë Presidencën e të marrë drejtimin e opozitës

Deputeti i opozitës Halit Valteri, ka komentuar sot miratimin e raportit përfundimtar për presidentin Ilir Meta nga Komisioni i Ligjeve. Valteri tha se Presidenti mund të...

Ironizon Balla/ Meta mund t’i lirojë vendin Bashës, po ranë dakord do e drejtojë ai opozitën
Politikë 23:29 - 15 Korrik, 2020

Ironizon Balla/ Meta mund t’i lirojë vendin Bashës, po ranë dakord do e drejtojë ai opozitën

Kreu i grupit parlamentar të PS-së Taulant Balla ka ironizuar kryetarin e Republikës së Re Lulzim Basha dhe presidentin Ilir Meta, pas takimit që zhvilluan sot...

I shkoi Metës në Presidencë/ Basha zbulon detaje nga takimi: Do bëj gjithçka që…
Politikë 19:38 - 15 Korrik, 2020

I shkoi Metës në Presidencë/ Basha zbulon detaje nga takimi: Do bëj gjithçka që…

Kryetari i Republikës së Re, Lulzim Basha, ka zbuluar detaje nga takimi që ka zhvilluar sot me Kreun e Shtetit Ilir Meta në Presidencë. Në një...

Politikë 08:36 - 2 Korrik, 2020

Kryesimi i Presidencës së BE nga Gjermania/ Basha: Kurrë nuk kemi patur kritere kaq të forta!

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar pas marrjes së kryesimit të Presidencës së BE nga Gjermania, duke u shprehur se ky është një lajm...

Plani i rimëkëmbjes ekonomike/ Gjermania merr presidencën 6-mujore të BE-së
Bota 09:29 - 1 Korrik, 2020

Plani i rimëkëmbjes ekonomike/ Gjermania merr presidencën 6-mujore të BE-së

Më 1 korrik Gjermania merr përsipër presidencën gjashtëmujore të Bashkimit Evropian. BE-ja po përballet me recesionin më të thellë që nga Lufta e Dytë Botërore. Kancelarja...

Politikë 11:11 - 21 Maj, 2020

Pas takimeve me Ramën/ Kim dhe Zingraf i shkojnë në zyrë Metës

Ambasadorët e SHBA-së dhe Gjermanisë në Shqipëri Yuri Kim dhe Peter Zingraf, kanë qenë paraditen e sotme në Presindencë. Ata kanë zhvilluar një takim me këshilltarët...

Politikë 21:32 - 31 Mars, 2020

Presidenca vishet me ngjyrat e flamurit të Italisë/ Meta: Ekonomia jonë varet nga ata

Presidenca është veshur ditën e sotme me ngjyrat e flamurit të Italisë për tu solidarizuar me shtetin fqinj, i cili është goditur ashpër nga koronavirusi. Meta...

Lajme 13:23 - 23 Mars, 2020

Situata nga koronavirusi/ Ambasadorja e SHBA i shkon në zyrë Metës

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në vendin tonë Yuri Kim ka zhvilluar një takim me presidentin Ilir Meta. Mësohet se ambasadorja e SHBA, ka...

Politikë 22:48 - 6 Mars, 2020

“Një ministër i Ramës hyn e del në Presidencë”/ Gazetari zbulon “tigrin” që po negocion që Meta të tërhiqet

Ish kreu i LSI-së, Petrit Vasili, ishte i ftuar mbrëmjen e sotme në emison “Zonë e Lirë”, ku u diskutuan përlasjet Rama-Meta. Në një moment, analisti...

Politikë 22:24 - 17 Shkurt, 2020

Meta tregon historinë në emision/ Si më iku kameramani i Presidencës në Gjermani

Presidenti Ilir Meta ka treguar mbrëmjen e sotme historinë se si i iku kameramani në Gjermani, se kishte më shumë fitime se këtu. Meta rrëfeu në...

Politikë 12:24 - 17 Shkurt, 2020

Meta nxjerr letërkëmbimet mes Kuvendit e Dvoranit/ Flet për ligjin “krye-kçk”

Presidenti Ilir Meta ka publikuar letërkëmbimet mes Kuvendit dhe Kreut të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi Ardian Dvorani për çështjen e emërimeve në Gjykatën Kushtetuese. Meta...

Reforma Zgjedhore/ Ambasadorja Kim: 5 qershori duhet të kalojë siç është, nuk mund të hapet sërish
Politikë 09:58 - 27 Janar, 2020

Pesë ditë pas mbërritjes në Tiranë/ Ambasadorja e SHBA shkon në Presidencë

Ambasadorja e SHBA, në Tiranë, Yuri Kim ka shkuar mëngjesin e sotëm në presidencë. Mësohet se Yuri Kim do të paraqesë letrat kredenciale tek Presidenti Ilir...

Lajme 20:58 - 24 Janar, 2020

Tërmeti i fuqishëm në Turqi/ Reagon Presidenca turke

Presidenca turke ka reaguar pas tërmetit të fuqishëm 6.9 ballë që shkundi Turqinë mbrëmjen e sotme. Në reagimin e presidencës thuhet se situata po ndiqet nga...

Politikë 20:36 - 20 Dhjetor, 2019

Zbulohet takimi/ Meta pret në zyrë djalin e Xhorxh Soros

Presidenti i Republikës, Ilir Meta,  është takuar me djalin e themeluesit të Fondacionit “Soros”, George Soros, Alex Soros, i cili ndodhet për një vizitë në Tiranë....

Politikë 11:43 - 15 Nentor, 2019

“Presidenca tokë e xanun”/ Rama: Taksirat të bashkëjetojmë me marrëzitë e Metës

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar Presidencën si “Tokë e xanun”. Ai shprehet se shqiptarët e kanë taksirat të bashkëjetojnë me marrëzitë e Metës për aq...

Politikë 20:04 - 14 Nentor, 2019

Betohet në Presidencë Marsida Xhaferllari, anëtarja e dytë e Gjykatës Kushtetuese

Pas Elsa Toskës, është betuar mbi kushtetutë para Presidentit edhe Marsida Xhaferllari, e dekretuar nga kreu i shtetit për anëtarë në Gjykatën Kushtetuese. Xhaferllari është plotësimi...

Politikë 19:39 - 14 Nentor, 2019

Ngërçi në Kushtetuese/ Betohet para Presidentit Elsa Toska

Është betuar para Presidentit anëtarja e re e Gjykatës Kushtetuese, Elsa Toska. Toska është plotësimi i vakancës së parë të Kuvendit. Toska zëvendëson  ish-gjyqtarin, z.Vladimir Kristo. Ceremonia...

Politikë 14:45 - 14 Nentor, 2019

Meta bën lëvizjen e radhës/ Thërret në Presidencë 3 anëtaret e Kushtetueses

Presidenti Ilir Meta ka thirrur sot për të kryer betimin, tre anëtaret e Gjykatës Kushtetuese ,Elsa Toska, Fjona Papajorgji dhe Marsida Xhaferllari. Meta, ka vendosur të...

Kronika 17:05 - 20 Tetor, 2019

Ngjarja në Kavajë/ Zbulohet e shkuara e errët e Bledar Toçit

Janë zbardhur detaje të reja për Bledar Toçi, shefi i sigurisë së paraburgimit të Durrësit, i cili vrau me armën e shërbimit,  Dritan Haxhollin në banesën...

Kronika 19:48 - 19 Gusht, 2019

Zbulohet kush është bosi spanjoll që u sulmua nga Mihal Kokëdhima

Pak ditë pas ngjarjes së rëndë në Porto Palermo, ku disa turistë spanjoll u sulmuan nga plonari i lokalit, Mihal Kokëdhima, pasi refuzuan të marrin porosinë...