Connect with Us

All posts tagged "presheve"

Aktualitet 20:27 - 25 Prill, 2018

Djali i Erdoganit u çon “selam” nga babai shqiptarëve të Preshevës dhe Sanxhakut

Bilal Erdogan,djali i Presidentit të Turqisë, përveç me autoritet e Sanxhakut si me kryetarin e Këshillit Kombëtar të boshnjakëve Dr, Sulejman Ugljanin dhe kryetarin e Novi Pazarit,...

Aktualitet 17:56 - 30 Mars, 2018

Avionë luftarakë sërish mbi Luginën e Preshevës/ Qytetarët në panik (Video)

Avionët ushtarak të Serbisë edhe sot kanë shqetësuar banorët e Preshevës. Që nga mëngjesi aeroplanet luftarakë kanë fluturuar mbi Luginë shumë afër vijës ajrore, shkruan Indeksonline....

Aktualitet 16:49 - 29 Dhjetor, 2017

Një lajm i mirë për shqiptarët ende nën okupacionin serb

Shtypi i shkruar (print), kudo në botë po has në vështirësi të jashtëzakonshme për të konkurruar me atë online, me rrjetet sociale, TV etj. Mjaft gazeta...

Aktualitet 16:51 - 28 Nentor, 2017

Irritohen mediat serbe/ Shqiptarët sfidojnë Beogradin, valëvisin flamujt në Preshevë e Bujanovc

Në ndërtesat shtetërore dhe në shtëpitë private në komunat e Preshevës dhe të Bujanocit, më 28 Nëntor, po valvitet flamuri i Shqipërisë. Kështu nis artikulli i...

Aktualitet 16:55 - 2 Gusht, 2017

Meta takon Kryetaren e Komunës së Preshevës/Mesazh të rëndësishëm për shqiptarët e Luginës 

 Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Ilir Meta priti sot në një takim kortezie Kryetaren e Komunës  së Preshevës, znj. Ardita Sinani. Presidenti shprehu kënaqësinë për...

Aktualitet 13:17 - 5 Prill, 2017

Dhuna e terrori në vendlindjen time, Preshevë

Isha një student i ri me plot energji, me ëndrra rinore, se një ditë do të  bëhesha një Jurist i mirë, Advokat e Gjyqëtar dhe do...

Aktualitet 09:31 - 7 Mars, 2017

Nishani feston 130 vjetorin e shkollës shqipe me shqiptarët në Serbi

Me ftesë të kryetarëve të komunave të Bujanocit dhe të Preshevës, presidenti Nishani është nisur sot për të kremtuar 130-vjetorin e hapjes së mësonjëtores së parë...

Aktualitet 10:58 - 29 Nentor, 2016

FOTO – Policia serbe ndalon ngritjen e flamurit shqiptar në Medvegjë/ Arrestohen 7 nxënës

Në Luginën e Preshevës, Dita e Flamurit sot nuk u festua në të gjitha vendbanimet shqiptare, sidomos në Medvegjë, ku policia serbe ka ndërhyrë në Shkollën...

Aktualitet 11:07 - 27 Nentor, 2016

Serbia ndalon Festën e Flamurit në Preshevë

Gjykatat në Serbi vazhdojnë t’i dënojnë shqiptarët në Luginë të Preshevës për ngritjen e flamurit kombëtar shqiptar. Festa e Flamurit në të tre komunat e banuara...

Aktualitet 08:47 - 21 Gusht, 2016

Shqiptarët në Preshevë kërkojnë më pak forca të xhandarmërisë

Situata në Luginë e Preshëvës duket e qetë. Nënkryetari i Komunës së Preshevës, Xhelal Mehmeti, duke përshkruar gjendjen e sigurisë në Luginë, e veçanërisht në Komunën...