Connect with Us

All posts tagged "presheve"

Politikë 10:21 - 29 Dhjetor, 2019

Një Komb, një qëndrim për të ndalur “Jugosllavinë e Re”

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu mori pjesë dje në ne pervjetorin e 29-te te themelimit te PDSH, në Preshevë. Në një postim në rrjetet sociale,...

Kosova & Rajoni 12:36 - 16 Dhjetor, 2019

Vendkalim i ri kufitar Maqedoni e Veriut – Serbi/ Sot nënshkruhet marrëveshja

Maqedonia e Veriut dhe Serbia do të nënshkruajnë sot në Shkup Marrëveshjen për hapjen e vendkalimit kufitar Llojan – Miratoc që lidh rajonin e Kumanovës me...

Aktualitet 20:27 - 25 Prill, 2018

Djali i Erdoganit u çon “selam” nga babai shqiptarëve të Preshevës dhe Sanxhakut

Bilal Erdogan,djali i Presidentit të Turqisë, përveç me autoritet e Sanxhakut si me kryetarin e Këshillit Kombëtar të boshnjakëve Dr, Sulejman Ugljanin dhe kryetarin e Novi Pazarit,...

Aktualitet 17:56 - 30 Mars, 2018

Avionë luftarakë sërish mbi Luginën e Preshevës/ Qytetarët në panik (Video)

Avionët ushtarak të Serbisë edhe sot kanë shqetësuar banorët e Preshevës. Që nga mëngjesi aeroplanet luftarakë kanë fluturuar mbi Luginë shumë afër vijës ajrore, shkruan Indeksonline....

Aktualitet 16:49 - 29 Dhjetor, 2017

Një lajm i mirë për shqiptarët ende nën okupacionin serb

Shtypi i shkruar (print), kudo në botë po has në vështirësi të jashtëzakonshme për të konkurruar me atë online, me rrjetet sociale, TV etj. Mjaft gazeta...

Aktualitet 16:51 - 28 Nentor, 2017

Irritohen mediat serbe/ Shqiptarët sfidojnë Beogradin, valëvisin flamujt në Preshevë e Bujanovc

Në ndërtesat shtetërore dhe në shtëpitë private në komunat e Preshevës dhe të Bujanocit, më 28 Nëntor, po valvitet flamuri i Shqipërisë. Kështu nis artikulli i...

Aktualitet 16:55 - 2 Gusht, 2017

Meta takon Kryetaren e Komunës së Preshevës/Mesazh të rëndësishëm për shqiptarët e Luginës 

 Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Ilir Meta priti sot në një takim kortezie Kryetaren e Komunës  së Preshevës, znj. Ardita Sinani. Presidenti shprehu kënaqësinë për...

Aktualitet 13:17 - 5 Prill, 2017

Dhuna e terrori në vendlindjen time, Preshevë

Isha një student i ri me plot energji, me ëndrra rinore, se një ditë do të  bëhesha një Jurist i mirë, Advokat e Gjyqëtar dhe do...

Aktualitet 09:31 - 7 Mars, 2017

Nishani feston 130 vjetorin e shkollës shqipe me shqiptarët në Serbi

Me ftesë të kryetarëve të komunave të Bujanocit dhe të Preshevës, presidenti Nishani është nisur sot për të kremtuar 130-vjetorin e hapjes së mësonjëtores së parë...

Aktualitet 10:58 - 29 Nentor, 2016

FOTO – Policia serbe ndalon ngritjen e flamurit shqiptar në Medvegjë/ Arrestohen 7 nxënës

Në Luginën e Preshevës, Dita e Flamurit sot nuk u festua në të gjitha vendbanimet shqiptare, sidomos në Medvegjë, ku policia serbe ka ndërhyrë në Shkollën...

Aktualitet 11:07 - 27 Nentor, 2016

Serbia ndalon Festën e Flamurit në Preshevë

Gjykatat në Serbi vazhdojnë t’i dënojnë shqiptarët në Luginë të Preshevës për ngritjen e flamurit kombëtar shqiptar. Festa e Flamurit në të tre komunat e banuara...

Aktualitet 08:47 - 21 Gusht, 2016

Shqiptarët në Preshevë kërkojnë më pak forca të xhandarmërisë

Situata në Luginë e Preshëvës duket e qetë. Nënkryetari i Komunës së Preshevës, Xhelal Mehmeti, duke përshkruar gjendjen e sigurisë në Luginë, e veçanërisht në Komunën...

Kosova & Rajoni 18:45 - 15 Shtator, 2015

Shqiptarët e Preshevës kërkojnë përkrahjen e Mustafës për Asociacionin

Këshilltarët e tri komunave me shumicë shqiptare të Luginës së Preshevës, Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc, gjatë javës së kaluar shpallën themelimin e Asociacionit të komunave shqiptare...

Bota 18:40 - 10 Shtator, 2015

Serbia shpërblen policin shqiptar që e përqafoi djaloshin sirian

Ministri serb i Policisë Nebojsha Stefanoviq ka biseduar sot me policin nga Presheva Rexhep Arifi fotografia e të cilit me djaloshin sirian ka përshkuar botën. Stefanoviq...

Kosova & Rajoni 15:15 - 4 Shtator, 2015

Presheva strehon 6 mije refugjate, mendohet per dimrin e ashper

Në qytetin Preshevës dhe në rrethinë janë rreth 6.000 refugjatë, ndërsa në qytet janë rreth 4.000 që presin para Qendrës së pranimit, njoftojnë medie serbe. Në...

Kosova & Rajoni 16:10 - 3 Shtator, 2015

Kërkohen tekste të reja mësimore për shqiptarët e Luginës së Preshevës

Kryetari i Këshillit Nacional të Shqiptarëve (KNSH), Jonuz Musliu ka thënë se pret që nxënësit, e shkollave shqipe në Bujanovc, Preshevë dhe Medvegjë, do të pajisen...

Aktualitet 23:23 - 25 Gusht, 2015

Në kampin për pranimin e refugjatëve në Preshevë

Refugjatët nga Lindja e Mesme, të cilët nga Turqia, Greqia dhe Maqedonia, po kalojnë në Serbi për të vazhduar rrugën drejt Hungarisë, për një jetë më...

Kosova & Rajoni 15:50 - 24 Gusht, 2015

Presheve, 8 mije emigrante kaluan tranzit drejt Beogradit

Ahmet Halimi nga Kryqi i Kuq në Preshevë ka njoftuar sot se nëpër Qendrën komunale për pranim të imigrantëve, në 24 orët e fundit, kanë kaluar...

Kosova & Rajoni 17:31 - 10 Maj, 2015

Preshevë, mbërrijnë 700 refugjatë nga Kumanova

Në Preshevë deri më tani kanë arritur 700 refugjatë shqiptarë nga Kumanova, informoi kryetari i komunës Ragmi Mustafa. “Të gjitha strukturat komunale janë të angazhuara dhe...

Aktualitet 09:48 - 14 Prill, 2015

Deklaratat e Ramës, reagojnë shqiptarët e Luginës së Preshevës

Shqiptarët e Luginës së Preshevës kanë reaguar pas deklaratve të kryeministrit Edi Rama rreth bashkimit të Shqipërisë dhe Kosovës. Nënkryetari i Komunës së Preshevës, Skender Destani,...