Connect with Us

All posts tagged "ppp"

Frontet e hapura të investimeve të qeverisë kërkojnë edhe 930 mln euro financime/ Shumica për PPP-të
Ekonomi 10:13 - 10 Korrik, 2020

Frontet e hapura të investimeve të qeverisë kërkojnë edhe 930 mln euro financime/ Shumica për PPP-të

Qeveria e Shqipërisë po vijon financimin e 680 projekteve që janë kryesisht investime publike në infrastrukturë që kërkojnë mbështetje financiare shumëvjeçare. Këto projekte kanë një kosto...

Politikë 21:19 - 19 Qershor, 2020

Anulimi i PPP/ Paloka: Të gjithë si Çeço do të dorëzojnë paratë kur të vijmë ne në pushtet

Ish-deputeti Edi Paloka, thotë se me ardhjen në pushtet, Partia Demokratike do të anulojë PPP-të. Paloka tha se ata që kanë përfituar nga paratë e shqiptarëve...

Politikë 17:10 - 13 Qershor, 2020

Ish-deputeti ngre dyshimet e forta/ “A e ka shitur qeveria ishullin e Sazanit?”

“A e ka shitur qeveria ishullin e Sazanit?” Këtë pyetje e drejton ish-deputeti i Partisë Demokratike Gerti Bogdani, i cili ka ngritur dyshime të forta. Në...

Artan fuga akademik
Politikë 23:21 - 26 Maj, 2020

“Nuk është PPP-ja, as pronat dhe interesat”/ Fuga zbulon pse u shemb Teatri Kombëtar

Akademiku Artan Fuga tha se shembja e Teatrit u bë për shkak të një urrejtjeje se përse i ka rezistuar shekujve. Sipas tij, në thelb të...

Politikë 10:13 - 4 Prill, 2020

Foto ekskluzive/ Ben Blushi kapet me ortakun e inceneratorëve dhe Vjollcës

Disa investigime të njëpasnjëshme, një dosje e plotë në lidhje me ortakërinë e aksionerëve të Top Channel me kompaninë e inceneratorëve. Nuk do të kishte asnjë...

Politikë 11:25 - 22 Mars, 2020

Video-Tabaku “i përvishet” qeverisë për planin ekonomik/ “5 PPP-të shkojnë 1 mld euro”

Ish-deputetja e Partisë Demokratike ka reaguar sërish për planin ekonomik të parashtruar nga qeveria për përballimin e situatës së krijuar nga koronavirusi. Jorida Tabaku ka publikuar...

Politikë 17:55 - 27 Shkurt, 2020

Tërheqja e bashkisë për Teatrin/ Zhupa i “çjerr maskën” Veliajt

Zëdhënësja e PD, Ina Zhupa ka vënë “me shpatulla pas murit” kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj lidhur tërheqjen e Bashkisë nga PPP-ja për ndërtimin...

Politikë 13:00 - 15 Shkurt, 2020

Miratimi i paketës Anti-KÇK/ Meta jep alarmin, tregon çfarë do të ndodhë në Shqipëri

Presidenti Ilir Meta ka dhënë sot alarmin e kapjes së çdo pushteti në Shqipëri, nga qeveria. Në një postim në rrjetet sociale, Meta shkruan se “Në...

Ekonomi 08:09 - 7 Shkurt, 2020

Qeveria heq dorë nga PPP për Thumanë-Kashar-Lekaj/ Do të ndërtohet nga privati kundrejt tarifës

Pasi qeveria shqiptare prishi në mënyrë të njëanshme, kontratën koncesionare me Partneritet Publik-Privat për ndërtimin e segmentit Thumanë-Kashar, ka vendosur që të ndryshojë formën e koncesionit...

Politikë 19:47 - 6 Shkurt, 2020

PPP dhe koncesionet/ Basha: Të gjitha paratë do u kthehen shqiptarëve

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, gjatë bashkëbisedimit live me qytetarët, u pyet edhe lidhur me koncesionet dhe PPP. Basha theksoi se programi i tij “Ndiq...

Partneritet Privat-publik
Politikë 11:40 - 3 Shkurt, 2020

Avokati tregon kush qëndron pas skemës së PPP-ve/ Ja si po rrënohen shqiptarët

Avokati Altin Goxhaj deklaron se pas skemës së koncesioneve PPP qëndron George Soros. Në një postim në rrjetet sociale, Goxhaj shkruan se kjo skemë ka si...

Politikë 12:19 - 29 Janar, 2020

Kampusi Universitar me koncesion PPP/ Fabian Topollaj zbulon “të pathënat”

Anëtari i Bordit Drejtues të Bindjes Demokratike, ka reaguar në lidhje me vendimin për të dhënë me koncesion Kampusin Universitar. Në një postim në rrjetet sociale,...

Politikë 14:11 - 3 Janar, 2020

Inceneratoret marrin 47 mln euro financime nga buxheti, 14 mln shkojnë për Tiranën

Impiantet e trajtimit të mbetjeve nëpërmjet metodës së incinerimit që do të ndërtohen nëpërmjet koncesioneve me Partneritet Publik -Privat, në qytetet Elbasan, Fier dhe Tiranë kanë...

Ekonomi 11:33 - 31 Dhjetor, 2019

Koncesionari i check-up ka marrë 8.5 milionë euro për 580 mijë kontrolle të pakryera

Shteti e ka paguar koncesionarin e kontrollit bazë mjekësore (check-up) për 580 mijë kontrolle të pakryera përgjatë periudhës 2015-2018. Kjo shifër është bërë e ditur në...

Ekonomi 08:18 - 19 Nentor, 2019

KLSH zbulon katrahurën në PPP e Milot-Balldren/ Falsifikime dhe zero investime nga koncesionari

Të dhënat për kontratën koncesionare me Partneritet -Publik -Privat për ndërtimin e rrugës, Milot -Balldren nga kompania ANK janë falsifikuar. Kontrolli i Lartë i Shtetit në...

Partneritet Privat-publik
Ekonomi 08:17 - 16 Nentor, 2019

PPP-të ose Paratë e Përdorura Paturpësisht!

Partneritetet Publike-Private, të njohura si PPP-të, apo koncesionet, nuk janë shpikur në Shqipëri. Ato përdoren si një alternativë investimi, kur një shtet ka nevojë për investime...

Ekonomi 09:28 - 15 Nentor, 2019

KSSH letër Kuvendit/ Boll me PPP, të rriten pagat dhe pensionet

Konfederata e Sindikatave të Shqipërisë ka reaguar në lidhje me projektbuxhetin e 2020. Në një letër publike drejtuar Kuvendit të Shqipërisë, KSSH bën thirrje të ndalen...

Ekonomi 09:00 - 9 Nentor, 2019

Fitimet që po “vrasin” ekonominë

Maksimizimi i fitimeve është qëllimi kryesor i çdo firme, që e arrin përmes gjetjes së ekuilibrit të nivelit të prodhimit apo qarkullimit të mallrave, kostos së...

Ekonomi 08:31 - 8 Nentor, 2019

Si “firoi’ paketa “One Billion” nga 7 projekte të mëdha/ Kostot u shtuan me 420 milionë euro

Projekti i “1 miliardë euro“ (One Billion) i PPP-ve që u prezantua më bujë në fillim të vitit që shkoi  parashikonte ndërtimin e së paku 7...

Opinione 10:18 - 7 Nentor, 2019

Një buxhet vetëm për Lulin

Ditët e fundit kreu i Republikës së Re, Lulzim Basha ka filluar një tur takimesh me rininë duke u futur në klube e duke premtuar se...

Partneritet Privat-publik
Ekonomi 08:23 - 5 Nentor, 2019

Projektbuxheti 2020/ Rriten pagesat për koncesionet PPP, arrijnë në 120 milionë euro 

Qytetarët shqiptarë do të paguajnë nëpërmjet taksave të tyre në buxhetin 2020 mbi 14.6 miliardë lekë (rreth 120 milionë euro) si pagesa për 14 kontratat koncensionare...

Politikë 10:52 - 17 Tetor, 2019

Murrizi nxjerr “blof” Spiropalin/ Keni 20 vite që vidhni

Deputeti demokrat Myslim Murrizi ka marrë fjalën në senacën plenare të Kuvendit, pas ministres për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, e cila ndër të tjera tha...

Ekonomi 08:27 - 14 Tetor, 2019

“Shthurja” e buxhetit, KLSH zbulon fshehjen e treguesve realë të borxhit e deficitit/ Rrezikohet skenari grek?!

Raporti i Kontrollit të Lartë të Shtetit mbi Buxhetin Faktik 2018 nxjerr në pah një shthurje të financave publike. Në përpjekje për të ruajtur parametrat e...