Connect with Us

All posts tagged "poloni"

Bota 08:51 - 23 Janar, 2020

Jeta hebreje 75 vjet pas Auzhvitcit

Rabini Michael Schudrich rithemeloi bashkësinë hebreje në Poloni. Gjermanët e shkatërruan tërësisht jetën hebraike gjatë Luftës së II Botërore në Poloni, por tani hebrejtë sërish jetojnë...

Blog 19:41 - 23 Dhjetor, 2019

Krishtlindjet po afrojnë/ Njihuni me pjatat kryesore nëpër botë

Ndërsa dreka e Krishtlindjeve po afron, idetë për gatime të reja janë më se të mirëpritura, pasi bëhet fjalë për një nga festat më të shumëpritura,...

Blog 15:30 - 18 Dhjetor, 2019

Njihuni me magjinë/ Traditat e Krishtlindjeve nëpër botë

Festa e Krishtlindjeve shquhet për atmosferën e saj magjike e cila fillon të ndihet që me ardhjen e muajit që mbyll vitin. Edhe pse fryma festive...

Aktualitet 21:52 - 27 Janar, 2019

Video-Lopa e sëmurë polake alarmon Shqipërinë

Në Poloni është filmuar një video që ka alarmuar të gjitha vendet e Europës të cilat furnizohen me mish lope nga Polonia. Alarmi ka mbërritur edhe...

be reagon per vendimin e opozites
Aktualitet 22:01 - 14 Gusht, 2018

Reforma gjyqësore/ BE kërcënime ligjore ndaj Polonisë

Bashkimi Evropian i përshkallëzoi masat ligjore ndaj Polonisë, ku nacionalistët në pushtet akuzohen se po minojnë pavarësinë e gjyqësorit dhe për pasojë po dëmtojnë demokracinë. Polonia,...

Bota 20:05 - 5 Maj, 2018

Tërmet në minierë/ Zhduken shtatë punëtorë

Shtatë minatorë në Poloni janë zhdukur, pasi një tërmet ka goditur minierën që është në pronësi të JSË, prodhuesit më të madh të qymyrit në Bashkimin...

Aktualitet 08:00 - 13 Gusht, 2017

Tragjedi në Poloni/Moti i keq merr 5 jetë njerëzish

Pesë persona rezultojnë të vdekur për shkak të motit të keq që ka përfshirë Poloninë, pas një vale të të nxehti, njoftuan sot forcat zjarrfikëse. Adoleshentët...

Aktualitet 11:58 - 8 Tetor, 2016

Polonia asistencë KLSH-së në auditim

Rritja e bashkëpunimit në fushën e auditimeve ka qenë në qendër të bisedës mes kryetarit të Kontrollit të Lartë të Shtetit, Bujar Leskaj, dhe ambasadorit të...

Aktualitet 13:39 - 28 Korrik, 2016

Foto + Video/Momenti kur Papa Francesku rrëzohet gjatë meshës

Papa Françesku është penguar dhe është rrëzuar gjatë meshës në një qytet në Poloni ndërsa Asociated Press ka kapur pamjet e këtij incidenti të vogël. Papën...

Aktualitet 23:18 - 23 Korrik, 2016

Sulmi ndaj Polonisë/ Kështu nisi Lufta e II Botërore

Më 1 shtator 1939 luftanija stërvitore gjermane “Schleswig-Holstein” qëllon pozicionet polake në gadishullin Versterplate përpara Gdnaskut. Pak më pas 1,5 milionë ushtarë gjermanë kalojnë kufirin drejt...

Uncategorized 11:00 - 1 Korrik, 2016

Forum Ekonomik për Liderët e Rinj në Poloni

Përshkrimi Mbi 350 lider të rinj nga 43 vende do të takohen në Poloni për të dalë me ide të reja mbi të ardhmen e Evropës....

Bota 23:23 - 7 Qershor, 2016

NATO fillon manovra ushtarake në Poloni

Polonia dhe më shumë se 20 vende anëtare të Aleancës së Atlantikut filluan sot një stëvitje ushtarake në shkallë të gjerë, si pjesë e përpjekjeve për...

Bota 16:55 - 26 Shtator, 2015

Polonia: Rusia po kthen manipulimin sovjetik te historise

Polonia akuzon Rusinë se po i rikthehet metodave të manipulimit të historisë si në epokën staliniste, pasi ambasadori rus deklaroi sot se Varshava ishte “bashkëfajtore” për...

Bota 15:15 - 18 Shtator, 2015

Rusia kërcënon Poloninë për heroin e saj kombëtar

Rusia ka kërcënuar Poloninë me “pasojat më të rënda” për shkak të heqjes së një monumenti të një gjenerali sovjetik në Luftën e Dytë Botërore. Heqja...

Bota 16:25 - 27 Gusht, 2015

SHBA-ja dërgon makineri ushtarake në Poloni

Shtetet e Bashkuara te Amerikës do të dërgojnë rezerva të makinerisë  së rëndë ushtarake në Poloni, prej mesit të vitit 2016, ka thënë ministri i mbrojtjes...

Bota 11:10 - 25 Maj, 2015

Poloni, presidenti pranon humbjen ndaj rivalit konservator

Presidenti polak Bronislav Komorovski ka pranuar humbjen në zgjedhje ndaj sfidantit konservator, Andrzej Duda pas publikimit të rezultateve të exit polleve. Ato sugjerojnë se Duda ka...

Bota 15:56 - 24 Maj, 2015

Polakët zgjedhin në balotazh presidentin e ri

Polakët shkojnë në votime në balotazhin e zgjedhjeve presidenciale, për të zgjedhur kreun e ri të shtetit, ndërsa në raundin e parë në 10 Maj asnjë...

Bota 11:26 - 10 Maj, 2015

Poloni, votohet për presidentin e ri të vendit

Polonia voton për kreun e ri të shtetit, ndërsa presidenti aktual, Bronislaw Komorowski shpreson të fitojë një mandat të dytë në këtë detyrë. Sondazhet e opinionit...

Uncategorized 12:35 - 10 Prill, 2015

Poloni, përkujtohet Kazinski, në pesëvjetorin e rrëzimit të avionit

Polonia shënon pesëvjetorin e rrëzimit të avionit në Rusi, ku u vra presidenti polak dhe disa zyrtarë të lartë. Në avionin e rrëzuar më 10 prill...

Kultura 16:57 - 16 Mars, 2015

Poloni/Francezi tentoi të kontrabandojë gruan e fshehur në valixhe

Policia kufitare në Poloni ka arrestuar një shtetas francez, për shkak se është përpjekur që gruan e tij ruse ta kalojë brenda kufijve kontrabandë, të fshehur...

Kultura 21:00 - 19 Shkurt, 2015

Poloni-Shqipëri, projekte të reja kulturore

Drejtori i Muzeut Historik Kombëtar në Tiranë, Melsi Labi ka pritur sot në një takim ambasadorin e Republikës së Polonisë në Tiranë, Merek Jeziorski. Labi dhe Jeziorski...

Uncategorized 12:06 - 18 Shkurt, 2015

Polonia, 230 mijë euro dëmshpërblim të burgosurve të CIA-s

Polonia ka rënë dakord të paguajë 230,000 euro dëmshpërblime për dy persona të mbajtur në një burg amerikan, në territorin e saj. Ky kompromis vjen pasi...