Connect with Us

All posts tagged "politikanet"

Politikë 11:39 - 2 Shkurt, 2020

“Policia subjekt i sulmeve politike”/ Lleshaj mesazh “të fortëve”

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj gjatë fjalës së tij në prezantimin e paketën “Anti-KÇK”,  dha një mesazh për klasën politike në vend. Ai këshilloi politikën që...

Politikë 22:27 - 1 Shkurt, 2020

Përplasjet politike në Tiranë/ Dhjetëra padi për shpifje

Në Shqipëri prej disa kohësh vijon debati për paketën antishpifje, që është pritur me mjaft kritika edhe pse qeveria është tërhequr disa herë për ndryshime. Ndërkohë...

Politikë 16:18 - 28 Janar, 2020

“Çdo javë nga një “rroftë gjykata” dhe një “poshtë prokuroria” / Kulluri ironizon politikanët

Ish anëtari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Edvin Kulluri, ka ironizuar partitë politike, të cilat sulmojnë dhe mbrojnë mediat e huaja apo organet e drejtësisë...

Kronika 10:27 - 22 Janar, 2020

U maskua si “profesor” pikture/ Kush janë politikanët që ndihmuan të arratisej Aldo Baren

Gjatë verës, dhe vjeshtës së vitit 1999, Policia e Shtetit nis një aksion të gjerë për goditjen e bandave në të gjithë vendin. Para operacionit, ministri...

Politikë 12:07 - 11 Janar, 2020

Pazare, korrupsion dhe biznese të fshehura të pushtetarëve/ Pse duhet rishikuar ligji për deklarimin e pasurisë

Ligji shqiptar për deklarimin e pasurive mund të vleresohet pa frikë si një nga më të rreptet për sa i takon fushës së subjekteve që përfshin...

Politikë 12:00 - 26 Dhjetor, 2019

Skandale në fakultete, gjoba dhe orgji/ Krimet e “Qorrave” dhe palaçove nga skutat e errëta

Funksionojnë si gjoja grupime të shoqërisë civile apo organizata, në fakt janë disa sekte ku shoqëria por edhe vetë institucionet duhet t’ju japin përgjigje. Në një...

Politikë 22:27 - 18 Dhjetor, 2019

“Ti bëjmë këta palaço rezil”/ Avokati bën thirrjen e fortë

Avokati Edmond Petraj ka reaguar përmes një shënimi në rrjetet sociale, lidhur me ndërmarrjen e një nisme për heqjen e favoreve financiare të ish presidentëve, ish...

Blog 08:35 - 5 Dhjetor, 2019

A i shkelin politikanët premtimet e tyre kur vijnë në pushtet?/ Çfarë thonë provat

Nga Fraser McMillan “The Conversation” * Zakonisht besohet se nuk mund të besohet që politikanët do t’i mbajnë realisht premtimet e tyre. Por dekada e studimit...

Politikë 12:51 - 25 Nentor, 2019

Rama thumbon politikanët kosovarë/ “Historia nuk shkruhet duke bërë patriotin me pizhame”

Kryeministri Edi Rama, ka thumbuar politikanët kosovarë për refuzimin e Shengenit Ballkanik. Sipas Ramës Kosova po vetëizolohet, ndërsa shtoi se historia nuk shkruhet duke qëndruar në...

Bota 14:26 - 3 Nentor, 2019

Alarmohet Bundestagu/ Kërcënohen me jetë dy politikanët gjermanë

Politikanët ekologjistë Cem Özdemir dhe Claudia Roth janë kërcënuar me vdekje nga persona që dyshohet se janë ekstremistë të djathtë. Policia ka shtuar masat e sigurisë....

Politikë 20:25 - 8 Tetor, 2019

“Do të shohim llahtare”/ Përparim Kabo zbulon “kodin mafioz” të politikanëve shqiptarë

Profesor Përparim Kabo, i ftuar në emisionin “Top Talk”, i ka konsideruar si “kod të mafies” akuzat e ndërsjellta mes politikanëve shqiptarë dhe mosdhënien e llogarisë...

Politikë 17:10 - 10 Shtator, 2019

“Në krye të politikës ka njerëz që kanë vrarë”/ Deklarata e fortë e Saimir Tahirit

Ish ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri ka shpërthyer në akuza ndaj politikanëve shqiptarë, teksa foli për mediat pas seancës maratonë në Gjykatën e Krimeve të Rënda,...

Satire Politike 11:57 - 8 Shtator, 2019

Politikanë dhe gazetarë “thyejnë” rrjetin/ Ironia therëse përmes fotove

Ngjarjet e ditës, debatet, janë përkthyer në meme nga faqet e njohura humoristike. Politikanë gazetarë, kanë rënë në “kurthin” e memeve shoqëruar me një ironi therëse,...

Politikë 20:38 - 7 Shtator, 2019

Tre dekada pas rënies së Murit/ Reflektimi i Presidentit Moisiu për Shqipërinë e tranzicionit

Z. Moisiu, ky vit shënon 30 vjetorin e shembjes së Murit të Berlinit, një nga ato ngjarje epokale, kur gjithësecili e kujton se “ku ishte dhe...

Politikë 20:11 - 7 Shtator, 2019

Mëkatet që rëndojnë mbi politikanët tanë/ Fatos Klosi flet pa dorashka

“Kush ka patur mundësi të ketë punë me tendera, me koncesione e ka shtrytëzuar shtetin!” Kështu u shpreh ish-drejtuesi i SHISH Fatos Klosi i ftuar në...

Sociale 15:26 - 28 Gusht, 2019

Politikanët në ethe/ Ministra dhe deputetë në rrjetën e “Fiks Fare”?

Stafi i emisionit investigativ më të ndjekur në vend, “Fiks Fare”, është në përgatitjet e fundit për çeljen e sezonit të ri në Top Channel. Së...

Lajm i Rekomanduar 13:07 - 28 Gusht, 2019

Rama duhet të miratojë një ligj për njësimin e diplomave të personave që votohen nga shqiptarët

CNA.al prej kohësh është investuar në kërkimin e të vërtetave të diplomimit të disa prej personave më me pushtet në këtë vend. Për fat të keq...

Politikë 09:10 - 5 Gusht, 2019

“Zgjidhja vjen me politikanë të prangosur”/ Basha “përkëdhel” Ramën

Kreu i PD -së Lulzim Basha, aksionin politik që ai pretendon se po e udhëheq me sukses, e ka përqëndruar me deklarata të njëjta në rrjetet...

Aktualitet 18:57 - 10 Korrik, 2019

Rudina Hajdari publikon emrat/ Ja cilët janë politikanët më të vjetër në skenën politike

Deputetja Rudina Hajdari, në një postim në rrjetet sociale, ka publikuar tabelën me politikanët më të vjetër të skenës politike shqiptare. Kjo tabelë nis që në...

Aktualitet 18:14 - 2 Korrik, 2019

“Ndikon edhe vapa”/ Patozi sugjeron test mendor për politikanët

Koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi duke iu referuar fjalës së presidentit Meta u shpreh se në Shqipëri mund të aplikohet edhe testi mendor për figurat...

Aktualitet 11:52 - 5 Maj, 2019

“Turp të përdorësh gjakun e të rënëve për trafik votash”/ Artan Fuga iu përvishet politikanëve

 Profesori Artan Fuga ka reaguar ashpër ndaj politikanëve që po tentojnë ta përdorin 5 Majin, Ditën e Dëshmorëve për qëllime elektorale. Sipas Fugës, është e turpshme...

Pse në Shqipëri vritet çdokush, por jo politikanët!
Aktualitet 19:34 - 10 Prill, 2019

Pse në Shqipëri vritet çdokush, por jo politikanët!

Nga Kreshnik Spahiu -Çudia për grabitjen e 10 milion eurove do zgjas edhe tre ditë por jo më shumë! Në Shqipëri ka ndodhur çdo gjë që...

Jozefina topalli partia demokratike
Aktualitet 21:34 - 31 Mars, 2019

Topalli publikon foton e ditës/ “Thumbon” politikanët

Ish kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli në një postim në rrjetet sociale ka publikuar disa foto ku shfaqet me qenin e saj. Njërën prej fotove Topalli...