Connect with Us

All posts tagged "plakje"

Life Style 13:31 - 17 Korrik, 2020

10 gjërat që duhet të bëni çdo ditë për tu ndierë më të ri

Ndërsa plakemi, njerëzit fillojnë të kërkojnë mënyra për ta bërë veten të ndjehen dhe të duken më të rinj. Ndërsa kujdesemi që të mbajmë një dietë...

Lajme 14:12 - 4 Janar, 2020

Në cilën moshë fillojmë të plakemi?

Në botën shkencore për vite ka ende diskutime në lidhje me faktin se kur fillojmë të plakemi. Disa shkencëtarë mendojnë se ajo fillon me ngadalësimin e...

Life Style 15:25 - 8 Prill, 2019

Ushqimi më i mirë kundër plakjes/Benefitet e bajames

Të pasura me zink, riboflavin dhe niacin, bajamet përmbajnë të gjitha elementet që kontribuojnë në ruajtjen e lëkurës, si dhe thonjtë dhe flokët. Një racion i...

Kryesore Show Biz 13:10 - 1 Prill, 2019

Foto/Jennifer Lopez nuk plaket, poston foton me format perfekte

Ndërkohë që bëhej gati për xhirime, këngëtarja dhe aktorja 49-vjeçarja i ka “përshëndetur” ndjekësit e saj në Instagram me një foto të “nxehtë”,nga skena për filmin e...

Life Style 16:25 - 26 Mars, 2019

Ndryshimet drastike që i ndodhin secilit prej nesh kur plakemi

Qerpikët shkurtohen Moskujdesi ndaj qepallave, problemet me tiroiden dhe alergjitë janë faktorët kryesorë që ndikojnë në gjatësinë dhe trashësinë e qerpikëve. Sipas studimëve, më kalimin e...

ndryshimet qe vijne me moshen
Aktualitet 12:03 - 7 Mars, 2019

Nga 20 deri në 40-vjeç/ Si ishim dhe si do të jemi

Nga 20 në 30 vjeç Kjo është periudha kohore kur shumica e njerëzve ndihen të rinj, plot energji dhe rrallë mendojnë për plakjen. Por edhe në...

Kryesore Show Biz 13:10 - 6 Mars, 2019

“Çfarë ke bërë që nuk plakesh?” Alketa Vejsiu e tha më në fund çfarë bën për rrudhat

Alketa Vejsiu ka zbuluar mbrëmjen e djeshme disa të pathëna për jetën e saj, punën dhe sekrete suksesi dhe bukurie. Përmes një bashkëbisedimi me ndjekësit në...

sjellje qe ju plakin
Aktualitet 23:10 - 2 Mars, 2019

Këto tre zakone, ju plakin më shpejt se norma

Shqetësimi i tepërt Stresi mund të influencojë shëndetin mendor, emocional si dhe atë fizik. Kështu që do të duhet të provosh të mos stresohesh dhe të...

Aktualitet 20:30 - 15 Shkurt, 2019

Bëni kujdes, thinjat nuk janë vetëm shenjë e plakjes

Thinja e parë është “e dhimbshme” kur evidentohet. Në moment fillojmë të mendojmë se koha po kalon shpejt dhe një ditë të afërt nuk do të...

Kuriozitete 16:25 - 4 Shkurt, 2019

6 arsye pse plakemi më shpejt në dimër

Moti i ftohtë mund të bëjë që shumë gjëra të duken keq – ti s’mund të jesh një prej tyre. Mungesa e rrezeve të diellit: Një studim...

dimer plakje
Life Style 13:53 - 18 Janar, 2019

Pse plakemi më shpejt në dimër? Ja arsyet dhe çfarë të bëni

Plakja dhe moti i ftohtë janë një kombinim jo dhe aq i mirë. Temperaturat e ulëta lënë gjurmë në shëndet dhe zmadhojnë shenjat fillestare të plakjes. Në...

Aktualitet 15:53 - 4 Janar, 2019

Jeni plakur më shpejt se bashkëmoshatarët? E ka fajin sheqeri i tepërt

Fytyra juaj duket më e vjetër se e atyre të moshës suaj?Për këtë ndoshta ju duhet të kontrolloni nivelin e sheqerit në gjak. Një studim i...

Aktualitet 13:25 - 23 Dhjetor, 2018

Studimi, gjumi i pakët përshpejton plakjen e trurit

Gjumi i pakët sipas studimeve, vendos në rrezik shëndetin e trurit tonë. Pa orët e nevojshme të gjumit, truri ynë mund të jetë në rrezik të...

Aktualitet 22:00 - 21 Dhjetor, 2018

Vera e  kuqe dhe çokollata bëjnë mrekulli kundër plakjes

Nëse je duke menduar që të heqësh çokollatën dhe verën nga lista e ushqimeve për faktin e thjeshtë që shkaktojnë mbipeshë dhe duhet të humbësh pak...

Kryesore Show Biz 11:20 - 5 Dhjetor, 2018

“Po plakesh keq”, fansat kapen me Xhulia Roberts

Një foto e  Xhulia Robert, e cila po luan me letra me mbesën e saj ka ngjallur mjaft kritika në rradhët e fansave për aktoren. Edhe...

Aktualitet 10:05 - 3 Dhjetor, 2018

Mos! 3 gabimet e mëngjesit që po na plakin para kohe

Mëngjesi është pjesa më e rëndësishme e ditës, ndaj duhet t’i kushtoni shumë rëndësi rutinës suaj pasi hapni sytë. Ja cilat janë gabimet themelore që nuk...

Life Style 22:00 - 12 Prill, 2018

Gjërat që na bëjnë të plakemi menjëherë!

Ndonëse plakja është proçes tërësisht natyral, ne jemi gjatë gjithë kohës në luftë kundër saj. Bëjmë gjithçka që ajo të vonohet dhe të jetë sa më...

Aktualitet 17:23 - 1 Nentor, 2017

Shkëlqimi i Botox/ Gratë po e përdorin jo vetëm për heqjen e rrudhave

Ajo konsiderohet nga shumë gra si trajtim për të shmangur rrudhat e ballit. Por rritja e numrit të grave që janë në karrierë, po i kthehen...

Aktualitet 23:50 - 31 Tetor, 2017

Harrojini ëndrrat për përjetësinë!/ Të plakesh është e pashmangshme

Është një ëndërr e shkencëtarëve që të zbulojnë kurën e të jetuarit përgjithmonë. Por dhe nëse do munden të gjejnë ndonjë kurë, sapo zbuluam që të...

Aktualitet 23:50 - 16 Gusht, 2017

7 këshilla për gjumin që do ju ndihmojnë kur të plakeni

 Shumë njerëz përjetojnë probleme gjatë natës teksa plaken. Por në shumicën e rasteve këto çështje nuk janë një shenjë e problemeve shëndetësore – ato janë thjesht...

Aktualitet 22:55 - 30 Korrik, 2017

Jeni plakur?/ Ja ku duhet ta kaloni pjesën e mbetur të jetës

Shkencëtarët në Universitetin  e Kolumbias kanë kryer një studim rezultatet e të cilit kanë sjellë se cilat vende të botës janë më të mirat për të...

Femra 22:30 - 28 Janar, 2017

Studim i Daily Mail: Ja pse japonezët nuk plaken kurrë

Kryesisht të gjithë përpiqemi të dukemi sa më mirë – stërvitemi, kujdesemi se çka përdorim si produkte kozmetike për fytyrë dhe trupin, qeshim sa më shumë...

Femra 09:30 - 27 Janar, 2017

Si t’i shpëtojmë plakjes së parakohshme?

E përbashkëta e plakjes së trupit, e të gjitha qelizave, është dëmtimi i qelizave nga të ashtuquajturat “radikale të lira”. Pra, çka janë radikalet e lira? ...