Connect with Us

All posts tagged "plakja"

7 pjesët e trupit që mund të zbulojnë moshën tuaj reale
Life Style 14:51 - 22 Dhjetor, 2020

7 pjesët e trupit që mund të zbulojnë moshën tuaj reale

Shumë prej nesh zakonisht përqendrohen në kujdesin për fytyrën kur përpiqemi të dukemi më të rinj për më gjatë. Por ka edhe pjesë të tjera të...

Një vit pas pandemisë/ Koronavirusi na plaku të gjithëve
Bota 09:05 - 15 Nentor, 2020

Një vit pas pandemisë/ Koronavirusi na plaku të gjithëve

Gjatë pandemisë edhe të rinjtë ndihen të moshuar, sepse e kuptojnë se sa vulnerabël janë, mendon shkrimtarja rumune Lavinia Braniște. Dy javë më parë takova disa...

Bota 10:21 - 14 Nentor, 2020

“Koronavirusi na plaku të gjithëve”/ Ja grupmoshat e rrezikuara nga pandemia

Dy javë më parë takova disa ish-shokë të shkollës së mesme që kishin ardhur në qytetin tonë. Jeta duket të jetë më e durueshme këtu –...

Ekonomi 09:40 - 22 Tetor, 2020

Plakja e popullsisë presion mbi skemën e pensioneve/ Numri i përfituesve rritet 6.5%

Qëndrueshmëria e skemës së pensioneve mbetet vulnerabël prej rritjes së shpejtë të numrit të pensionistëve dhe rënien e fuqisë punëtore si një furnizues i sigurtë me...

Shqipëria vendi me plakjen më të shpejtë të popullsisë në rajon/ Arsyet, emigrimi masiv dhe mungesa e politikave stimuluese
Sociale 20:02 - 19 Gusht, 2020

Shqipëria vendi me plakjen më të shpejtë të popullsisë në rajon/ Arsyet, emigrimi masiv dhe mungesa e politikave stimuluese

Në Shqipëri, sipas një studimi më të fundit, është vërejtur një plakje me ritme të shpejta e popullsisë. Studimi thekson se rritja e numrit të të...

Sociale 08:03 - 30 Janar, 2020

Shqiptarët, të plakur dhe të varfër/ Ja çfarë thotë harta e “The Economist”

Fenomeni i plakjes së popullsisë po bëhet gjithnjë e më i dukshëm në Shqipëri, nxitur nga emigracioni dhe rënia e lindshmërisë. Por për fat të keq,...

Blog 08:49 - 24 Janar, 2020

Pse jemi më të lumtur në moshë të thyer?

Duket se sa më shumë qirinj të vendosen mbi tortën e ditëlindjes tuaj, aq më e lumtur mund të jetë jeta juaj. Kjo dukuri njihet si...

Blog 08:49 - 14 Dhjetor, 2019

Ja si stresi e përshpejton procesin e plakjes së njeriut

Nga Szymek Drobniak “Cosmos Magazine” * Plakja është një dukuri e pashmangshme, për të gjitha organizmat e gjallë. Dhe megjithëse nuk e dimë ende saktësisht se...

Blog 08:32 - 16 Nentor, 2019

A është plakja një sëmundje e parandalueshme?

Ne jetojmë sot më gjatë, por jo shumë më mirë. Jetëgjatësia mesatare e njeriut është rritur, por jo kufiri maksimal. 95 për qind e njerëzve, kanë...

Blog 12:57 - 2 Tetor, 2019

Pse plakemi?/ Ja cilat janë teoritë e reja, që tentojnë të sqarojnë misterin

Pse plakemi ? Kjo është një pyetje që i ka munduar shkencëtarët për dekada të tëra. Por më në fund, ne po fillojmë të marrim disa...

Shëndeti 09:16 - 13 Shtator, 2019

Pse njerëzit nisin të shëndoshen shumë teksa plaken?

Shkencëtarët kanë zbuluar arsyen, pse shumë njerëz e kanë të vështirë të mbajnë nën kontroll peshën e tyre ndërsa janë duke u plakur, edhe nëse nuk...

Blog 11:22 - 10 Shtator, 2019

Pesë sfidat kryesore, me të cilat përballet sot Evropa

Nga Jacopo Barigazzi “Politico.eu” * Betejat më të mëdha të Evropës, nuk kanë të bëjnë vetëm me politikat, por me vetë identitetin e Bashkimit Evropian. Po cilat...

Aktualitet 08:36 - 10 Mars, 2019

Plakja e popullsisë/ Bizneset që lulëzojnë dhe ato që rrezikohen

Në vitin 2021, Shqipëria pritet të përfshihet në një proces të shpejtë plakje pasi numri i të moshuarve mbi 65 vjeç për 100 të rritur në...

Aktualitet 08:23 - 19 Shkurt, 2019

Përmbyset piramida e popullsisë/ Shtohet armata e të moshuarve, “shterojnë” 20-vjeçarët

Popullsia e Shqipërisë përveçse po pakësohet po ndryshon më shpejtësi strukturën e saj në disfavor të moshave të reja, teksa popullsia në moshë pensioni po rritet...

Aktualitet 23:20 - 22 Dhjetor, 2018

Gjumi i pakët përshpejton plakjen e trurit

Gjumi i pakët sipas studimeve, vendos në rrezik shëndetin e trurit tonë. Pa orët e nevojshme të gjumit, truri ynë mund të jetë në rrezik të...

Studimi i OKB/ Si do plaket popullsia e Shqipërisë
Aktualitet 08:18 - 13 Nentor, 2018

Shifrat e frikshme të OKB/ Shqiptarët “pleqtë” e Ballkanit

Shqipëria po plaket me një ritëm të shpejtë. Ndonëse në fillim të viteve ’90 kishim popullsinë më të re në rajon edhe në Europë, me moshë...

Studimi i OKB/ Si do plaket popullsia e Shqipërisë
Kryesore 08:29 - 6 Mars, 2018

Eurostat ngre alarmin/ Po plakemi me ritme me të shpejta se Europa dhe Rajoni

Sipas një krahasimi të Eurostat për zhvillimet demografike në Europë, Shqipëria është plakur me ritme shumë më të shpejta se vendet e tjera të kontinentit. Sipas...

Sociale 09:52 - 13 Shkurt, 2018

Si po plaket Shqipëria/ “Ikin” 19 mijë të rinj, shtohen 11 mijë pleq në vitin 2017

Shqipëria po humb gjithnjë e më shumë nga dividendi i saj demografik për shkak se popullsia po pakësohet me ritme të shpejta në grupmoshën e artë...

Aktualitet 00:30 - 27 Janar, 2018

Modelët më të pazakontë që keni pare ndonjëherë

Në shoqërinë tonë të re të obsesionuar pas rinisë së përjetshme, është bërë shumë e lehtë të harrosh bukurinë dhe magjepsjen e atyre që plaken me...

Aktualitet 00:00 - 14 Janar, 2018

Shmangni këto ushqime dhe vitet do të jenë vetëm numra për pamjen tuaj 

1)Ëmbëlsirat. Shumë sheqer në gjak dëmton kolagjenin e lëkurës duke e bërë këtë të fundit që të humbasë tonifikimin dhe elasticitetin dhe duke krijuar rrudhat. 2)Alkooli. Përveç sasisë...

Aktualitet 01:00 - 10 Dhjetor, 2017

Çfarë ka ndodhur me Nicole Kidman? / Nuk është dukur ndonjëherë kaq keq

Ajo është një ndër biondet ikonë të Hollivudit, që pavarësisht moshës, të gjitha e kanë zili për elegancën dhe bukurinë që ka. Por Nicole Kidman dukej...

Aktualitet 18:12 - 8 Dhjetor, 2017

Shifrat tronditëse/ Emigracioni, analfabetizmi dhe plakja po rrënojnë Shqipërinë

Numri i studentëve që ndjekin arsimin e lartë në universitetet publike për të tretin vit radhazi është futur në cikël rënës. Sipas të dhënave të INSTAT në vitin...

Aktualitet 22:20 - 21 Shtator, 2017

Gjendet sekreti i rinisë së përjetshme! / Shpiket çokollata magjike

Për të gjithë çokollatë-dashësit ka lajme të mira! Tashmë është shpikur çokollata kundër plakjes, dhe ajo duket tepër e shijshme për të qenë e vërtetë. Esthechoc,...