Connect with Us

All posts tagged "piramida"

Bota 13:05 - 3 Janar, 2020

Drejt zbulimit të mistereve/ Hap dyert Piramida më e vjetër në botë

Në muajt e parë të vitit 2020, një nga piramidat më të vjetra të Egjiptit, mbase e para, Piramida e Faraonit Zozer, hapet për herë të...

Politikë 11:48 - 13 Tetor, 2019

Rama publikon pamjet 3D/ Si do duket piramida në Tiranë

Kryeministri Edi Rama ka publikuar pamjet e projektit 3D të piramidës në Tiranë. Sipas kryeministrit, piramida do të rikthehet në një kryevepër të zhvillimit urban. “Mirëmëngjes,...

Aktualitet 14:19 - 25 Prill, 2019

Fotot-Si do të transformohet Piramida e Enverit

Piramida në kryeqytet do t’i nënshtrohet rikonstruksionit. Në projektin e paraqitur, parashikohet një ndryshim thelbësor në aspektin vizual. Projekti parashikon krijimin e një piramide të hapur,...

Aktualitet 12:47 - 3 Prill, 2019

Foto/ Protestuesit i vënë “flakën” qeverisë

Protesta e opozitës në ditën e sotme është zhvendosur përpara Kryeministrisë. Ndërkohë protestuesit në mënyrë simbolike i kanë vënë “flakën” qeverisë. Piramida që për ta simbolizon...

Kuriozitete 17:00 - 6 Nentor, 2018

Zbulimi në Egjipt: Ja si u ndërtuan piramidat

Misteri se si ekzaktësisht piramidat janë ndërtuar mund të jetë më pranë zgjidhjes, pasi një ekip arkeologësh bënë një zbulim rastësor në një minierë të lashtë...

Aktualitet 16:52 - 17 Maj, 2018

Nga Ilir Levonja/ Midis teatrit dhe piramidës

Eshtë sot një nga lajmet më të pakta të ditës, megjithëse mbrëmë qe një show i radhës mes Erionit dhe Edi Ramës. Kjo, mos prishja e...

Aktualitet 15:53 - 23 Shtator, 2017

Veliaj: Transformimi i Piramidës do të fillojë brenda këtij viti

Një tjetër hapësirë çlodhëse për fëmijët dhe të moshuarit i është shtuar Tiranës. Pranë Piramidës është ndërtuar këndi i lojrave, por dhe me hapësirë publike për...

Aktualitet 08:46 - 2 Korrik, 2017

Fuqia e mistershme e Piramidave

Piramidat egjiptiane janë një nga çudirat më të mëdha botërore dhe ndërtesat më misterioze që ekzistojnë në Tokë. Enigma e ndërtimit të tyre, si dhe efektet...

Aktualitet 18:33 - 7 Dhjetor, 2016

Bashkia e Tiranës merr në administrim “Piramidën”

Këshilli i Ministrave ka vendosur në mbledhjen e sotme kalimin e administrimit të Qendrës Ndërkombëtare Arbnori (Piramida) nga Ministria e Kulturës tek Bashkia Tiranë. Për zbatimin...

Aktualitet 12:38 - 1 Maj, 2016

Të dehur në timon/ Përmbyset makina te Piramida

Mbrëmë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në Tiranë është fotografuar një skenë aksidenti, e denjë për filmat aksion.  Aksidenti ka ndodhur rreth orës 03:00 të mëngjesit...

Bota 15:14 - 28 Gusht, 2015

Egjipti vendos kufizime udhëtimi për qytetarët e vet edhe në 9 shtete

Egjipti vendos kufizime të udhëtimit për 9 shtete ku mes tyre gjenden Malajzia, Jordania dhe Afrika e Jugut. Në një deklaratë të publikuar nga Ministria e...

Uncategorized 11:56 - 4 Qershor, 2014

“Piramida” e Kadare, botohet edhe në gjermanisht

Romani “Piramida” i shkrimtarit Ismail Kadare është botuar së fundmi edhe në gjermanisht nga shtëpia botuese S.Fischer. Përpara ikjes në Paris në vjeshtë të vitit 1990,...