Connect with Us

All posts tagged "Pfizer"

Sociale 08:12 - 10 Prill, 2021

Pfizer, BioNTech kërkojnë autorizim për përdorimin e vaksinës te moshat e reja

Kompania Pfizer dhe partneri i saj gjerman BioNTech u kërkuan të premten rregullatorëve amerikanë që të lejojnë përdorimin emergjent të vaksinës së tyre tek adoleshentët e...

Rama tallet me Bashën/ Unë për vaksinat isha gati të ulesha në gjunjë
Politikë 21:56 - 8 Prill, 2021

Rama tallet me Bashën/ “Unë për vaksinat isha gati të ulesha në gjunjë, atë do e kishte zënë gjumi”

Kryeministri Edi Rama, ka thumbuar sërish kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, teksa ka qenë duke folur për sigurimin e vaksinave. Kreu i qeverisë deklaroi se...

“Është e sigurt dhe efektive”/ Pipero apel qytetarëve: Mos e kundërshtoni vaksinën kineze
Shëndeti 22:31 - 6 Prill, 2021

“Është e sigurt dhe efektive”/ Pipero apel qytetarëve: Mos e kundërshtoni vaksinën kineze

Në Shqipëri prej disa ditësh ka nisur vaksinimi masiv i popullatës, ndërsa në vend po përdoren vaksina Pfizer, AstraZeneca, por edhe vaksinat ruse dhe kineze. Opozita...

Vaksinimi masiv/ Mjeku Stroni shpjegon ndryshimin mes Pfizer dhe vaksinës kineze
Shëndeti 19:49 - 6 Prill, 2021

Vaksinimi masiv/ Mjeku Stroni shpjegon ndryshimin mes Pfizer dhe vaksinës kineze

Mjeku infeksionist Gent Stroni ka treguar për ndryshimin mes vaksinës Pfizer dhe asaj kineze. Në një intervistë për CNA.al, Stroni u shpreh se Pfizer është prodhuar...

“Mes vendeve më të shpejta në Europë”/ Rama pret dozat e tjera në Rinas
Politikë 22:07 - 5 Prill, 2021

“Mes vendeve më të shpejta në Europë”/ Rama pret dozat e tjera nga Pfizer në Rinas

Kryeminstri Edi Rama ka pritur mbrëmjen e sotme ardhjen e mbi 22 mijë doza të vaksinave Pfizer. Në një postim, Rama shkruan se Shqipëria ndodhet mes...

Rama u përgjigjet deklaratave të Yuri Kim/ “Tom Doshi është engjëll, të lidhur me korrupsionin janë...”
Aktualitet 09:28 - 2 Prill, 2021

23 mijë doza Pfizer në Prill/ Rama sfidon vendet e tjera

Kryeministri Edi Rama ka dhënë lajmin se brenda javëve të prillit do të mbërrijnë edhe 23 mijë doza të tjera Pfizer. Rama shprehet i vendosur se...

Pfizer, BioNTech ofrojnë të dhëna të reja për efikasitetin e vaksinës
Shëndeti 17:39 - 1 Prill, 2021

Pfizer, BioNTech ofrojnë të dhëna të reja për efikasitetin e vaksinës

Kompanitë Pfizer dhe BioNTech thanë të enjten se vaksina e tyre për koronavirusin është rreth 91% e efektshme në parandalimin e sëmundjes, duke cituar të dhëna...

Politikë 15:19 - 31 Mars, 2021

Vaksina Pfizer, e sigurt tek fëmijët 12-15 vjeç

Kompania Pfizer tha se vaksina e saj për koronavirusin është e sigurt dhe me aftësi të fuqishme mbrojtëse tek fëmijët e moshave 12 deri në 15...

Sociale 09:30 - 31 Mars, 2021

Dita e katërt e vaksinimit/ Manastirliu: Në prill vijnë 20 mijë doza nga Pfizer

Sot është dita e katërt e vaksinimit masiv në qendrat e ngritura në sheshin “Skënderbej”. Ministrja e shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka qenë sot për të inspektuar...

Studimi mbi vaksinat/ Alimehmeti jep lajmin e mirë
Shëndeti 19:52 - 29 Mars, 2021

Studimi mbi vaksinat/ Alimehmeti jep lajmin e mirë

EpidemiologuIlir Alimehmeti ka ndarë një lajm të mirë lidhur me efektshmërinë e vaksinave kundër Covid 19. Duke iu referuar një studimi të CDC , Alimehmeti shprehet...

Sa efektive është Pfizer pas marrjes së dozës së dytë?/ Ministri izraelit nxjerr shifrat
Shëndeti 19:03 - 29 Mars, 2021

Studim/ Vaksinat e Pfizer dhe Moderna-s 90% efektive ndaj Covid-19

Sipas një studimi të kryer së fundmi rezultan se vaksinat me teknologjinë e m-ARN-së, të prodhuar nga Moderna dhe partneriteti Pfizer-BioNTech janë 90% efektive kundër Covid-19...

EMA i hap dritën jeshile fabrikës së Pfizer-Biontech në Gjermani/ Do prodhojë 250 mln vaksina deri në qershor
Shëndeti 22:05 - 26 Mars, 2021

EMA i hap dritën jeshile fabrikës së Pfizer-Biontech në Gjermani/ Ja sa vaksina do prodhojë deri në qershor

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) ka dhënë certifikimin për prodhimin e vaksinës së BioNTech-Pfizer në Marburg. Fabrika gjermane është thirrur të bashkëpunojë intensivisht në prodhimin e...

Politikë 16:13 - 25 Mars, 2021

Rama flet me shifra/ Tregon sa vaksina pritet të vijnë në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama ka folur sot për shifrat përfundimtare të ardhjes së vaksinave në vendin tonë. Rama theksoi, që 32 mijë vaksina janë të Pfizer dhe...

Aktualitet 13:49 - 22 Mars, 2021

Pfizer ndez “dritën jeshile”/ S’do ketë mbyllje të përgjithshme

Strategjia e kufizimeve në pandeminë e Coronas shkakton gjithnjë e më shumë pakënaqësi në degë të ekonomisë. Sipas shpikësve të vaksinës Biontech/Pfizer Özlem Türeci dhe Ugur...

Covid-19, një vit më pas/ Çfarë dimë dhe çfarë nuk dimë akoma për virusin!
Shëndeti 15:51 - 11 Mars, 2021

Si funksionon vaksina Astra Zeneca?/ Çfarë teknologjie përdoret?

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP Ndryshe nga vaksinat Pfizer dhe Moderna, të cilat përdorin të dyja një teknologji inovative të ashtuquajtur “messenger RNA”...

SHBA: Zbulimi rus përhap dezinformime për vaksinat Pfizer dhe Moderna
Bota 18:11 - 8 Mars, 2021

SHBA: Zbulimi rus përhap dezinformime për vaksinat Pfizer dhe Moderna

Shtetet e Bashkuara kanë identifikuar tre publikime në internet të drejtuara nga shërbimet e zbulimit rus, që po përpiqen të sabotojnë vaksinat e prodhuara nga kompanitë...

“Është koha për të rinjtë”/ Rama: Niveli i papunësisë, më i ulëti rajon
Politikë 21:45 - 1 Mars, 2021

Rama kthehet në Tiranë/ Pret 15,210 doza të vaksinave Pfizer, jep lajmin e mirë nga Rinasi

Ndonëse u tha që dozat e reja të vaksinave të Pfizer nuk do të mbërrinin në Shqipëri gjatë ditës së sotme siç ishte parashikuar, por do...

Sociale 15:54 - 1 Mars, 2021

Shtyhet me 24 orë dërgesa e Pfizer/ Dozat e vaksinave do të mbërrijnë të martën

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale informon se 15,210 dozat e vaksinave të kompanisë Pfizer do të mbërrijnë ditën e martë në Shqipëri. “Sapo kemi marrë...

Aktualitet 11:20 - 1 Mars, 2021

Manastirliu jep lajmin nga Kuvendi/ Sot vijnë mbi 15 mijë vaksina të Pfizer

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu deklaroi në Kuvend se sot do të mbërrijnë 15,210 doza të vaksinës Pfizer, duke vijiar intensifikimin e procesit...

Vijon procesi i vaksinimit për të moshuarit dhe bluzat e bardha/ Rama jep lajmin e mire: Dy javët e para të marsit...
Politikë 11:00 - 28 Shkurt, 2021

Vijon procesi i vaksinimit për të moshuarit dhe bluzat e bardha/ Rama jep lajmin e mire: Dy javët e para të marsit…

Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu kanë parë nga afër sot procesin e vaksinimit të gjysheve dhe të moshuarve mbi 80 vjeç. Ky...

Vaksina me një dozë e kompanisë Johnson & Johnson merr mbështetjen e ekspertëve
Bota 20:08 - 27 Shkurt, 2021

Vaksina me një dozë e kompanisë Johnson & Johnson merr mbështetjen e ekspertëve

Një panel këshillimor ekspertësh i Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave (FDA) votoi të premten në favor të autorizimit të vaksinës me një dozë ndaj COVID-19...

Frigoriferët e vaksinave/ Manastirliu: Mund të ruajmë 250 mijë doza të Pfizer
Sociale 15:32 - 26 Shkurt, 2021

Mbi 11 mijë vaksinime të kryera/ Manastirliu: Të hënën dërgesa e rradhës nga Pfzier

Ministrja e Shëndetëisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka ndjekur nga afër procesin e vaksinimit në Qendrën e Vaksinimit në Arenën Kombëtare, ku po vijon vaksinimi...

EMA miraton me urgjencë vaksinën J&J/ Shkon në katër numri i vaksinave autorizuara në Evropë
Bota 13:30 - 26 Shkurt, 2021

EMA miraton me urgjencë vaksinën J&J/ Shkon në katër numri i vaksinave autorizuara në Evropë

Rregullatori i barnave në Bashkimin Evropian pritet që të rekomandojë për përdorim urgjent vaksinën e koronavirusit Johnson & Johnson në fillim të muajit tjetër. Lajmin e...