Connect with Us

All posts tagged "peshk"

Duhet patjetër të jenë pjesë e dietës tuaj/ Ushqimet që përmirësojnë shëndetin mendor
Shëndeti 16:41 - 15 Janar, 2021

Duhet patjetër të jenë pjesë e dietës tuaj/ Ushqimet që përmirësojnë shëndetin mendor

Ushqimi i mirë ju ndihmon të funksiononi në mënyrë optimale, të flini mirë dhe të zvogëloni stresin. Por gjithashtu mund të ndikojë në shëndetin tuaj mendor...

Shëndeti 22:35 - 4 Dhjetor, 2020

Peshku i shpatës/ Përfitimet shëndetësore, që nga sëmundjet e zemrës e deri tek zvogëlimi i rrezikut të kancerit

Peshku i shpatës (Xiphias gladius) është një peshk i madh grabitqar që shumë njerëz në të gjithë botën e konsumojnë. Karakteristika e tij karakteristike është një...

Ushqimet më të mira që janë burim i vitaminës D
Shëndeti 14:02 - 25 Nentor, 2020

Ushqimet më të mira që janë burim i vitaminës D

Një studim i fundit i botuar në JAMA zbuloi se vitamina D uli incidencën e kancerit të avancuar, metastatik, si dhe shkallën e moralit tek njerëzit...

Shëndeti 14:19 - 18 Nentor, 2020

Ndiheni të lodhur dhe përgjumësht pasi keni ngrënë?/ Zbulohen arsyet pse ndodh kjo gjë

Të gjithë e kemi ndjerë atë – atë ndjenjë të përgjumur që depërton pas një vakt. Ju jeni të plotë dhe të relaksuar dhe po përpiqeni...

Fiks Fare/ Peshk i cilësisë së parë për Ramën, i cilësisë së tretë për Azilin. Drejtoresha: Rama e meriton
Denoncim 21:11 - 5 Nentor, 2020

Fiks Fare/ Peshk i cilësisë së parë për Ramën, i cilësisë së tretë për Azilin. Drejtoresha: Rama e meriton

Fiks Fare denoncoi veprimet e institucioneve shtetërore, të cilat blejnë peshk të cilësisë së parë për shtëpitë e pushimit të krerëve të shtetit dhe peshk të...

Studimi: Covid-19 mund të mbijetojë te mishi dhe peshku i ngrirë për 3 javë
Shëndeti 13:32 - 23 Gusht, 2020

Studimi: Covid-19 mund të mbijetojë te mishi dhe peshku i ngrirë për 3 javë

Covid-19 mund të mbijetojë te mishi dhe peshku i ngrirë për 3 javë. Kjo është vërtetuar nga një studim i fundit, i cili ka vëzhguar ushqimet...

Pas mbylljes së sesionit parlamentar, Balla kap “peshkun e madh” në Sarandë
Politikë 12:34 - 5 Gusht, 2020

Foto-Pas mbylljes së sesionit parlamentar, Balla kap “peshkun e madh” në Sarandë

Pas mbylljes së sesionit parlamentar, kreu i grupit parlamentar socialist, Taulant Balla ka zgjedhur të kalojë pushimet në jug të vendit. Ai ka publikuar foto nga...

basha perjashton myslym murrizin
Aktualitet 18:55 - 20 Prill, 2019

“E ka idhull Ramën”/ Murrizi: Basha po rri as mish, as peshk

Deputeti “rebel” i Partisë Demokratike, Myslim Murrizi ka folur rreth deklaratave të kreut të PD-së, Lulzim Basha, për pamundësimin e zgjedhjeve. Sipas Murrizit, Basha po rri...

Aktualitet 20:15 - 24 Shkurt, 2019

Foto/Krijesë e çuditshme në Kinë: trup peshku dhe gojë krokodili

Një krijesë misterioze është parë në Kinë. Me trup peshku dhe me gojë krokodili, krijesa u pa në Parkun e Liqenit të Baiyunit, në Guangzhou. Kafsha...

Aktualitet 12:42 - 8 Tetor, 2018

AKU në aksion/ Sekuestrohet mish, peshk e miell i paçertifikuar në Elbasan

AKU vijon kontrollet për identifikimin, dënimin dhe ndalimin e çdo veprimtarie të jashtëligjshme që shkelin rregullat e Sigurisë ushqimore. DRAKU Elbasan ka konstatuar shkelje të sigurisë...

Aktualitet 17:25 - 22 Prill, 2018

FOTO/ Kapet peshku i rrezikshëm

Përmirësimi i kushteve të motit u ka dhënë mundësi anijeve të flotës së peshkimit në Durrës të dalin për peshk. Por krahas llojeve të zakonshme që...

Aktualitet 19:22 - 12 Nentor, 2017

AKU në aksion / Sekuestron 250 kg peshk

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka zhvilluar një aksion në qytetin e Korçës ku ka sekuestruar 250 kg peshk. Peshku i sekuestruar tregtohej jashtë kushteve hidro-sanitare. Mësohet...

Aktualitet 23:00 - 30 Tetor, 2017

Foto/ Shikuesit e Blue Planet II befasohen si peshku ‘transgender’ ndryshon nga femër në mashkull

David Attenborough siguroi transmetimin e pamjeve, pasi një peshk femër bëri një transformim për t’u bërë mashkull. Dhe shkëmbimi i mrekullueshëm i gjinisë nuk ishte gjithçka...

Aktualitet 09:34 - 6 Shkurt, 2017

Kishte shkuar për peshk/ 26 vjeçari mbytet në lumin Vjosë

Një i ri është mbytur sot në ujërat e lumit Vjosë. Sipas burimeve paraprake bëhet me dije se 26 vjeçari Lorenc F., kishte shkuar për të...

Aktualitet 15:27 - 4 Shkurt, 2017

Dy herë në javë duhet të hamë peshk

Një studim i realizuar nga shkencëtarët në Australi, ka treguar se konsumimi i të paktën dy herë në javë i peshkut, mund të mbrojë femrat nga...

Life Style 19:30 - 18 Dhjetor, 2016

Gabimet që po bëni kur gatuani peshk

  Një amvise të mirë i duhet që minimalisht të paktën një herë në javë të gatuajë peshk. Por cilat janë disa nga gabimet më të...

Aktualitet 14:21 - 21 Qershor, 2016

Bllokohen 260 kg peshk në Korçë/ Transportohej në bagazh autobusi dhe pa dokumente (Foto)

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit bllokon dhe asgjëson një sasi peshku, e cila transportohej në një autobus udhëtarësh. Me urdhër të Drejtorit të Përgjithshëm të AKU-së, Z.Isuf...

Aktualitet 10:24 - 8 Maj, 2016

Sekuestrohet 100 kg mish dhe 200 kg peshk/Masë disiplinore ndaj Bashkisë së Kavajës

Ditën e sotme në qytetin e Kavajës është bërë e mundur sekuestrimi  i 100 kg mish dhe 200 kg peshk, pasi nuk plotësonin standartet. Sekuestrimi i mallit...

Kuriozitete 22:36 - 18 Shtator, 2015

Peshku me pamje te pazakonte

Peshku i madh me një pamje të pazakontë është kapur në oqean pranë centralit bërthamor Fokushima, që ndodhi katastrofa bërthamore pas tërmetit në vitin 2011. Siç shpjegojnë...

Showbizz 21:50 - 26 Gusht, 2015

Madonna e ha të gjallë peshkun

Madonna padyshim është një nga ikonat e muzikës botërore, suksesi i saj njihet në të gjithë botën. Ajo jo vetëm që nihet për zërin e saj...

Kuriozitete 15:15 - 23 Qershor, 2015

Kaliforni, zbulohet nje gjigant misterioz i oqeanit

I gjatë afër 5 metra, ky ekzemplar i quajtur “oarfish” është zbuluar ne plazhin e South Catalina Island.

Kuriozitete 17:45 - 20 Prill, 2015

Peshku më i çuditshëm në botë

Ky është një lloj i veçantë peshku i cili për një kohë të gjatë nuk ishte parë nga njeriu. Peshku që jeton në thellësi dhe është...

Kuriozitete 17:45 - 18 Shkurt, 2015

Zbulohet një peshk me dy gojë

Në serinë e lajmeve për krijesa të çuditshme nënujore, të kapura në Australi, ja ku vjen peshku me dy gojë. Ai është kapur nga peshkatari Garry Warrick,...