Connect with Us

All posts tagged "permbytje"

“Çmendet moti/ Breshëri shkatërron pemët frutore në Përmet, përmbytje në qytete të tjera
Sociale 19:16 - 5 Korrik, 2020

“Çmendet moti/ Breshëri shkatërron pemët frutore në Përmet, përmbytje në qytete të tjera

Pas ditëve me diell përvëlues, moti ka ka bërë kthesë e papritur këtë pasdite, ndërsa prej orësh tashmë rreshjet e shiut vazhdojnë pothuajse në gjithë vendin....

Sociale 20:17 - 10 Qershor, 2020

Sot shiu përmbyti disa qytete/ Ja si pritet të jetë moti për nesër

Vendi ynë pati sot mot me kthjellime si dhe vranësira mesatare deri të dendura të cilat më tepër u përqëndruan në relievet kodrinore dhe malore gjatë...

Sociale 19:14 - 10 Qershor, 2020

Jo vetëm në Librazhd e Berat/ Përmbytje edhe në Korçë

Në disa qytete të vendit janë regjistruar reshje shiu dhe rrebeshe. Pak më parë, CNA.al raportoi se në qytetin e Librazhdit ka përmbytje dhe është bllokuar...

Sociale 17:08 - 10 Qershor, 2020

Video-përmbytet Berati/ Makinat “notojnë” në ujë

https://streamable.com/u1qk40https://streamable.com/u1qk40Rrebeshe shiu dhe stuhi kanë përfshirë pasditen e sotme qytetin historik të Beratit duke shkaktuar përmbytje. I favorizuar edhe nga era e fortë, shiu ka bllokuar...

Sociale 21:12 - 6 Qershor, 2020

Vetëm 6 ditë pas inaugurimit/ Parku Rinia përmbytet nga shiu

Vetëm 6 ditë më parë u bë inaugurimi i parkut Rinia, por ajo që ka ndodhur sot tregon punën e vërtetë të Bashkisë së Tiranës. Mjaftoi...

Sociale 17:45 - 6 Qershor, 2020

CNA.al sjell të tjera pamje/ Rrugët e Tiranës të përmbytura nga shiu

Reshjet e shiut të mesditës së sotme kanë përmbytur rrugët e Tiranës, siç ka ndodhur jo pak herë. CNA.al sjell të tjera foto, ku shihet qartë...

Sociale 15:32 - 6 Qershor, 2020

Foto-“Çmendet” moti/ Reshje dhe shtrëngata shiu, përmbytje në rrugët e kryeqytetit

Mesditen e sotme, reshje të ndendura shiu kanë “pushtuar” pothuajse të gjithë vendin. Reshjet e forta, të shoqëruara me shtrëngata dhe bubullime, ka pasur edhe në...

Kuriozitete 13:24 - 1 Qershor, 2020

FOTOT-I zhytur në një liqen prej dekadash/ Ky është fshati që po shfaqet sërish në sipërfaqe

Një fshat italian i përmbytur që në vitet 1940 mund të rishfaqet përsëri. Sipas Lonely Planet , fshati Fabbriche di Careggine i vendosur në provincën e...

Bota 23:23 - 25 Mars, 2020

Video-Italia nuk gjen qetësi/ Stuhia e fuqishme përmbyt rrugë e autostrada

Ndërsa e gjithë Italia është gjunjëzuar nga koronavirusi, një stuhi e fuqishme ka goditur mbrëmjen e sonte jugun e vendit. Në Siçili dhe Katania reshjet e...

Sociale 19:13 - 8 Mars, 2020

Reshjet intensive të shiut/ Berati nën ujë, rritet frikshëm edhe niveli i Osumit

Moti i keq që ka përfshirë vendin ditët e fundit ka shkaktuar probleme në disa qytete. Në Berat shiu ka bllokuar rrugët kryesore vështirësuar lëvizjen e...

Sociale 09:23 - 4 Mars, 2020

Moti i keq me reshje të dendura/ Përmbytje dhe rrëshqitje dherash

Reshjet e shumta të shiut gjatë mbrëmjes së të martës kanë shkaktuar përmbytje në fshtatin Murqinë në Krujë. Mësohet se si pasojë e reshjeve të dendura...

Bota 09:46 - 18 Janar, 2020

Australisë nuk i ndahen “hallet”/ Pas zjarreve të fuqishme, rrezikon përmbytje

Pas zjarreve të fuqishme që “pushtuan” Australinë kohët e fundit, vendi është përfshirë nga reshje të dendura shiu. Shiu që filloi të binte u duk një...

Bota 18:48 - 2 Janar, 2020

Përmbytjet katastrofike në Indonezi/ Dhjetra viktima, mbi 30 milionë njerëz ngelen të pastrehë

29 njerëz kaanë humbur jetën dhe mbi 30 milion të tjerë kanë ngelur të pastrehë sipasojë e përmbytjeve katastrofike në Indonezi. Sipas mediave ndërkombëtare, kryeqyteti i...

Sociale 18:21 - 23 Dhjetor, 2019

Reshjet e shiut/ Vjosa del nga shtrati, rrezikohen disa fshatra

Reshjet e shumta të shiut të ditëve të fundit, kanë bërë që Lumi Vjosë të dalë nga shtrati. Dalje ka patur  pranë pazarit të vjetër në...

Lajme 20:55 - 22 Dhjetor, 2019

Lumi Ishëm del nga shtrati/ Përmbyten dhjetëra sipërfaqe tokë bujqësore

Reshjet e dendura të shiut që kanë “pushtuar” vendin gjatë 24 orëve të fundit, kanë bërë që lumi Ishëm në Fushë- Krujë të dalë nga shtrati....

Kronika 17:33 - 22 Dhjetor, 2019

Rrebeshi nuk kursen as Beratin/ Përmbyten rrugët dhe rrëzohen pemët

Shirat e dendura kanë shkaktuar mjaft probleme edhe në qytetin e Beratit. Mësohet se rrugët kryesore janë përmbytur nga shiu që ka vërshuar në ujë, ndërsa...

Kronika 14:10 - 22 Dhjetor, 2019

Përmbytet Tirana/ Lana rrezikon të dalë nga shtrati

Tirana është nga qytetet më të prekura nga rrebeshet e sotme në vend. Në rrugën e Elbasanit dhe në rrugën e Kavajës qarkullimi i automjeteve është...

Sociale 21:51 - 21 Dhjetor, 2019

Reshje të dendura shiu/ Përmbytje në Durrës

Reshjet e dendura të shiut që kanë përfshirë vendin gjatë ditës së sotme, kanë shkaktuar një sërë problemesh në qarkullimin rrugor. Ndërkaq, në qytetin e Durrësit...

Bota 20:34 - 21 Dhjetor, 2019

Video/ Tornado godet Anglinë, përmbytje në të gjithë vendin

Anglia po përballet me përmbytje të mëdha në të gjithë vendin për shkak të reshjeve të dendura të shiut. Një ndër qytetët që po përballet me...

Sociale 22:12 - 20 Dhjetor, 2019

Reshje intensive shiu/ IGJEUM paralajmëron përmbytje në fundjavë

Sipas Institutit të Gjeoshkencës, nesër dhe pasnesër priten reshje intensive shiu në të gjithë vendin që pritet t’i kalojnë vlerat e 100 mm në 24 orë....

Bota 20:25 - 11 Dhjetor, 2019

Miliona njerëz rrezikojnë të përmbyten/ Akujt e Groenlandës po shkrijnë 7 herë më shumë se në vitet ‘90

Përgjatë një hulumtimi të ri ndërkombëtar të natyrës shkencore, është zbuluar se në Groenlandë akujt po shkrijnë me një ritëm shtatë herë më të shpejtë sesa...

Blog 08:32 - 11 Dhjetor, 2019

A mund të shpëtohet Venecia?

“Italianët thjesht nuk janë të mirë në planifikimin afatgjatë”, shkruante Maurizio Ferrera për Corriere della Sera. Ne e trajtojmë të ardhmen “si një lloj kolonie të...

Bota 13:56 - 13 Nentor, 2019

Dy të vdekur nga përmbytjet në Venecia / Kërkohet të shpallet gjendja e jashtëzakonshme

Dy persona kanë humbur jetën në lagunën e Venecias për shkak të përmbytjeve në banesa. Kryetari i Bashkisë së Venezias Luigi Brugnaor kërkon shpallen e gjëndjes...