Connect with Us

All posts tagged "perime"

Ekonomi 10:22 - 14 Shkurt, 2020

Prodhimi kaotik/ Bien çmimet e perimeve, rriten të frutave

Prodhimi bujqësor pa planifikim dhe me hope për disa artikuj bujqësore që konsumohen shumë në tregjet shqiptare ka shkaktuar ndryshime ekstreme ne çmimet e shitjes së...

perime qe djegin dhjame
Aktualitet 23:00 - 9 Mars, 2019

Tre perimet që duhet të hash për të hequr qafe dhjamin  pa u munduar

Brokoli Brokoli ka efekte antioksidante dhe antiinflamatore të cilat ndikojnë shumë pozitivisht edhe në luftën kundër disa llojeve të kancerit. Gjithashtu brokoli eviton edhe kapsëkun, kjo...

burre fruta perime
Aktualitet 23:50 - 25 Janar, 2019

Burrat i këshillojmë të hanë fruta dhe perime/ Na falenderoni më vonë

Një studim i publikuar nga Evolution and Human Behavior shkon përtej pohimit të grave ,që shprehen se meshkujt më tërheqës ndjekin një dietë të mbushur me...

fruta
Aktualitet 11:40 - 17 Janar, 2019

Jeni me grip? Ju këshillojmë të hani fruta dhe perime

Për ata që mendojnë se efekti pozitiv i frutave dhe perimeve lidhet vetëm me praninë e vitaminave është e gabuar. Në fakt, sot shkenca konfirmon se...

Life Style 12:53 - 17 Dhjetor, 2018

Pse nuk duhet t’ju mungojë kjo perime në shtëpi?

Sa prej jush kanë xhinxher në shtëpi? Shumë persona nuk i dinë vlerat e tij ndaj nuk i japin rëndësi. Por xhinxheri është shumë i domosdoshëm...

Aktualitet 22:00 - 15 Dhjetor, 2018

Dëshiron të humbësh peshë? Ja zgjidhja për ty

Mos prit më që të humbësh peshë. Këtu të tregojmë perimet që duhet të hash për të qenë në formë për 2019. A je gati? Harro...

Life Style 13:25 - 9 Dhjetor, 2018

Perimet që duhet të fusni në dietën tuaj nëse doni të keni bark të sheshtë

Mbipesha është një problem që e kanë shumë njerëz në ditët e sotme, kur ushimi “i shpejtë” mbizotëron në ditët tona. Por nëse doni të humbni...

Aktualitet 16:15 - 3 Nentor, 2018

Alarm i rremë/ Çfarë u gjet brenda çantës që terrorizoi Tiranën

Alarmi për çantën e dyshimtë, e cila u gjet mesditën e sotme në zonën e “Unazës së Re” në Tiranë ka rezultuar i rremë. Mësohet se...

Aktualitet 15:09 - 28 Gusht, 2017

Lëngjet që duhen konsumuar patjetër/Iu mbajnë në formë të mirë shëndetësore

Lëngu i karotës Është një nga lëngjet më të pasura me vitamina si A, B, C, E dhe K dhe ndihmon funksionimin normal të gjithë organizmit,...

Shëndeti 17:47 - 26 Mars, 2017

Supë e shëndetshme me perime

Përbërësit: 2 gota presh 2 gota lakër 4 gota patate në kube 6 lugë gjelle gjalpë 6 gota lëng pule 2 gjethe dafine ¼ lugë çaji...

Femra 23:40 - 24 Dhjetor, 2016

Mos harroni perimet e zjera

Do të ishte mirë që deri diku të shmangit ushqimet e thata, dhe të fillonit të hanit shëndetshëm. Një studim i fundit ka vërtetuar se shumica...

Aktualitet 09:52 - 11 Dhjetor, 2016

Si te parandalosh humbjen e degjimit nepermjet nepermjet ushqyerjes se duhur

Nese keni problem me degjimin ose vini re se degjimi juaj ka probleme, shtimi i suplementeve ushqimore dhe nje diete e pershtatshme do te ishte pergjigja...

Shëndeti 18:52 - 9 Dhjetor, 2016

FOTO/ Ja çfarë fruta dhe perimesh duhet të konsumoni për të mos u sëmurur gjatë dhjetorit

Dhjetori përveç faktit se njohet si muaji i festave është gjithashtu i njohur në të gjithë botën nga mjekët si muaji kur mund të sëmureni më...

Aktualitet 19:00 - 30 Qershor, 2016

Denoncimi/ Perime kancerogjene nga fermat e Lushnjes

Një intelektuale e njohur, Flora Xhemani Baba, ka denoncuar publikisht atë që po ndodh sot me prodhimet bujqësore, të cilat nuk kanë asnjë kontroll dhe që...

Ekonomi 10:01 - 9 Qershor, 2015

Tregtimi i perimeve, Maqedonia heq bllokadën

Pala maqedonase ka hequr bllokimin e perimeve shqiptare në Qafë Thanë, pasi kanë rezultuar të parrezikshme për shëndetin. Ministria e Bujqësisë, përmes një komunikate për shtyp...

Shëndeti 00:08 - 14 Prill, 2015

Si të ulni rrezikun e vdekjes

Të hash shtatë ose më shumë racione fruta dhe perime në ditë është më e shëndetshme se sasia e rekomanduar, 5, dhe do të zgjaste jetën...

Art 11:58 - 6 Prill, 2015

Art me perime

Arti nuk njeh kufij! Artistë të ndryshëm përpiqet t’a shprehin talentin në forma të ndryshme, duke i bërër veprat e tyre interesante. Arti në fruta e...

Art 21:28 - 22 Mars, 2015

Art me perime

Frutat dhe perimet këshillohen nga mjekët që të hahen shpesh, pasi ato kanë vlera të mëdha ushqyese. Por, përvec ngrënies ato mund të përdoren edhe për...