Connect with Us

All posts tagged "perhapje"

A do të mbyllen shkollat?/ Rama: Nuk konsiderohen vatra të nxehta
Aktualitet 11:33 - 24 Nentor, 2020

A do të mbyllen shkollat?/ Rama: Nuk konsiderohen vatra të nxehta

Kryeministri Edi Rama në një konferencë të përbashkët me ministren e Arsimit, Evis Kushi, ka folur për pandeminë dhe zhvilimin e mësimit nëpër shkolla. Rama u...

Shëndeti 10:33 - 24 Nentor, 2020

Këshilla për parandalimin e përhapjes së koronavirusit tek familjarët

Mbajtja hapur e dritareve ul rrezikun nga infektimi me koronavirus, sepse ajri i freskët në hapësira të mbyllura mund të ulë rrezikun nga infeksioni për më...

Studimi i ri/ Evropa pati një rol qendror në përhapjen globale të koronavirusit
Shëndeti 09:55 - 5 Nentor, 2020

Studimi i ri/ Evropa pati një rol qendror në përhapjen globale të koronavirusit

Grupi i Kërkimeve Arkeogjenetike i Universitetit Hadersfilld në Britaninë e Madhe, ka hartuar shpërndarjen e koronavirusit SARS-CoV-2, përgjegjës për pandeminë aktuale në mbarë botën COVID-19, duke...

Shëndeti 13:39 - 25 Shtator, 2020

E thonë studiuesit/ Mburojat plastike të fytyrës nuk funksionojnë dhe lejojnë që 100% e pikave të përhapen

Shumë profesionistë kanë marrë mburoja për fytyrën mes pandemisë së koronavirusit . Por një studim i ri ka paralajmëruar se këto mburoja plastike nuk funksionojnë dhe...

Paralajmërimi i studiuesve: Coronavirus mund të përhapet edhe në ajër
Shëndeti 13:38 - 21 Shtator, 2020

Paralajmërimi i studiuesve: Coronavirus mund të përhapet edhe në ajër

Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve udhëzuan azhurnimin në faqen e saj të internetit për të thënë se koronavirusi mund të përhapet zakonisht “përmes...

Cilat janë efektet e pandemisë së Covid-19 mbi shëndetin tonë mendor?
Aktualitet 14:01 - 9 Shtator, 2020

Më shumë 27 milionë raste në botë me covid-19/ Britania ndalon grumbullimet

Në të gjithë botën numri total i viktimave i ka kaluar tashmë 900 mijë, ndërsa të prekur janë më shumë se 27 milionë e 500 mijë....

Helikopteri nuk e fiku dot/ Zjarri në Fier vijon të përhapet prej 3 ditësh
Kronika 08:41 - 30 Gusht, 2020

Helikopteri nuk e fiku dot/ Zjarri në Fier vijon të përhapet prej 3 ditësh

Vijon prej tre ditësh zjarri në fshatin Drenie të Fierit. Zjarrfikëset po punojnë ende për të shuar flakët edhe pse dje u ndërhy me helikopter por,...

Situata nga koronavirusi/ Kryeministri i Francës: Epidemia po fiton terren
Bota 15:09 - 27 Gusht, 2020

Situata nga koronavirusi/ Kryeministri i Francës: Epidemia po fiton terren

Kryeministri i Francës, Jean Castex, tha se koronavirusi është i përhapur te popullata franceze katër herë më shumë se një muaj më parë. Castex tha se...

OBSH: Përhapja e koronavirusit po përshpejtohet nga të rinjtë
Shëndeti 12:56 - 18 Gusht, 2020

OBSH: Përhapja e koronavirusit po përshpejtohet nga të rinjtë

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka thënë të martën se është e shqetësuar që përhapja e koronavirusit të ri është duke u regjistruar në mesin e...

Shëndeti 11:22 - 14 Gusht, 2020

Spanja merr masa të rrepta/ Ndalon pirjen e duhanit si rrezik për përhapjen e Coronavirusit

Rajoni Spanjoll i Galicisë ka ndaluar në mënyrë efektive pirjen e duhanit në vende publike për shqetësime se rrit rrezikun e transmetimit Covid-19.Ajo lëshoi ​​një ndalesë...

Sociale 09:32 - 14 Gusht, 2020

OBSH-ja hedh poshtë shqetësimet për përhapje të koronavirusit përmes ushqimit

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) u ka bërë thirrje njerëzve që të mos shqetësohen nga përhapja e koronavirusit përmes ushqimit, pasi autoritetet kineze kanë thënë se...

Studiuesit këshillojnë të rinjtë/ "Vendosni maskë gjatë seksit për të parandaluar përhapjen e Coronavirusit"
Life Style 11:16 - 10 Gusht, 2020

Studiuesit këshillojnë të rinjtë/ “Vendosni maskë gjatë seksit për të parandaluar përhapjen e Coronavirusit”

Tani, një universitet po u kërkon studentëve të tij që të mbajnë maska ​​për fytyrën ndërsa bëjnë seks, për të ndaluar përhapjen e koronavirusit .Universiteti i...

Përhapja e koronavirusit në Gjermani/ Në fokus të kthyerit nga Kosova
Bota 08:57 - 7 Gusht, 2020

Përhapja e koronavirusit në Gjermani/ Në fokus të kthyerit nga Kosova

Mediat gjermane tërheqin vëmendjen, se virusi Corona, po përhapet në Gjermani ndër të tjera edhe nga personat e kthyer nga Kosova. Rreth 10% e infeksioneve të...

Frikë nga shpërthimi i virusit në vjeshtë
Shëndeti 22:21 - 26 Korrik, 2020

Covid-19 po përhapet masivisht tek të rinjtë, në intubim edhe 25-30 vjeçarë

Përhapja e Covid-19 në komunitet ka bërë që të preken edhe 20-vjeçarë. Specialistë të Institutit të Shëndetit Publik thonë se për shkak të agresivitetit të virusit,...

Mbyllja e lokaleve të natës/ Pipero: Virusi nuk ka fasha orari, muzika të shëron si dielli
Shëndeti 20:24 - 21 Korrik, 2020

Mbyllja e lokaleve të natës/ Pipero: Virusi nuk ka fasha orari, muzika të shëron si dielli

Mjeku Pëllumb Pipero ka folur për vendimin për mbylljen e bareve dhe lokaleve të natës si dhe ndalimin e muzikës pas orës 20:00. Pipero tha se...

Përfshihet nga zjarri një kodër në Hekal të Mallakastrës/ Digjen ullishte dhe vreshta
Kronika 12:35 - 19 Korrik, 2020

Përfshihet nga flakët kurora e gjelbër në Milot/ Rrezikohen banesat

Përfshihet nga flakët kurora e gjelbër në Milot. Mësohet se flakët popërhapen me shpëjtësi për shkak të erës duke rrezikuar banesat që ndodhen pranë. Në zonë...

Qeveria e Kosovës dënime të rënda/ “Dy deri në 12 vjet burg ose 8 mijë euro gjobë për shkelësit e masave”
Kosova & Rajoni 16:47 - 13 Korrik, 2020

Kosova kthen orën policore/ “Dy deri në 12 vjet burg ose 8 mijë euro gjobë për shkelësit e masave”

Qeveria e Kosovës ka ashpërsuar masat ndaj qytetarëve që nuk repektojnë masat e rekomanduara për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. Afrim Ahmeti, drejtori i Operacioneve në...

Shëndeti 10:15 - 13 Korrik, 2020

Përhapja e koronavirusit nga ajri/ 5 gjërat të rëndësishme që duhet të dini

Së fundmi është përfolur shumë për përhapjen e koronavirusit nga ajri. Shkencëtarët dhe ekspertët e shëndetit ende po përpiqen të kuptojnë më mirë se si përhapet...

Pse në Shqipëri virusi po vret të rinj?
Shëndeti 16:12 - 7 Korrik, 2020

Kritika ndaj OBSH-së mbi rrugët e përhapjes së COVID-19

Një grup prej 239 shkencëtarësh i kanë kërkuar Organizatës Botërore të Shëndetësisë të njohë faktin se koronavirusi shpërndahet nga ajri e për këtë arsye të bëjë...

Shëndeti 10:45 - 7 Korrik, 2020

Studimi-Versioni i ri i Covid-19/ Përhapet më shpejt, por të sëmur më pak

Një studim global ka gjetur prova të forta që një formë e re të koronavirusit Sars Cov-19 është përhapur nga Europa në SHBA. Mutacioni i ri...

Studiuesit bëjnë paralajmërimin: Këto janë maskat më efektive për mbrojtjen ndaj Coronavirusit
Shëndeti 11:51 - 1 Korrik, 2020

Studiuesit bëjnë paralajmërimin: Këto janë maskat më efektive për mbrojtjen ndaj Coronavirusit

Maskat më të mira për fytyrën dhe për të ndalur përhapjen e Coronavirusit janë ato në formë koni dhe ato të bëra vetë me shtresa të...

Studimi i ri rreth Coronavirusit/ Rrezet e diellit “vrasin virusin në 34 minuta”
Shëndeti 11:56 - 24 Qershor, 2020

Studimi i ri rreth Coronavirusit/ Rrezet e diellit “vrasin virusin në 34 minuta”

Me rritjen e temperaturave në Mbretërinë e Bashkuar këtë javë, britanikët do të kenë më shumë mundësi për të shijuar diellin. Sipas një studimi të ri,...

Politikë 10:47 - 17 Qershor, 2020

Grida Duma i përgjigjet Ramës me video/ Shikoni se kush po përhap virusin

Ish- deputetja e PD, Grida Duma ka publikuar një video duke iu përgjigjur akuzave të kryeministrit Edi Rama se opozita me tubimet dhe mosrespektimi i masave...