Connect with Us

All posts tagged "perfitime"

Përfitimet e magnezit/ Pse është i shkëlqyeshëm për shëndetin e kockave, muskujve dhe trurit
Life Style 15:11 - 21 Tetor, 2020

Përfitimet e magnezit/ Pse është i shkëlqyeshëm për shëndetin e kockave, muskujve dhe trurit

Magnezi është një mineral thelbësor për shëndet të mirë. Si minerali i katërt më i bollshëm në trupin e njeriut, “është i domosdoshëm për kocka të...

Life Style 16:35 - 29 Gusht, 2020

Çfarë ndodh nëse e vendosni furçën e dhëmbëve në ujë me sodë buke/ Zbulojeni tani

Bikarbonat natriumi , në kimise është përcaktuar si kripë e natriumit e acidit karbonik. Komercialisht njihet vetëm si bikarbonat . Është pjesë e aditivëve ushqimorë të...

Life Style 15:23 - 28 Gusht, 2020

Sekretet e bukurisë/ 5 mrekullitë që një dush i ftohtë bën me lëkurën tuaj

Ne kemi menduar që dushet e ftohta mund të na japin një nxitje të energjisë dhe të na ndihmojnë të zgjohemi në mëngjes. Por dushi me...

Shëndeti 11:09 - 23 Gusht, 2020

Zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të enëve të gjakut/ Ky është ushqimi që nuk duhet ta hiqni nga tryeza juaj

Një studim i ri sugjeron që lakra e brukselit është një nga perimet që nuk duhet të mungojë në tryezat tuaja, kjo sepse ka shumë përfitime...

Life Style 14:59 - 16 Gusht, 2020

Çfarë ndodh nëse konsumoni çdo ditë hudhër?/ Ja e vërteta

Shpesh jo e preferuar për shkak të erës së keqe, mbase jo të gjithë e dinë se konsumimi i rregullt i hudhrave sjell përfitime interesante për...

Life Style 16:12 - 12 Gusht, 2020

4 përfitimet e pabesueshme të mjaltit si maskë për flokët

Mjalti është një ëmbëlsues me shumë veti të dobishme për trupin tonë, për këtë duhet të përdoret më shpesh, padyshim, si për të gjithë ëmbëlsuesit e...

Shëndeti 16:42 - 7 Gusht, 2020

Kanella ul sheqerin në gjak/ E vërtetë apo mit?

Kanella është një pemë me gjelbërim të përjetshëm që i përket familjes Lauraceae, të tilla si sassafras, kamfor dhe avokado. Historia e kanellës ka origjinë shumë...

Faktet që nuk i dinit/ Pse duhet të veshim çorape gjatë natës
Life Style 13:08 - 24 Qershor, 2020

Faktet që nuk i dinit/ Pse duhet të veshim çorape gjatë natës

Çorapet mendohet se janë përdorur për herë të parë gjatë epokës së qytetërimit antik egjiptianë, grekë dhe romakë. Ndërsa qëllimi i tyre kryesor është të mbajnë...

Life Style 15:44 - 9 Qershor, 2020

Çfarë ndodh nëse konsumoni bukë me qepë/ Zbulojeni tani

Komponenti kryesor i qepëve është uji, përveç ujit ka shumë lëndë ushqyese të tjera me një veprim të dobishëm për trupin tonë. Qepa është një produkt...

“Virusi do qarkullojë me ulje-ngritje”/ Pipero: Nuk besoj të ketë valë të dytë
Shëndeti 11:48 - 24 Maj, 2020

“Ik se na çave kokën”/ Pipero i përgjigjet Erion Kristos: Ndoshta ju kam lodhur çdo natë, por…

Ditën e djeshme gazetari Erion Kristo, bëri thirrje për rebelim dhe së bashku me disa qytetarë thyen postobllokun e policisë dhe protestuan te Parku i Liqenit...

Shëndeti 14:36 - 10 Maj, 2020

“Dieta Ylber”/ Lufton sëmundje si kanceri, faktet që duhet t’i dini rreth saj

Dieta Ylber jo vetëm që përmirëson shëndetin tuaj dhe ju mbron nga sëmundje të ndryshme, por gjithashtu ju ndihmon të humbni peshë. Një nga avantazhet kryesore...

Life Style 11:55 - 2 Maj, 2020

Bima që bën mrekulli/ Ndihmon në rigjenerimin e lëkurës dhe redukton inflamacionin

Aloe vera është e shkëlqyeshme për djegien nga dielli sepse ndihmon në lehtësimin e dhimbjes dhe skuqjes duke zvogëluar inflamacionin. Xheli gjithashtu stimulon prodhimin e kolagjenit,...

Ylli Manjani sulmon ndërkombëtarët, thirrje Bashës/ Për aq sa rrinë do bëjnë gjëma!
Lajme 09:23 - 31 Mars, 2020

Përfitimet nga qeveria në situatën nga Covid-19/ Ish ministri: Mos prisni, ngrohuni në diell

Ish ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka reaguar mbi përfitimet që populli dhe bizneset do të kenë nga fondet e qeverisë në këtë situatë të vështirë...

Ekonomi 19:47 - 26 Mars, 2020

Situata nga koronavirusi/ Ahmetaj publikon “Paketën Financiare 2”, kush dhe sa përfitojnë

Ministri i Shtetit për Rindërtimin, Arben Ahemtaj ka publikuar “Paketën Financiare 2”. Sipas Ahmetajt nga kjo paketë përfitojnë 123,871 individë. Ai sqaron se efekti i paketës...

Politikë 13:30 - 22 Janar, 2020

Përfitimet e të prekurve nga tërmeti/ Publikohet dokumenti me gafën e qeverisë

Gazetari Klodian Tomorri ka publikuar një dokument të firmosur nga ana e qeverisë Rama, për ndarjen e familjeve dhe si do të përfitojnë ato pas tërmetit...

Sociale 17:31 - 8 Tetor, 2019

Teknologjia 5G/ AKEP zbulon shifrat: Ja sa përfitoi buxheti i shtetit në 2019

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP), ka vënë në fokus të punës përmirësimin e cilësisë së shërbimit ndaj operatorëve celulare, me sinjal telefonie dhe akses...

Lajm i Rekomanduar 08:51 - 11 Gusht, 2019

Zhvatësit e PD-LSI/ Përfituan dieta, pas djegies së mandateve

Opozita shqiptare nuk ka hequr dorë nga privilegjet parlamentare edhe pas dorëzimit të mandateve të përfaqësimit në Kuvend. Deputetë të Partisë Demokratike, por sidomos të Lëvizjes...

miqesia mes nenave
Aktualitet 22:00 - 6 Mars, 2019

Studimi/ Miqësitë mes nënave  përmirësojnë jetën e fëmijëve

Janë analizuar  disa të dhëna të 1082 nënave dhe fëmijëve të moshës  deri në dy vjeç. Ideja e kësaj ishte monitorimi i grupeve shoqërore që ndikonin...

mjalte me kanelle, cfare ndodh kur konsumohet cdo dite
Aktualitet 22:20 - 24 Shkurt, 2019

Ja çfarë i ndodh trupit tuaj nëse hani çdo ditë një lugë mjaltë me kanellë

Mjalti me kanellë është  një kombinim shumë efikas që është vënë në qendër të vëmendjes vetëm vitet e fundit. Më poshtë ju rendisim disa nga sëmundjet...

Qenusha adoptim, te mirat e adoptimit
Aktualitet 23:00 - 12 Shkurt, 2019

Adopto një qenush/ Do të të zgjasë jetën

Nëse nuk ta ka mbushur ende mendjen bukuria dhe dashuria që kanë qenushat të japim disa aryse të vlefshme pse duhet të adoptosh një qenush. Sipas...

avokado
Aktualitet 13:00 - 7 Shkurt, 2019

Avokado/ Vlerat, përdorimet dhe përfitimet që i sjell shëndeti

Avokado është një specie e pemëve frutore, e lindur në Puebla, Meksikë dhe përdorimi i saj i parë daton rreth 5000 vjet më parë. Pema e...

blerje
Aktualitet 23:52 - 18 Janar, 2019

Mos u ndjeni më në faj/Blerjet reduktojnë stresin si dhe ju dobësojnë

Të dalësh për shopping është diçka shumë e shëndetshme, të paktën kështu,pohojnë studiuesit Australianë. Sipas tyre personat e moshës mbi 65 vjeç që bëjnë blerje në...

grup gjaku 0
Aktualitet 22:10 - 18 Janar, 2019

Çfarë duhet të dini nëse keni grupin e gjakut 0

Kush ka grupin e gjakur 0, mund të marrë transfuzion gjaku vetëm nga personat me të njëjtin grup gjaku dhe ky është një problem i madh....