Connect with Us

All posts tagged "perendimi"

Blog 09:48 - 1 Prill, 2020

A do të shkaktojë Covid-19 një valë të nacionalizmit ushqimor?

Një pjesë e vendeve po grumbullojnë artikuj ushqimesh për të siguruar furnizime për popullatën e tyre. Kufijtë për eksporte mund të jenë veçanërisht të dëmshëm për...

Blog 08:17 - 22 Shkurt, 2020

Ç’duhet bërë për të ndalur largimin e trurit nga Ballkani Perëndimor?

Nga Nikola Xhorxheviç “Emerging Europe” * Që shumë vende evropianë në zhvillim, po përballen me dukurinë e “largimit të trurit”, ky nuk është një sekret. Lëvizja...

Blog 08:37 - 19 Shkurt, 2020

Pse rënia e ndikimit të Perëndimit, përbën një shqetësim për botën

Nga Andrew Hammond ”Gulf News” * Konferenca e Sigurisë e Mynihut, përfundoi të dielën pas diskutimeve të gjata që përfshinë rreth 500 liderë politikë dhe të...

Blog 08:34 - 19 Shkurt, 2020

Si të parandalohet një pandemi tjetër, përpara se ajo të shpërthejë

Nga Annie Sparow “Foreign Policy” * Përhapja e epidemive është e pashmangshme. Nëse ato bëhen pandemike – pra kur ka një përhapje të pakontrolluar të sëmundjeve...

Blog 10:50 - 3 Janar, 2020

Sa larg mund të shkojë Turqia në përplasjen e saj me Perëndimin?

Nga Paul Taylor ”Politico.eu” * Në vitin 2020, përgatituni të shihni më shumë përplasje mes Perëndimit dhe Turqisë. Në 12 muajt e fundit, presidenti turk Rexhep...

Blog 08:19 - 19 Dhjetor, 2019

Pas Pranverës Arabe/ Çdo të ndodhë në vitin 2020?

Nga Paul Wang “Modern Diplomacy” * Ekspertët dhe politikanët në Lindjen e Mesme, janë të shqetësuar për rebelimet e reja dhe gjendjen  popujve arabë. Ndaj ata...

Politikë 09:57 - 30 Nentor, 2019

A mund të bashkëpunojnë me njëra-tjetrën Rusia dhe Perëndimi?

Nga Robert A.Manning “National Interest” * Nostalgjia euforike, që karakterizoi festimet e 30-vjetorit të rënies së Murit të Berlinit, la në hije leksonin ndoshta më të...

Blog 08:31 - 23 Nentor, 2019

Si matet ndikimi rus në zgjedhjet e vendeve perëndimore 

Nga Leonid Bershidsky “The Moscow Times” Një artikull fundjavën që shkoi në gazetën “The Sunday Times”, fliste mbi një raport parlamentar britanik, që ka arritur në...

Blog 08:43 - 1 Nentor, 2019

Nju Jork Tajms, 1982/ Shqipëria, aty ku po luhet me ekuilibrin e fuqive Lindje-Perëndim

Ky opinion i botuar në Nju Jork Tajms, në numrin e 28 prillit 1982, me autor Erik Margolis, të ngjan shumë me një thirrje të fortë...

Opinione 16:57 - 7 Tetor, 2019

Nga Dritan Haxhiraj/ Kosova dhe Perëndimi!

Askush nuk do e besonte se oret qe do te ndiqnin darken e 6 Tetorit 2019, do te vinin vulen e asaj se çfare Perendimi ka...

Politikë 15:33 - 27 Qershor, 2019

Skandal/ Meta shpall “armike”, SHBA-në dhe Italinë

Presidenti Ilir Meta ka thirrur sot në mesditë një takim të shkurtër me ambasadorë të vendeve perëndimore në Tiranë, për t’i informuar mbi qëndrimin e tij...

Aktualitet 08:39 - 16 Prill, 2019

Loja e superfuqive/ Shqiptarët qartazi “me Perëndimin”

Superfuqitë janë ato që vendosin në shumicën e rasteve fatin e më të dobëtëve. Çdo lëvizje e ndërmarrë nga këto shtete ka efekt direkt në tregje...

Lulzim Basha ne deklarate per mediat nga selia blu
Aktualitet 13:41 - 20 Shkurt, 2019

Shënim/ Lideri perëndimor po përplas “brirët” me perëndimin

Duket e pabesueshme, por është e vërtetë. Ndodh në Shqipëri dhe sot po e shohin të gjithë. Lulzim Basha njeriu që në cdo dalje televizive thekson...

Aktualitet 22:03 - 12 Gusht, 2018

Përse Perëndimi po tradhëtohet nga Kosova?

Nga Mero Baze Debati i nxehtë që ka hapur iniciativa e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, dhe atij të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, lidhur me të ashtuquajturën...

Aktualitet 15:38 - 15 Gusht, 2017

Befason ministri serb/Shqipëria e Madhe, shteti më i fortë në Ballkan!

“Pika që gërryen Fushë-Kosovën” – Gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” i kushton vëmendje ideve të hedhura nga ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç në median serbe....

Aktualitet 13:42 - 2 Maj, 2017

BBC: Perëndimi mund të pësojë kolaps… njësoj si Roma e lashtë

Ekonomisti politik Benjamin Friedman e ka krahasuar një herë shoqërinë perëndimore moderne me një biçikletë, rrotat e të cilës mbahen në lëvizje prej rritjes ekonomike. Nëse...

Aktualitet 15:26 - 16 Shkurt, 2017

Lufta në Siri do të jetë e gjatë/ Perëndimi mbështet terroristët

Presidenti sirian, Bashar al-Assad në një intervistë për mediat franceze, Europe 1 dhe TF1 thekson se ri-pushtimi i Alepos ishte një hap i rëndësishëm, por pavarësisht...