Connect with Us

All posts tagged "pensione"

Sociale 19:50 - 7 Maj, 2020

Video-Pensionistët sillen vërdallë në Laç/ Posta u mbyll qepenat: Kemi urdhër të mos u japim para

Prej dy muajsh, Shqipëria po përballet me pandeminë e koronavirusit për shkak të të cilit janë marra masa shtrenguese. Pensionistët janë ata të cilët duhet të...

Politikë 23:00 - 30 Prill, 2020

Kërkoi të ulen pensionet dhe pagat/ Beqaj tenton të shfajësohet: E shtrembëroi një media

Propozimi i ish-ministrit të Shëndetësisë Ilir Beqajt për të ulur pensionet dhe pagat në mënyrë që ekonomia të rimarrë veten nga pandemia e koronavirusit, u shoqërua...

Opinione 21:02 - 30 Prill, 2020

Nga Ilir Levonja/ Po edhe me pensionet e gjete o legen?

Kjo do të ishte ulërima më normale e ditës dhe më kuptimplota për të bërë dallimin esencial midis qytetarit që do demokracinë dhe shushunjave që flasin...

Politikë 19:06 - 30 Prill, 2020

Propozimi i Beqajt/ Shehi tregon kush fshihet pas këtij “teatri”

Kreu i LZHK-së, Dashamir Shehiu thotë se propozimet e Ilir Beqajt për uljen e rrogave dhe pensioneve suplmentare nuk janë fare propozimet e tij por një...

Politikë 10:38 - 29 Prill, 2020

Propozimi i Ilir Beqajt për uljen e pagave e pensioneve/ Braçe përgënjeshtron ish ministrin

Zv/kryeministri Erion Braçe, ka reaguar në lidhje me propozimin e ish ministrit të Shëndetësisë, Ilir Beqajt për uljen me 10% të pagës së të punësuarve në...

Politikë 09:59 - 29 Prill, 2020

Propozimi i Ilir Beqjas/ Manjani: Është haptazi anti Kushtetuese e anti ligjor

Ish minstri i Drejtësisë Ylli Manajni thotë se ideja e Ilir Beqjas  për uljen me 10% të pagës së të punësuarve në sektorin publik dhe prekjen...

Ekonomi 23:26 - 28 Prill, 2020

Anila Denaj kundër Beqajt/ “Nuk diskutojmë për ulje pagash dhe pensionesh”

Ish-ministri Ilir Beqaj propozoi që qeveria të ulë pagat dhe pensionet për një dalje më të shpejtë nga kriza ekonomike, mirëpo kjo është kundërshtuar nga ministrja...

ish-ministri arben ahmetaj
Sociale 21:35 - 9 Prill, 2020

“Pagesa e sigurimeve nuk shtyhet”/ Ahmetaj: Do ngelnim pa pensione për të moshuarit

Ministri i ngarkuar për administrimin e situatës ekonomike të shkaktuar nga koronavirusi Arben Ahmetaj ka folur sot lidhur me sigurimet. Teksa u pyet për pagesat e...

Sociale 20:23 - 3 Prill, 2020

“Rrezikohen nga koronavirusi dhe gjoba”/ Gjunkshi publikon videon: Pensionet nuk po dërgohen në shtëpi

Ish deputeti demokrat Xhemal Gjunkshi ka publikuar nga Dibra ku pensionistët qendrojnë në sportelet e postës për të marrë pensionin. Sipas Gjunkshit, “pensionistët në rradhë ,...

Bota 10:03 - 18 Shkurt, 2020

Grevë kundër reformave për pensionet/ Paralizohet transporti publik në Athinë

Sindikatat në Athinë janë ngritur në grevë kundër reformave për pensionet. Si pasojë e grevës të sindikatave, është paralizuar transporti publik në kryeqytetin grek. Sindikatat reagojnë...

Politikë 22:50 - 7 Janar, 2020

3,000 euro një uniformë policie/ Malltezi thumbon keq Ramën: Ja menderosin edhe Hugo Boss

Anëtari i Kryesisë së Partisë Demokratike, Jamarbër Malltezi, përmes një postimi në rrjetet sociale i është rikthyer edhe një herë tenderit të diskutueshëm të uniformave të...

Bota 11:59 - 27 Dhjetor, 2019

Kundër reformës së pensioneve/ I pathyeshëm vullneti për grevë në Francë

Gjatë orëve me qarkullim më të dendur, metrotë në Paris qarkulluan më shpesh. Por sindikatat po planifikojnë veprime të tjera dhe e mbajnë lart gjendjen shpirtërtore...

Politikë 15:56 - 23 Dhjetor, 2019

Shpërblimet e fundvitit për pensionistët/ Ervin Bushati: Atë e di qeveria

Deputeti i Partisë Socialiste dhe anëtari i komisionit të ekonomisë, Ervin Bushati foli në lidhje me ndikimin që do të kenë shpenzimet për rikuperimin e dëmëve...

Politikë 15:35 - 17 Tetor, 2019

‘Familjet shqiptare ushqehen me lista’/ Pampuri: Rama nuk ka asnjë lekë për pensionistët në fundvit

Ish deputetja e PD, Orjola Pampuri është shprehur se sipas Banka së Shqipërisë 19.2% e familjeve shqiptare ushqehen me lista. Sipas Pampurit, kryeministri Edi Rama jep...

Aktualitet 00:01 - 30 Gusht, 2018

Protesta në Rusi për reformën e pensioneve/ Putin zbut rritjen e moshës për femrat

Presidenti rus Vladimir Putin ka zbutur ndryshimet e planifikuara për moshën e pensioneve, pas protestave të ashpra dhe një rënie të miratimit të tij në pushtet....

Aktualitet 08:41 - 24 Qershor, 2018

Pensionet/ Publikohen shifrat e kontributeve që duhet të paguajnë fermerët

Përfitimi i pensioneve nga qytetarët, pasi ata të kenë mbushur moshën e përfitimit të tij është e paqartë, pasi shumë prej tyre nuk i kanë vitet...

Aktualitet 08:40 - 15 Prill, 2018

Ligji i ri për pensionet/ Zbardhet skema se si mund të përfitojnë ish-ushtarakët

Instituti i Sigurimeve Shoqërore ka bërë publik mënyrën se si përfitohet pensioni për ish ushtarakët, raporton “Shqiptarja.com”. Ushtaraku i shërbimit aktiv të përhershëm në Forcat e...

Aktualitet 21:22 - 20 Mars, 2018

100 padi në Gjykatë/ Të vdekurit marrin pensione pleqërie

Ministria e Punës ka proceduar 100 persona duke ngritur ndaj tyre padi në Gjykatë pasi dyshohet se kanë përfituar jashtëligjshëm pensione për familjarët e vdekur, shkruante...

Aktualitet 09:48 - 7 Dhjetor, 2016

Procedim penal për katër persona/ Falsifikuan dokumentat e pensionit

Sektori për  Hetimin e Krimit  Ekonomik e Financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Dibër, evidentohen dhe godet katër raste, nga këto dy për  “Shpërdorim detyre”, dhe...

Aktualitet 08:45 - 2 Dhjetor, 2016

Zbardhet paketa e plotë/ Ja sa do rriten pagat dhe pensionet sipas kategorive

Buxheti i vitit 2017 parashikon një rritje të pagave dhe pensioneve sipas kategorive përkatëse. Duke ju referuar buxhetit, paga minimale në administratë do të pësojë një...

Aktualitet 12:18 - 24 Nentor, 2016

Ahmetaj: 643 mijë pensionistë do të përfitojnë rritje pensioni me 4-8 mijë lekë

Ministri i Financave Arben Ahmetaj ka folur nga foltorja e parlamentit lidhur me rritjen e pensioneve për vitin e ardhshëm. Ai iu përgjigj deklaratave të deputetit...

Aktualitet 10:03 - 22 Shtator, 2016

Ahmetaj: Kemi paratë për rritjen e pagave dhe pensioneve

Ministri i Financave Arben Ahmetaj ka deklaruar dje në emisionin “Të bësh ekonomi” në Neës 24 se qeveria i ka paratë ëpr rritjen e pagave dhe...

Aktualitet 16:10 - 9 Qershor, 2016

Zbardhet vjedhja me armë e zyrës së pensioneve/ Arrestohet autori

Policia e Dibrës ka zbardhur vjedhjen me armë të lekëve në zyrën e pensioneve në Njësinë Administrative Zerqan Bulqizë, ngjarje e ndodhur në 25 shkurt të...